Charitatívne futbalové derby medzi Gymnáziom Jozefa Gregora Tajovského a Gymnáziom Andreja Sládkoviča po tretíkrát pomohlo Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. Tentokrát až päťcifernou sumou.

Tretí futbalový súboj bystrických gymnázií sa konal 10. apríla. Z víťazstva sa opäť radovali študenti Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, zahrali si aj Marek Hamšík s Martinom Škrteľom a cez polčasovú prestávku si diváci užili koncert Ega.

„V prvom rade by som sa chcel úprimne poďakovať všetkým, ktorí si našli čas a prišli podporiť naše charitatívne podujatie svojou prítomnosťou. Musím sa priznať, že od začiatku bolo mojím cieľom zaplniť celú hlavnú tribúnu fanúšikmi. O to viac si vážim, že sa nám to podarilo práve v tomto ročníku, ktorý bol pre mňa rozlúčkový, keďže o týždeň maturujem. V tomto ročníku som si veľmi želal, aby sa nám podarilo na zápas prilákať ešte viac fanúšikov a pokúsiť sa z predaja vstupeniek vyzbierať sumu 10 000 eur. Ani neviete, ako som sa potešil, že sa nám tento cieľ podarilo nielen splniť, ale aj prekonať, keďže sme z predaja vstupeniek vyzbierali neuveriteľných 12 000 eur, ktoré boli minulý týždeň odovzdané detskej nemocnici. Iba pre ilustráciu, je to raz taká suma v porovnaní s prvým ročníkom,“ uviedol pre BBonline.sk organizátor podujatia Tobias Hudec.

Tretí ročník prekonal predošlé dva po všetkých stránkach. „Určite na tom mali zásluhu aj Marek Hamšík či Martin Škrtel, ktorí súhlasili s podporou podujatia a prišli si zahrať. Veď vidieť ich spolu na ihrisku je už takmer nemožné. Chalanom patrí veľká vďaka, že bez váhania súhlasili a aj napriek zdravotným komplikáciám prišli. Veď Martin bol ešte v ten deň ráno na infúzke. Moje poďakovanie patrí aj všetkým fanúšikom, boli neskutoční, vytvorili naozaj nezabudnuteľnú atmosféru. Práve vďaka nim sme vyzbierali taký veľkolepý obnos peňazí pre nemocnicu. Je krásne, keď sa ľudia spoja pre dobrú vec. Verím, že sme naplnili očakávania všetkých fanúšikov a užili si nielen zápas, ale aj polčasové hudobné vystúpenie Ega,“ pokračoval Hudec.

Mladý maturant miluje futbal, po konci mládežníckej kariéry v banskobystrickej Dukle pokračuje v šiestej lige v službách ŠK Sásová. Je aj príkladným študentom a popri všetkých povinnostiach ako 19-ročný zorganizoval už tretie veľké podujatie so na banskobystrických Štiavničkách, čo je naozaj obdivuhodné. „Nesmiem zabudnúť na všetkých mojich spolužiakov, ktorí mi pri organizácii pomáhali. Boli sme super kolektív, kde každý jeden odviedol dobrú prácu, čo sa pretavilo aj do úspechu tohtoročnej akcie. Nakoniec určite veľké ďakujem patrí nášmu pánovi riaditeľovi Marekovi Balážovičovi a pani Patajovej z OZ Rady rodičov školy,“ dodal.

Vyzbieraná suma prekvapila aj detskú nemocnicu. „Pre našu nemocnicu je nesmiernou cťou, že študenti Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského si už po tretíkrát vybrali za cieľ svojej benefičnej aktivity práve našu nemocnicu. Suma, ktorá sa z roka na rok zvyšuje, ďaleko presahuje naše predstavy či očakávania. Mladí ľudia venujú svoj čas a energiu tomu, aby zorganizovali veľkolepé podujatie s úžasnou podporou a každoročne dokazujú, že ich práca a nadšenie nemá limity. Za všetkých našich pacientov im vyjadrujem úprimné ďakujem,“ povedal Ing. Juraj Gallo, riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou.

Pred rokom sa na futbalovom derby medzi Gaskom a Tajákom vyzbieralo 7 500 eur. Financie boli použité na nákup nových televízorov pre detských pacientov. „Finančné prostriedky z tohtoročného benefičného zápasu budú použité na zveľadenie priestorov v našej nemocnici a tiež na podporu diagnostiky a iné podporné aktivity. Máme na zreteli, že do našej nemocnice prichádzajú mnohokrát celé rodiny. Okrem malých detí poskytujeme starostlivosť aj väčším žiakom a študentom až do dovŕšenia devätnásteho roku života. Práve preto sa snažíme osloviť všetky vekové kategórie, aby sme zmiernili ich obavy či smútok. Našou prioritou je vytvoriť priestor, v ktorom sa celé rodiny chcú a budú cítiť príjemnejšie. Aktuálne máme veľmi ponurý vstup do nemocnice, preto sme oslovili študentov z Akadémie umení v Banskej Bystrici a onedlho budú tmavé steny skrášľovať motívy, ktoré, veríme, sa mnohým zapáčia, iných možno zaujmú a v každom prípade posunú myšlienky prichádzajúcich iným smerom.

Zároveň máme v pláne peňažný dar od študentov GJGT použiť na nové EKG pre najmenšie detičky na Detský urgentný príjem našej detskej nemocnice. S veľkou pravdepodobnosťou budeme nakupovať aj ďalšie diagnostické testy, ktoré nepreplácajú poisťovne a sú významnou súčasťou vyšetrení. No a časť prostriedkov by sme chceli venovať Základnej a materskej škole v našej nemocnici na nákup materiálu pre tvorivé dielne a mnohé aktivity, ktoré denne panie učiteľky a vychovávateľky so svojimi žiakmi, našimi pacientmi, realizujú. Obnos je veľkolepý a my ho naozaj použijeme na čo najviac vecí pre čo najväčší počet našich pacientov a návštevníkov,“ vyjadrila sa Mgr. Alena Šperková, hovorkyňa Detskej fakultnej nemocnice.

Charitatívne futbalové derby banskobystrických gymnázií je tak krásnym príkladom, ako môže šport pomáhať. „Je pre nás veľkým povzbudením, že mladí ľudia chcú robiť dobré veci pre iných. Je to mimoriadne dôležitý signál smerom k širokej verejnosti, kedy vidíme na skutočnom príklade, že dobro plodí ďalšie dobro a stále sú medzi nami ľudia, ktorí chcú a sú ochotní pomáhať druhým nezištne. Najmä v dobe, kedy sa hodnoty merajú platidlami, je pre nás práca a odkaz gymnazistov z Tajáku hnacím motorom a nádejou, že dobré úmysly môžu prinášať fantastické výsledky. Tobias a celý jeho tím svojou pracovitosťou, zodpovednosťou a mimoriadne vysoko nastavenými princípmi ukazujú, že ak horíš, zapáliš. A tak, ako som definovala túto úžasnú aktivitu tromi slovami – dobro, spolupatričnosť, radosť – prajem im, aby to, čo dávajú, dostali naspäť mnohonásobne,“ dodala hovorkyňa Alena Šperková.