Za účasti ústavných činiteľov, predstaviteľov politického života a ešte stále aj pamätníkov bojov v Slovenskom národnom povstaní, sa v pondelok v Banskej Bystrici konali centrálne oslavy 72. výročia tohto významného medzníka domácich dejín.

Oslavy SNP 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skCentrálne oslavy Slovenského národného povstania začali tradične pietnym aktom kladenia vencov v pietnej sieni Múzea SNP, po ktorých nasledovala oficiálna časť osláv.

Príhovory politikov, ako sa už v ostatných rokoch stalo zvykom, využili viacerí z nich aj na aktuálne politické témy. Kontroverzné reakcie časti prítomného publika a následne aj politických komentátorov vzbudil najmä premiér Robert Fico. Ten sa v príhovore pustil napríklad do kritiky novej britskej premiérky. V duchu svojej dlhodobej rétoriky sa zastal i vzťahov s Ruskom, za čo si vyslúžil potlesk väčšiny staršieho publika a časti pozvaných hostí. Po jeho príhovore však netlieskal napríklad ani prezident Andrej Kiska či časť prítomných opozičných poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Hlava štátu bola vo svojom prejave síce zmierlivejšia, no ani Kiska si neodpustil kritiku súčasnej domácej politickej scény. „Nemôžeme a nesmieme mať štátny sviatok povstania proti fašizmu a zároveň štátnu toleranciu, benevolenciu k akýmkoľvek prejavom fašizmu,“ uviedol. „Preto sa mi zdá, že ani my dnes nemôžeme taktizovať. Že sa nedá chodiť na toto miesto, že sa nedá so vztýčenou hlavou hlásiť k tejto skvelej kapitole našich moderných dejín a klásť vence k pamätníkom padlých, a zároveň tak nejako ľahostajne prehliadať názory, že vraj 29. august 1944 bol čiernym dňom slovenských dejín,“ povedal tiež Andrej Kiska vo svojom príhovore.

Pri príležitosti tohtoročných osláv Múzeum SNP predstavilo aj novinky svojej expozície. Patrí medzi ne napríklad obnovený podzemný veliteľský bunker v skanzene ťažkej vojenskej techniky pred múzeom. V priestoroch expozície tiež predstavili čiastočne zrenovované torzo povstaleckého tanku Lt. vz. 38. Vrak z oravských lesov, ktorý už takmer skončil v šrote, sa po zreštaurovaní stal jednou z najcennejších expozícií múzea.

Súčasťou osláv bol aj kultúrny program, ktorý v areáli Múzea SNP pokračoval až do podvečerných hodín. Vystúpili v rámci neho napríklad ruský súbor Osipova z Moskvy, Orchester Alexandra Daška s Janou Orlickou či Martinom Babjakom, rocková kapela vzdušných síl USA v Európe Touch ‚n Go či mladá speváčka Celeste Buckingham s kapelou King Shaolin.