Balkán je zaujímavá časť Európy plná kontrastov. Nájdete tu turistické raje ako Grécko, ale aj neuveriteľné krásne Albánsko, do ktorého sa turisti veľmi nehrnú. Prečo? Kvôli predsudkom, Albánsko bolo dlhé roky v absolútnej izolácii, až v posledných rokoch spoznalo chuť demokracie a aj vďaka nej, sa tu začína rozvíjať turistický ruch. Čo najzaujímavejšie vám ponúkajú tieto dve kontrastné krajiny?

morePomaly a zároveň rýchlo

Presne taká je dovolenka v Grécku – pomalá a zároveň rýchla a je jedno, či ste vo veľkomeste, na ostrove alebo v romantickej dedinke. Gréci si život užívajú a do toho „donútia“ aj vás. Ešte dlhé týždne po návrate vám bude chýbať poobedňajšia siesta, keď v celej zemi zastane život a aj čas. Grécko je krajina ostrovov, štátu patrí viac ako 6000 ostrovov rôznych veľkostí, medzi tie najkrajšie rozhodne patrí Santorini, Zakynthos, Kréta či Rhodos. Grécko a aj samotní Gréci vás vždy niečím prekvapia, prevažne teda milo. Sánka vám však padne z úžasne jednoduchej a chutnej kuchyne. A porcie sú také veľké, že sa vám po obede nebude chcieť ani pohnúť, aj preto tu čas plynie tak rýchlo a pomaly zároveň.

Albánsko sa hlási o slovo

Albánsko malo donedávna vždy „šťastie“ na vladárov. Jeden sa rozhodol nechať si postaviť v Tirane mauzóleum za 70 miliónov dolárov, druhý ho doviedol do totálnej izolácie a zakázal akékoľvek vierovyznanie. Keď však cestujete po Albánsku, na každom kilometri vás sprevádza čarovná príroda, Mercedesy, na ktoré sú Albánci zaťažení a rozostavané domy. Časť je zarastená burinou a na druhej časti visia plyšové hračky. Prečo? Tieto hračky slúžia ako lapač závisti, ohovárania a zlosti. Po tom, ako je dom hotový, tieto hračky zvesia a spália, Albánci sú veľmi poverčiví.

Rozvíjajúci sa cestovný ruch

S demokraciou prišiel aj rozvoj cestovného ruchu. Hoci veľa turistov považuje Albánsko za nebezpečnú krajinu, nie je to tak. Mafia si ide svoju ligu ďaleko v horách, kde pestuje marihuanu, a o turistov sa nezaujíma. Pre našincov sú veľkým lákadlom nízke ceny, vďaka ktorým si môžete užívať ako sultán. Služby nie sú zatiaľ najlepšie na svete, no aj na tom sa už pracuje. Užite si dovolenku v Albánsku ešte skôr, ako sa to stane masovou záležitosťou.