O niekoľko týždňov sa rozbehne nová sezóna najvyššej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy, v ktorej bude jeden z najvážnejších ašpirantov na titul náš klub HC ’05 Banská Bystrica. Poďme si však v skratke pozrieť, čím všetkým si banskobystrický hokej preskákal, kým sa dostal do hokejovej sezóny 2010/2011. Dnešný prehľad sleduje banskobystrický hokej od úplných začiatkov až po najnovšiu éru – éru HC ’05. Je tvorený z oficiálnej stránky klubu hc05.sk, kde v prípade záujmu môžete nájsť podrobný popis uvedených udalostí. Prehľad sezónami 2005/2006 – 2009/2010 vám prinesieme o niekoľko dní.

Začiatky

Datujú sa do roku 1889 a spomína sa tu hlavne korčuľovanie na miestach dnešnej bodovy Vojenskej správy. Ďalšie výrazné krôčiky k hokeju sme spravili v roku 1922, ktorý bol v znamení príchodu Ernesta Šeböku – obchodníka so športovými potrebami. Ten sa zaslúžil o prvý kontakt Banskej Bystrice s kráľovským ľadovým športom. Náš vzniknutý hokejový klub dostal názov Slávia Banská Bystrica. Treba však podotknúť, že hokej v tomto období ani zďaleka nepripomínal ten, aký poznáme v súčasnosti. Neskoršie obdobie, roky 1939 – 1945 sa do dejín planéty zapísali ako roky 2. svetovej vojny. Hokej sa na našom území v tom čase nehral, pretože viacero hráčov a funkcionárov patrilo k účastíkom odboja. Niektorí z nich si už hokej nikdy nezahrali – v ťažkých bitkách boli ťažko zranení, iní padli v boji.

Po vojne

Sezóna 1945/46 bola pre náš klub (v tom čase s oficiálnym názvom ŠK Banská Bystrica) prvou v najvyššej celoštátnej súťaži – veľa vody sme v nej však nenamútila. Pod naše výkony sa podpísala „absencia“ umelej ľadovej plochy a tým aj minimálna možnosť trénovania, čo malo za následok vypadnutie do nižšej súťaže. Z druhej najvyššej súťaže sme sa však po roku vrátili späť, no situácia sa nezmenila, a tak sa náš zostup zopakoval. Ďalšie roky sa niekoľkokrát zmenil názov nášho klubu, v roku 1948 na Sokol NV Banská Bystrica a v roku 1953 to bol názov Slovan Banská Bystrica. Za spomenutie určite patria roky 1940-1955. Tie boli „rokmi Františka Javúreka“ – Narodil sa v Brne a hokeju sa upísal ako obranca v Liptovskom Mikuláši. 15 rokov patril medzi najlepších slovenských hokejistov, neskôr sa stal trénerom a funkcionárom. Bol to pán hokejista a veľký človek.

„Obdobie štadióna“

Vianoce v roku 1956 boli pre Banskobystrický hokej mimoriadne štedré – v noci z 24. na 25. decembra sa po prvýkrát spustila do prevádzky umelá ľadová plocha. B. Bystrica v tom čase hrávala 3. najvyššiu súťaž. Nasledujúce obdobie do roku 1961 je možné charakterizovať ako obdobie snahy vrátiť sa do 2. ligy – od roku 1958 túto snahu „zastrešoval“ nový názov klubu – Červená hviezd.

V roku 1961 došlo k reorganizácii systému hokejových súťaží a Bystrica začala hrávať v samostatnej slovenskej skupine 2. ligy, už pod názvom TJ Iskra Smrečina Banská Bystrica. V r. 1966 došlo po 10. týždňoch ťažkej roboty k zastrešeniu zimného štadióna a v roku 1967 mala Bystrica ľad už od 21. septembra. Bol to prvý ľad na Slovensku a na sústredenia ho využívali aj kluby a reprezentácie zo zahraničia. V tomto období sa všetko na lepšie obracalo, a inač tomu nebolo ani v sezóne 1968/69, kedy sme 2. lige vyhrali, a postúpili tak do kvalifikačného turnaja o postup do celoštátnej súťaže – v ňom však neuspeli.

Éra samostatnosti

Tu treba začať rokom 1993. V tomto roku klub mení názov na ŠK Iskra Banská Bystrica a zaraďuje sa do druhej najvyššej slovenskej hokejovej súťaže. Významnými rokmi bola sezóna 1994/95 – Banská Bystrica postupuje do najvyššej hokejovej súťaže Slovenska – do Extraligy. Tím bol vedení Jánom Šimčíkom st. V extralige klub zmenil názov, konkrétne v roku 1995 na Iskra Zlatý bažan Banská Bystrica

Sila a kvalita banskobystrickej hokejovej školy sa ukázala v rokoch 1995/96 – v drafte kanadsko-americkej NHL sa nestratili Vladimír Országh a Michal Handzuš, neskôr sa k nim pridal Ivan Majeský, v Amerike v tom čase už pôsobil ďalší Bystričan Richard Zedník. V posledných 15 rokoch v Bystrici vyrástli aj ďalší skvelí hokejisti, ktorých treba spomenúť: Tomáš Surový a Peter Budaj, ako aj Zoltán Bátovský, ktorý bohužiaľ tragicky zahynul a svoje hokejové kvality nestihol dokázať.

Sila extraligových klubov však bola veľká, a tak sme po sezóne 1996/97 vypadli späť do druhej najvyššej súťaže. Do extraligy sme sa na chvíľu vrátili v r.1999. Z nej sme však onedlho pre finančné a iné problémy vypadla opäť. Do novej sezóny vstupovala Bystrica s novým menom ŠaHK ISKRA Banská Bystrica, novým vedením a vysokými ambíciami. Obdobie tohto klubu a vedenia však pre bystrický hokej nebolo úspešné, muži sa každý rok objavovali stále na nižších pozíciách prvej (druhej najvyššej) ligy. Poslednou kvapkou v pohári bola sezóna 2004/2005 a prepad na samé dno prvej ligy – nasledujúcu baráž sme však vyhrali a v druhej najvyššej lige sme sa tak udržali. V sezóne 2002/2003 vypadli z najvyššej súťaže aj juniori a v sezóne 2004/2005 rovnako aj dorastenci. Situácia však bola ako na hojdačke, pretože aj napriek tomu môžeme roky 2000 – 2005 označiť za roky úspechov mládeže, neskôr bol evidovaný aj opätovný návrat juniorov do extraligy.

Niečo však bolo potrebné spraviť so seniorským klubom. Odpoveď na otázku „Čo ďalej“ priniesol august 2005, v ktorom neúspešný klub ŠaHK Iskra Banská Bystrica zanikol. V roku 2005 svoju históriu začal písať nový klub HC ´05 Banská Bystrica.