stavanie vianocneho stromceka banska bystrica 2017Približne štyridsaťročný a 18-metrov vysoký smrek pichľavý, ktorý do stredajšieho rána stál na Uľanskej ceste, sa stal dominantou banskobystrického námestia, aby aj jeho osadením začali oslavy vianočných sviatkov.

„Rozhodli sme sa venovať ho mestu v duchu Vianoc, aby slúžil všetkým dobrým ľuďom, aby ich potešil,“ povedala Ingrid Tökölyová, majiteľka pozemku na ktorom dosiaľ nový banskobystrický vianočný stromček stál. O spílenie stromu požiadali majitelia mesto ešte minulý rok, okrem jeho vhodnosti pre takýto účel sa totiž obávali, že jeho prípadné zlomenie by znamenalo poškodenie domu či blízkych vzduchom ťahaných káblov.

Tie ráno sťažovali aj samotný presun stromu, ktorý sa tak o niekoľko desiatok minút natiahol, čo spôsobilo aj dlhšie komplikácie dopravy na Uľanskej ceste. O desiatej dopoludnia však už nákladné vozidlo s novým, po spílení takmer sedemnásť metrov vysokým symbolom Vianoc dorazilo na Námestie SNP.

Prvá čas vianočných trhov, v rámci ktorej začne v centre Banskej Bystrice rozvoniavať vianočný punč, klobásky a ďalšie dobroty, začína už vo štvrtok 24. novembra. Stromček rozsvieti tradične Mikuláš 6. decembra. Program vianočných trhov v Banskej Bystrici na Námestí SNP sa potom začína práve v úvode decembra.