Banskobystrickí hokejisti síce prehrávali vo finálovej sérii play-off Tipsport extraligy s Košicami 2:3, stále však mali v čerstvej pamäti výsledok semifinálového boja proti Nitre, v ktorom sa im z podobnej situácie podarilo dostať. Prvým povinným krokom na oživenie majstrovského sna muselo byť víťazstvo v sobotňajšom poslednom zápase sezóny pred domácim publikom.

HC ’05 B. Bystrica – HC Košice 1:2 (0:0, 0:0, 1:2)

Góly: 60. Handzuš (Surový, White) – 53. Sojčík (Kutálek), 59. Lapšanský. Zápas v Banskej Bystrici sledovalo 2 841 divákov (vypredané). Konečný stav série 2:4.

namhok
Šiesty zápas sledovalo opäť množstvo divákov aj na Námestí SNP. (foto: Matej Kapusta)

Zostava HC ’05 B. Bystrica: Košarišťan – Čížek, Rosandič, Gründling, Guimond, Kousalík, Biro, Jaborník – Lamper, Zigo, Matoušek – Kudrna- Kytnár, Heizer – Hudec, Handzuš, White – Kafka, Surový, Handlovský – Kadura.

Zostava HC Košice: Hylák – Jánošík, Štrbák, Phillip, Šeda, Cebák, Macejko – Spilar, Bartoš, Jenčík – Bicek, Suja, Bartánus – Lapšanský, Rachúnek, Hrnka – Kutálek, Chovan, Sojčík.

V Banskej Bystrici sa od začiatku zápasu hral obojstranne opatrný hokej. Miernu prevahu si však vytvorili domáci hokejisti, ktorí ohrozili Hyláka už v druhej minúte po strelách Kudrnu a Hudeca. Barani sa vzápätí umne ubránili dvom po sebe nasledujúcim početným výhodám Košíc. V trinástej minúte sa vo výbornej pozícii pred Hylákom ocitol Heizer, jeho zakončeniu ale chýbala presnosť. Z priebehu prvého dejstva zaujali tiež zranenia Macejka so Surovým. Obidve opory svojich mužstiev sa po krátkom ošetrení vrátili na ľadovú plochu. Práve druhý menovaný v sedemnástej minúte nebezpečne vystrelil od modrej čiary a nechal vyniknúť pozorného Košarišťana.

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, hokej finale 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.V úvode prostrednej časti diváci na banskobystrickom zimnom štadióne vykríkli radosťou po strele z hokejky Ziga, ktorá skončila na bočnej sieti Hylákovej svätyne. V dvadsiatej štvrtej minúte zmaril spoľahlivo chytajúci Košarišťan samostatný nájazd Jenčíka a následne aj pohotové zakončenie Bartoša. O päť minút neskôr Lapšanský z otočky netrafil úplne odkrytú bránku Banskej Bystrice. V tridsiatej piatej minúte sa nechýbalo Handlovskému veľa, aby dorazil za chrbát Hyláka vyrazený puk po strele Surového. Následne sa počas prvej presilovej hry domácich dostali do prečíslenia Jenčík s Bartošom, avšak skúsený košický útočník zakončoval z veľkého uhla nepresne. Záver druhej tretiny sa niesol v znamení tlaku Košičanov, ktorý vyústil do nepremenených gólových šancí Jenčíka a Lapšanského.

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, hokej finale 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Záverečné dejstvo napokon prinieslo rozuzlenie majstrovského boja. V päťdesiatej minúte po prieniku Whitea nesadol puk ideálne na hokejku Kudrnovi. Pri nasledujúcej presilovej hre Banskej Bystrice ohrozili Hyláka Kafka. Košický gólman vzápätí zmaril aj vynikajúcu príležitosť Handzuša, ktorý strieľal z prvej po prihrávke Whitea. V päťdesiatej tretej minúte preto zahrmelo na opačnej strane. Kutálek prihrávkou spoza bránky našiel dobre postaveného Sojčíka a ten z bezprostrednej blízkosti rozvlnil sieť za Košarištanovým chrbtom. Barani v závere vrhli všetky sily do útoku, pri čom sa nevyvarovali chybám v defenzíve. Jednu z nich potrestal dve minúty pred koncom Lapšanský, ktorý získal puk po chybe Čížeka a zvýšil vedenie hostí na 0:2. Ani tento moment však nezlomných baranov nepoložil. Tridsať sekúnd pred poslednou sirénou prepasíroval puk do košickej bránky Handzuš a pri následnej hre v šestici delil Whitea od vyrovnania iba chýbajúci kúsok šťastia. Aj preto mohli pod Urpínom vypuknúť košické majstrovské oslavy. Banskobystričanom napokon pripadli zaslúžené strieborné medaily, no podľa posledných spresňujúcich informácií nebudú druhým tímom reprezentujúcim Slovensko v európskej hokejovej lige majstrov, kam pôjde druhý tím po základnej časti a zdolaný semifinalista z Nitry.