TFA SLOVAKIA 2014, hasici, poziar, Banska Bystrica, 7.6.2014V sobotu 7. júna usporiadalo Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici spolu s organizačnými partnermi v meste pod Urpínom už siedmi ročník medzinárodnej súťaže dobrovoľných a profesionálnych hasičov TFA Slovakia 2014 (Toughest firefighter`s alive – Najtvrdšie hasičské prežitie).

Zároveň pre návštevníkov boli pripravené rôzne sprievodné podujatia, ako napríklad prezentácia súčasnej a historickej hasičskej techniky, ukážky zásahovej činností príslušníkov Hasičského a záchranného zboru pri požiaroch alebo záchrane z výšok ako aj súťažné disciplíny pre najmenších návštevníkov, ktorí po ich absolvovaní boli aj odmenení rôznymi darčekmi.

Slávnostne otvorenie súťaže sa uskutočnilo za prítomnosti podpredsedníčky NR SR Jany Laššákovej, primátora mesta Banská Bystrica Petra Gogolu, riaditeľa KR HaZZ v Banskej Bystrici Dušana Sľúku, riaditeľov Krajských riaditeľstiev a ďalších čestných hostí. Na štart súťaže TFA Slovakia 2014 sa postavilo celkovo 43 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska.

TFA SLOVAKIA 2014, hasici, poziar, Banska Bystrica, 7.6.2014Súťažiaci štartovali v dvoch paralelných dráhach a celkovo v štyroch disciplínach museli prekonať nástrahy jednotlivých prekážok. Prvá disciplína (Hadice) sa uskutočnila v parkovacej zóne Europa Business Center. Táto disciplína pozostávala z rozvinutia osmičky hadíc dĺžku 80 metrov a potom v stočení dvoch hadíc do kotúča. Druhá disciplína (Prekážková dráha) sa uskutočnila pred vchodom do Europa Shopping Center. V tejto disciplíne súťažiaci zápasili so 6 kg kladivom, ktorým 100 krát udierali obojruč do tzv. Hamerboxu, ďalej prenášali 80 kg figurínu na vzdialenosť 60 metrov a prekonávali aj za pomoci lana 3 metre vysokú bariéru. Tretia disciplína (Veža) sa znova uskutočnila v parkovacej zóne Europa Business Center, kde bola z dreva postavená 10-metrová veža. V tejto disciplíne súťažiaci opierali hasičské rebríky do vyznačeného priestoru, vystúpili a zostúpil po schodoch na 10 m vysokú vežu so záťažou, ktorá predstavovala 20 kg kanister v každej ruke, ďalej vytiahli dve zmotané hadice o celkovej váhe 25 kg, ktoré boli pripevnené na konci lana a nakoniec naskrutkoval hubicu na prúdnicu.

[youtube JmhBppSCOF4 640 390]

Posledná disciplína (Schody) prebiehala vo výškovej budove Europa Business Center. Pri tejto disciplíne si každý súťažiaci siahol na dno svojich síl, nakoľko vybiehal na 22. poschodie (400 schodov) najvyššej budovy v Banskej Bystrici. Nad dodržiavaním pravidiel a časových limitov dozerali rozhodcovia – príslušníci Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici.

Súťažilo sa v piatich vekových kategóriách. Najlepšie sa v celkovom poradí umiestnil poľský reprezentant Marcin Zdzieblo (KM PSP Žory). Druhé miesto obsadil Bereza Rafal (KP PSP Krasnystaw) tiež z Poľska a na treťom mieste sa umiestnil príslušník Hasičského a záchranného zboru SR Pavol Faix (OR HaZZ v Poprade). Najlepší súťažiaci v jednotlivých kategóriách ako aj celkový vyťaží si prevzali ocenenia z rúk generála Alexandra Nejedlého – prezidenta Hasičského a záchranného zboru, plukovníka Dušana Sľúku – riaditeľa KR HaZZ v Banskej Bystrici a hlavného rozhodcu súťaže PaedDr. Petra Polakoviča.