Banskobystrická hokejová hviezda Michal Handzuš by rád zažil atmosféru olympijského turnaja v Soči. Fanúšikom HC´05 počas štvrtkového večera prezradil aj viacero zaujímavostí z diania v reprezentačnom tíme počas posledných majstrovstiev sveta.

Na záver besedy sa Michal Handzuš ochotne vyfotil s fanúšikmi. Foto: Staňa Auxtová

Stretnutia priaznivcov banskobystrického hokejového klubu s hráčmi a funkcionármi sa stali tradíciou. To štvrtkové však predsa len malo nádych výnimočnosti – medzi fanúšikov totiž zavítala hokejová hviezda svetového formátu, hráč tímu kanadsko-americkej NHL San Jose Sharks Michal Handzuš.

Autora rozhodujúceho gólu Slovenska zo štvrťfinále majstrovstiev sveta 2012 proti Kanade okamžite zaplavila vlna otázok. Tie prvé smerovali k jeho najbližšej budúcnosti. Handzuš potvrdil, že banskobystrický dres by mal obliecť v blízkej budúcnosti. „Ešte stále však nemám natrénované tak, aby som mohol hrať.“ Handzuša v drese Baranov v súťažnom zápase tak neuvidíme ešte minimálne tri extraligové kolá. Slovan Bratislava, ktorý sa s menom banskobystrického rodáka spájal tiež, je definitívne z hry. A to aj napriek veľkej snahe Miroslava Šatana, ktorý si Handzuša prial v tíme ako spoluhráča.

Ako dlho sa vysoký center v Banskej Bystrici zdrží bude záležať od vývoja za oceánom. Rokovania medzi vedením NHL a zástupcami hráčov zastali na mŕtvom bode. „Ťažko je to odhadovať. Dohoda môže prísť zajtra, ale môžeme na ňu čakať aj veľmi dlho,“ nechcel prorokovať Handzuš. „Rokovania prebiehajú tak, že hráčsku asociáciu pri vyjednávaní zastupuje najatý právnik. Ten koná po porade s tridsaťčlennou komisiou zostavenou z hráčov NHL. Len on je v priamom styku s Betmanom,“ priblížil zákulisie diania za oceánom.

Michal Handzuš má 35 rokov a v NHL by chcel odohrať ešte dve sezóny. „Chcem tam hrať, pokiaľ na to budem mať. Aspoň tie dve sezóny,“ vysvetlil. „Potom počítam s návratom do Európy, ale aj s tým, že kariéru ukončím v drese Banskej Bystrice.“ Týmto konštatovaním si vyslúžil potlesk zaplneného podniku. Na otázku, či ho neláka KHL, odvetil: „Aj by ma lákala. Ale iba v Slovane Bratislava alebo pražskom Leve. Celú kariéru som cestoval a cestovanie ma nebaví. Do Ruska by som preto už aj kvôli rodine nešiel, aj keď z finančného hľadiska by to bolo určite zaujímavé. Bratislava a Praha by boli pre mňa jediné prijateľné destinácie.“

Rozhovor sa následne zvrtol smerom k reprezentácii. Handzuš priznal, že posledný svetový šampionát si s mužstvom užil. „So Šatanom sme boli hlavne veľmi radi, že mladí chlapci zažili ten pocit dostať sa do finále majstrovstiev sveta, že zažili ten ošiaľ, aký ovládol Slovensko. Tieto skúsenosti budú môcť zase oni odovzdať ďalej.“

Tento úspech prišiel v čase, keď Slovensko zápasí s nedostatkom talentovaných hokejistov a pri stále klesajúcom počte hráčov spod Tatier v NHL. Príčinu tohto stavu treba hľadať v nedostatočnej starostlivosti o mládež. Za príklad v tomto smere dal Handzuš Švédsko. „Oni už dávno zistili, že začínajú na svetovú špičku strácať a položili si otázku, prečo to tak je. Zapracovali na systéme a ten priniesol výsledky. Dnes každý rok prichádza do NHL množstvo hviezdnych mladých Švédov. Stali sa skutočnou veľmocou,“ vysvetlil.

V roku 2014 sa v ruskom Soči uskutočnia zimné olympijské hry. Pre Handzuša by mohli byť poslednými v kariére. „Rád by som išiel. Samozrejme, ak na to budem mať.“

Handzuš na záver dostal od fanúšikov niekoľko darov. Tí sa s ním nadšene pofotili, on na oplátku rozdal autogramy a po vyše dvoch hodinách príjemnej debaty sa pobral domov za svojou rodinou.