Banskobystrické Múzeum SNP bolo v sobotu dejiskom osláv už 71. výročia Slovenského národného povstania. Oslavy sa uskutočnili za účasti všetkých najvyšších štátnych predstaviteľov. Mimoriadnym hosťom bol rumunskej poslaneckej snemovne Valeriu Stefan Zgoneu.

Oslavy SNP 2015 Banska Bystrica - Slovenske narodne povstanie| REGIONAL MEDIA, s.r.o.Program osláv začal o desiatej dopoludnia oficiálnou pietnou časťou, po ktorej nasledoval program s príhovormi zúčastnených hostí.

„Slovensko vie rozoznať zlo, dokáže sa zlu postaviť. Ľudia, aby zostali ľuďmi a chránili ľudské hodnoty, sa na Slovensku v takej chvíli stanú hrdinami a sú pripravení vzdorovať hoc aj presile,“ uviedol k odkazu Slovenského národného povstania v prejave prezident Andrej Kiska. „SNP síce nedokázalo poraziť túto presilu vojensky, ale porazilo zlo morálne,“ dodal.

Ďalší rečníci – predseda parlamentu Peter Pellegrini a predseda vlády Robert Fico (obaja SMER-SD) využili priestor svojich prejavov okrem iného aj na nepriamu kritiku banskobystrického župana či tému imigrantov. „Situáciu treba riešiť tam, kde vznikla a nesústreďovať sa na dôsledky. Ak sa znovu objaví myšlienka povinných kvót pre migrantov, Slovensko odmietne,“ uviedol napríklad premiér Robert Fico za potlesku časti prítomných divákov.

Oslavy pokračovali aj popoludní ďalším kultúrnym programom pre verejnosť. Na pódiu sa predstavili a večer ešte predstavia napríklad Robo Grigorov, Cigánski diabli a Sisa Sklovská, banskobystrická Štátna opera so svojim koncertom a v rámci komponovaného programu k 60. výročiu Múzea SNP vystúpili aj Martin Harich, Terézia Kružliaková či Tomáš Bezdeda.