Vo vysielaní RTVS len pred pár dňami odštartoval novú sezónu seriál Priznanie, ktorý je voľným pokračovaním úspešného projektu Hniezdo. Osudy postáv opäť vstupujú do deja a spolu s nimi aj nové neznáme tváre.  

Jednou z hlavných postáv je študent herectva na Fakulte dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici Róbert Sipos.

Nielen o seriáli som sa s rodákom z Topoľčian a mojim kolegom z BB FM rádia, ktorému prirástlo mesto pod Urpínom k srdcu, porozprávala v nasledujúcom rozhovore.

Seriál Hniezdo mal u divákov obrovský úspech. Predpokladám, že jeho voľné pokračovanie s názvom Priznanie, nebude za ním zaostávať. Aké to je, byť súčasťou takéhoto projektu?

Byť súčasťou výsledného tvaru je už viac-menej len takou čerešničkou na torte. Samozrejme ma to teší. Oveľa zaujímavejšie však bolo, byť súčasťou natáčania a tvorivého procesu. Celý štáb sa po celý čas správal veľmi profesionálne a každý bol dôsledný v plnení svojej úlohy. Režisér bol veľmi profesionálny, správal sa k nám veľmi ľudsky a vždy nám dokázal všetko vysvetliť tak, aby sme tomu porozumeli. Hercom sa venoval na maximum. Hlavne nám mladým, ktorí ešte nemáme toľko skúseností alebo sme pred kamerou stáli úplne prvýkrát. Čo je aj môj prípad.

Akú postavu v seriáli stvárňuješ?

Stvárňujem postavu Juraja. Chalana v mojich rokoch, odchovanca detského domova, ktorý sa snaží postaviť sa na vlastné nohy a začleniť sa do spoločnosti. Neskôr sa zapletiem do pašovania cigariet, ale viac neprezradím (smiech).

V čom je ti postava blízka a naopak, v čom sa na teba ani trochu nepodobá?

Vekovo sme v podstate rovesníci. Takže toto zároveň považujem aj za výhodu a dobrý kľúč k uchopeniu a akejsi duševnej interpretácii postavy. Či už si to herec uvedomuje alebo nie, myslím si, že vždy v postave zanecháva nejaký svoj rukopis a odtlačok. Tým chcem povedať, že som si do určitej miery Juraja prispôsoboval sebe rovnako ako som sa aj ja prispôsoboval jemu. Rozdiel vidím napríklad v tom, ako niekedy Juraj pristupuje k rôznym situáciám. Tam, kde by sa u mňa už dávno prejavila horkokrvnosť a impulzívnosť, je on pokojný a rozvážny. Samozrejme neplatí to vždy. Ako každý človek, tak aj Juraj má viacero polôh, ktoré sa varírujú v závislosti od daných okolností.

Okrem účinkovania v seriáli RTVS si sa v minulom roku stal aj súčasťou vysielania bystrického BB FM rádia. Ako moderátor sa pravidelne prihováraš obyvateľom Banskej Bystrice a okolia. Čo ťa na tejto práci najviac baví?

Hlavne je pre mňa zábavné sledovať, ako sa niektoré skúsenosti z hereckej praxe dajú pretaviť aj do inej branže. Myslím tým samozrejme rečovú techniku a podobne. Keďže som spravodajca, začal som si o poznanie viac rozširovať obzory či už ide o politiku, šport, počasie, ale aj o rôzne zaujímavé kuriózne fakty zo sveta. No a v neposlednom rade ma baví prihovárať sa našim poslucháčom a úplne najradšej som, keď dostanem aj nejakú spätnú väzbu a vidím, že to ľudí baví a komunikujú s nami.

Si rodákom z Topoľčian, ale študuješ v Banskej Bystrici a pracuješ v bystrickom rádiu. Vedel by si si predstaviť, že nadobro rozšíriš rady Bystričanov a usadíš sa v Banskej Bystrici natrvalo?

Bez problémov. K Bystrici a jej okoliu mám veľmi dobrý vzťah. Je tu iný vzduch ako na západe, žiadna rovinka, veľmi dobrý prístup k horám. To mám skutočne rád a dokáže si ma tým mesto získať. Okrem toho tu mám ľudí, ktorí sú mi blízki, na ktorých mi záleží a v ktorých prítomnosti sa cítim fajn. Ale na druhú stranu by som dokázal žiť asi kdekoľvek. Momentálne to veľmi závisí od zatiaľ neistej budúcnosti. Rád by som sa venoval divadlu a herectvu. Ak by som v tejto sfére dostal dobrú pracovnú ponuku, odsťahoval by som sa pokojne aj na Aljašku. Tam by som sa vlastne odsťahoval kedykoľvek. Aljaška je pre mňa nesmierne magická a verím, že raz sa mi ju podarí navštíviť.

Vráťme sa ale opäť k herectvu. Je to cesta, ktorou sa chceš v budúcnosti uberať? Môžeme ťa vidieť aj v divadelných predstaveniach? 

Určite áno. Teda určite je to cesta, ktorou sa chcem uberať. Či sa mi to podarí a či ma budete aj naďalej vidieť na divadelných doskách alebo televíznych obrazovkách je stále neónovým otáznikom. Som momentálne na prelome dvoch životných etáp, takže som sám zvedavý, čo ma čaká a neminie.

Na nedostatok práce sa teda asi sťažovať nemôžeš. Ale, čo robí Róbert Sipos, keď nie je hercom ani moderátorom?

Ak nie je hercom a moderátorom, tak je stále študentom, ktorý má aj menej praktické a hlavne menej príjemné povinnosti. Aktuálne pracujem na diplomovej práci. Záľub mám však viacero. Veľa športujem, baví ma kalistenika či „posilka“. Rád behám alebo vykonávam akúkoľvek inú pohybovú aktivitu, pri ktorej pociťujem uvoľňovanie hormónov. Posledné roky obľubujem turistiku. Hrávam na gitare a mám aj také chlapčenské neresti. Vždy sa rád s kamarátmi stretnem na jednom serveri a trávime spoločný čas hraním online hry League Of Legends (smiech). No a samozrejme sa snažím venovať rodine, keďže s ňou už nebývam tak pravidelne.

Nebudeme zachádzať do súkromia, ale nedá sa mi nereagovať na poznámky okolia, najmä od nežnejšieho pohlavia. A škatuľkovanie asi tiež nie je príliš príjemné, no výrokom typu “nový sexsymbol na televíznych obrazovkách“ sa asi nevyhneš, pretože sa na teba naozaj veľmi dobre pozerá. Stretol si sa už s podobným hodnotením? Ako ho prijímaš? 

Potešiť to poteší, ale energiu z toho rozhodne nečerpám. Hlavne si myslím, že by sa o takýchto veciach nemuselo písať, pretože to nikoho neuzdraví, neurobí múdrejším a myslím si, že to väčšinu ľudí ani nezaujíma.

Tento rok ukončíš štúdium herectva. Čo bude nasledovať ďalej? 

Dobrá otázka. Sám sa neviem dočkať odpovede (smiech).