Den hasicov, TFA SLOVAKIA, Europa SC Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Deň hasičov v banskobystrickej Europe sprevádzal aj tento rok zaujímavý program a skvelé výkony najtvrdších hasičov nielen zo Slovenska, ale aj ďalších krajín V4.

Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici spolu s partnermi usporiadalo už ôsmy ročník medzinárodnej súťaže dobrovoľných a profesionálnych hasičov TFA Slovakia 2015 (Toughest firefighter`s alive – Najtvrdšie hasičské prežitie), ktorého sa zúčastnilo vyše sedemdesiat pretekárov. Zároveň pre návštevníkov boli pripravené rôzne sprievodné podujatia, ako napríklad prezentácia súčasnej a historickej hasičskej techniky, ukážky zásahovej činností hasičov pri požiaroch, ako aj súťažné disciplíny pre najmenších návštevníkov, ktorí po ich absolvovaní boli aj odmenení rôznymi darčekmi.

Den hasicov, TFA SLOVAKIA, Europa SC Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.V samotnej súťaži museli hasiči natiahnuť hadice na vzdialenosť osemdesiatich metrov a ďalšie zvinúť, potom zdolať prekážkovú dráhu, kde zápasili s ťažkým kladivom, ktorým stokrát udierali do pripraveného hamerboxu, prechádzali s kanistrom tunelom, aby následne dráhou preniesli 80-kilogramovú figurínu a preliezli trojmetrovú stenu. Tradičnou disciplínou bola hasičská veža, na ktorej si súťažiaci vyskúšali nasadenie so záťažou ako pri zásahu a v rámci poslednej disciplíny zdolávali behom schodisko Europa Business centra až po jeho 22 poschodie. Ide pritom o približne 400 schodov a na chrbte pri tom mali 10-kilogramovéú záťaž. Najlepší zdolali túto disciplínu za menej ako dva a pol minúty.

Najlepšie sa v celkovom poradí umiestnil poľský reprezentant Marcin Zdzieblo (KM PSP Žory). Druhé miesto obsadil Bereza Rafal (KP PSP Krasnystaw) tiež z Poľska a na treťom mieste sa umiestnil príslušník Hasičského a záchranného zboru Pavel Kubín (HZS Hradec Králové).