Mladý hudobník Dávid Bílek pochádza z Banskej Bystrice. Pred pár rokmi sa stal historicky prvým dvojnásobným absolútnym víťazom Slovenských konzervatórií v hre na klasickú gitaru. Zvíťazil v prvom ročníku Viva ulica v rámci projektu Viva Musica 2017. Za jeho úspechy mu bola ministrom kultúry udelená Cena sv. Gorazda a bol jedným z dvoch študentov, ktorí boli v roku 2017 prijatí na štúdium klasickej gitary na prestížnej škole JAMU v Brne.  

O tom, čomu sa venoval v poslednom období a čo chystá pre milovníkov hudby, nám porozprával v krátkom rozhovore.

Hudbou žijete doslova odmalička. Okrem gitary hráte aj na rôzne iné hudobné nástroje. V speváckej súťaži Československo má Superstar ste sa však predstavili ako spevák. V ktorej polohe sa cítite lepšie?

Samozrejme sa cítim najlepšie v polohe gitaristu, ale spievať ma veľmi baví. Niekedy mám chuť viac spievať, niekedy zase hrať, ale na svojich koncertoch to dosť kombinujem. Keď aj niečo spievam, často tam zakomponujem takú časť, ktorá je inštrumentálna a ešte viac pieseň vygraduje.

Prečo ste sa do speváckej súťaže prihlásili?  

Už som sa počas covidu dosť nudil, tak som si povedal, že vyskúšam niečo nové. Bola to úžasná skúsenosť a páčil sa mi celý ten mesiac natáčania v Prahe. Z kola na kolo som sa zdokonaľoval v speve a tým, že som nemal pri sebe gitaru som zistil, že viem spievať a hýbať sa aj bez nej (smiech). Dostal som sa do TOP 20, to je semifinále. Pre mňa je to veľký úspech, vôbec som to nečakal. Spoznal som veľa talentovaných ľudí, s ktorými sme stále v kontakte. S Adamom Drábom, ktorý tiež súťažil, teraz pracujeme na spoločnej piesni.

Covidové obdobie kultúre neprialo. Ako to zapôsobilo na vašu tvorbu?  

Čo sa týka tvorby, tak veľmi dobre. Zatiaľ v každej vlne som niečo vytvoril. V prvej to bolo EP Spoza Stola, v druhej rovno album 11:11. Ešte cez túto tretiu by som mal niečo vymyslieť. Asi…

Vaše meno je spájané s kapelou Chilli Fellaz. Je stále táto kapela aktívna? 

Kapela má krásnu históriu a veľmi rád si spomeniem na študentské časy. V podstate táto naša kapela mala najskôr názov DLB, kde sme boli v obsadení len ja a Dominik Lauko, potom s pribúdajúcimi členmi sme sa premenovali na MED, a až keď som bol jednou nohou von z kapely, sme vymysleli tento názov. Bola to naozaj jazda, ale už som sa chcel posunúť svojim smerom, robiť svoju hudbu na sto percent, a to chce veľa úsilia a pozornosti.

Pre Banskobystričanov pripravujete akustický koncert, kde vystúpite len s gitarou. Na čo sa môžu vaši fanúšikovia tešiť?

Pre mojich Bystričanov som si prichystal špeciálnu One Man Show, kde naozaj vystúpim len ja s gitarou. Zaujímavé je to, že budú mať pocit, ako keby so mnou bola celá kapela. Viac však neprezradím (smiech). Alebo predsa ešte niečo. Program bude veľmi pestrý. Budem hrať rôzne virtuózne inštrumentálne skladby v mojom flamenco štýle a spievať piesne z albumu 11:11 a EP Spoza Stola. Tým, že ľudia zatiaľ nepoznajú moju tvorbu až tak dobre, bude aj veľa interakcie v podobe spevu, či tlieskania a mám pripravené aj nejaké prekvapenia. Je sa rozhodne na čo tešiť.

Gitarový virtuóz a spevák Dávid Bílek, ktorý si zahral s Darou Rolins, Celeste Buckingham, so skupinami Gladiator, či Polemic a bol špeciálnym hosťom na celoslovenskom turné Roba Opatovského, či klavírneho virtuóza Jozefa Hollého, sa predstaví obyvateľom Banskej Bystrice koncertom v akustickom prevedení 17. marca od 19:00 h. Talentovaný umelec koncert odohrá na Radnici v Cikkerovej sieni. A vy sa určite máte na čo tešiť.