Barcelonský okruh Circuit de Catalunya prežil cez víkend dernier tohtoročnej World Series by Renault. V Španielsku ukončil svoju prvú kompletnú sezónu v tejto súťaži mladý Banskobystričan Richard Gonda štartujúci v Eurocupe Formula Renault 2.0. V posledné preteky sezóny si nespravil hanbu a dôstojne sa rozlúčil s ročníkom, ktorý preňho znamenal predovšetkým zbieranie skúseností.

Už v piatkových tréningoch nad okruhom zaviali žlté vlajky. Richard mal za sebou jedno rýchle kolo, no vzápätí v tom druhom vyletel z trate a zo štrku sa už vyhrabať nedokázal. Podľa pravidiel tak bol jeho najrýchlejší a jediný čas vymazaný a do preteku sa nekvalifikoval. Gondovej následnej žiadosti o štart však vedenie preteku vyhovelo. Ani súťažná jazda nezačala pre mladíka z Banskej Bystrice šťastne. Spolu s ďalšími jazdcami sa v úvode musel vyhýbať súperovi v hodinách a veľa stratil. V ďalších kolách to však nebola ideálna jazda a pri snahe dostať z monopostu maximum kopil chyby. Nakoniec prešiel cieľom na 28. mieste. Zvíťazil domáci Tarancon nasledovaný Sainzom jr. a Rusom Kvyatom.

Sobotňajší večer bol v depe Křenek Motorsportu venovaný ladeniu formule. To Gondovi pomohlo a do nedeľného preteku štartoval zo 17. radu. „Jazdilo sa mi dobre, formula bola oproti sobote oveľa lepšie nastavená. Kvalifikácia sa mi celkom vydarila. Na niekoľkých miestach trati mám ešte rezervy, ktoré sa pokúsim vylepšiť v preteku,“ nechal sa počuť Gonda. V poslednej súťažnej jazde sezóny sa Richard po štarte posunul z 34. miesta o niekoľko pozícií dopredu, ale hneď v prvom kole ho Rus Nagulin vytlačil v nájazde do zákruty. Počas následnej stíhacej jazdy sa mu podarilo predbehnúť Lerouxa a Van Buurena a cieľovú šachovnicu prešiel na 30. mieste.

Odštartoval som celkom dobre. Do prvej zákruty som predbehol niekoľko súperov, ale v pomalšej pasáži ma na brzdách vytlačil Nagulin až na trávu. Škoda stratených pozícií… V preteku sa mi išlo dobre, dotiahol som sa na skupinu, v ktorej som absolvoval niekoľko úspešných súbojov. Som rád, že som sa takto rozlúčil so svojou prvou sezónou v WSR,“ bol spokojný Richard Gonda.

Celkovým víťazom Eurocupu Formula Renault 2.0 sa podľa očakávaní stal Holanďan Robin Frijns pred Španielom Carlosom Sainzom jr. a Daniilom Kvyatom z Ruska.