Kúzla a čary, divadielko, perníčky aj tekvičky. Sobotňajší Halloween v banskobystrickom Termináli poteší deti aj ich rodičov.

Začiatok novembra sa už tradične nesie v „dušičkovej“ atmosfére, súčasťou ktorej je aj Halloween,  sviatok, ktorý buď máme radi alebo nie. Každopádne, hallooweenské sobotné popoludnie v Terminal shoping centre ponúka možnosť príjemne a tvorivo stráviť jeden posledných dní jesenných prázdnin.

V sobotu 3. novembra o 14:00 h sa v Termináli otvára Škola mágie a kúziel. Profesorka Minerva McGonagallová a jej asistentka Alexandria Wisgerchandengerová z banskobystrického kočovného Divadielka z klobúka  v nej prevedú študentov prvou lekciou čarovania a tajných trikov! Od 15:00 do 18:00 h budú deti zdobiť chutné halloweenské perníčky či tekvice, ktoré si potom môžu vziať domov.

Halloween je americký sviatok, predvečer a noc z 31. októbra na 1. novembra pred Sviatkom všetkých svätých. Pravda je však taká, že začiatkom 18. storočia priniesli tento sviatok do Ameriky írski a škótski prisťahovalci.

„Halloween je pomenovanie pre predvečer významného sviatku Samhain, ktorý oslavovalo keltské obyvateľstvo Britských ostrovov. Zostal významným sviatkom aj po prieniku kresťanstva na toto územie. Duchovenstvo malo záujem, aby sa pôvodne pohanský sviatok, kde sa slávili rôzne sily, ktoré mali počas tohto sviatku možnosť pôsobiť vo svete ľudí zmenil na oslavu sviatku Všetkých svätých – kde by sa oslavovali všetci známi aj neznámi svätci kresťanskej cirkvi. Pôvodne časť zvykov spojených so sviatkom Samhain prežívala, začala však nadobúdať svetský charakter. Takéto oslavy sa odohrávali v Írsku, Škótsku a severnom Anglicku.“