Banskobystrickým hokejistom sa v prvom prípravnom zápase pred novou sezónou postavil do cesty poľský majster Cracovia Krakov. Tréner Vladimír Országh dal šancu viacerým mladíkom, no v zostave sa objavili aj nové posily ako Češík či Kafka.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. Comarch Cracovia Krakov 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)

Góly:  10. Bezúch (Ťavoda), 18. Češík (Lamper, Cebák), 40. Lamper (Matoušek, Wishart), 44. Adamčík (Tamáši, Bezúch), 46. Bezúch (M. Surový), 59. Hickmott – 9.  Sinagl (Dzuibinsky), 17. Svitana (Sinagl, Dziubinski), 38. Kapica (Slabon, Urbanowicz). Dodatočné nájazdy: 1:0.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Košarišťan – Gründling, Cebák, Mikuš, Ďatelinka, Ťavoda, Wishart, Ivanič – Ferleťák, Hickmott, Kafka – Matoušek, Češík, Lamper – Andrisík, M. Surový, Bezúch – Vydúrek, Tamáši, Adamčík

Zostava Comarch Cracovia Krakov: Radziszewski – Maciejewski, Noworyta, Kruczek, Rompkowski, Wazda, Kolarz, Dutka, Dabkowski – Sinagl, Dziubinski, Svitana – Slabon, Kapica, Urbanowicz – Drzewiecki, Kutnevich, Jenčík – Kisielewski, Wrobek, Domogala

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. Comarch Cracovia Krakov - 04.08.2016 - Banska Bystrica

Od začiatku bolo na ľade cítiť, že pre baranov je to prvý prípravný zápas. Šancí bolo málo a obidvaja brankári nemali veľa práce. V 9. minúte stratili domáci puk v strede klziska a z protiútoku sa presadil hosťujúci Sinagl. Hokejisti Krakova sa však dlho z vedenia neradovali, pretože o 56 sekúnd Bezúch prestrelil z ľavého krídla gólmana Radziszewiskiho a začínalo sa odznova. Barani po vstrelenom góle ožili. Agilný bol hlavne tretí útok na čele s mladým Andrisíkom, ktorý v priebehu 13. a 16. minúty spálil dve veľké šance. V 17. minúte putoval na trestnú lavicu domáci Wishart a poľský majster po peknej presilovkovej akcii sa dostal zásluhou Svitanu opäť do vedenia. To ale Poliakom dlho nevydržalo, keď o necelú minútu sa presadila staronová posila Banskej Bystrice Matej Češík.

V úvode druhej tretiny dostali hostia ďalšiu výhodu presilovej hry. V nej Poliaci zavreli baranov v ich obrannom pásme, ale Košarišťan aj s pomocou žŕdky neinkasoval. V ďalšom priebehu sa hral aktívny hokej, no obidvaja brankári viacerými dobrými zákrokmi držali vyrovnaný stav. Ten mohli barani zlomiť v polovici tretiny počas presilovky, ale poľský gólman Radziszewski podržal svoj tím. Následne dostali Bystričania 64 sekundovú výhodu o dvoch hráčov. Domáci svojho súpera zavreli v pásme, avšak gól vyťažiť nedokázali. Najbližšie k nemu bol Ferleťák, ktorý trafil ľavú žŕdku krakovskej brány. V závere sa potvrdilo pravidlo nedáš – dostaneš. V 38. minúte sa Slabon ocitol sám pred Košarišťanom a strelou pomedzi betóny poslal svoj tím tretíkrát do vedenia. Domácim sa opäť podarilo rýchlo vyrovnať, keď 35 sekúnd pred sirénou z dorážky skóroval Lamper.

Na začiatku tretej dvadsaťminútovky sa barani dostali prvýkrát do vedenia, keď sa po Tamášiho aktivite dostal k puku Adamčík a prekonal ležiaceho Radziszewskiho. V 46. minúte bol náskok domácich už dvojgólový, keď sa do úniku dostal Bezúch a blafákom prekonal poľského brankára. Barani si svoj náskok v ďalšom priebehu bez problémov udržiavali a navyše sami udreli, keď v predposlednej minúte skórovala nová akvizícia Jordan Hickmott. Banskobystričania svoj prvý prípravný zvládli, Cracoviu Krakov zdolali 6:3.

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Na to, že to bol náš prvý zápas, tak to tempo bolo výborné. V stretnutí sme urobili veľa dobrých vecí, ale vyskytli sa tam aj chybičky. Hlavne ma potešilo, že chalani hrali v tempe celý duel. Je za nami ťažšie obdobie, za sebou máme tvrdé tréningy a bolo vidno, že dnes mali hráči veľkú chuť do hokeja. S výkonom som spokojný. Bol to ale len prvý zápas. Opäť je skoro polovica mužstva nová, hráči si na seba ešte zvykajú.“

Matej Češík (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Bol to príjemný pocit po troch rokoch hrať opäť doma. Teší ma, že sme vyhrali, aj keď sme sa na výhru nadreli. Na to, že to bol prvý zápas, tak to malo svoju kvalitu. Urobili sme v ňom veľa dobrých, no aj zlých vecí. Na začiatok to bolo ale ťažké, pretože na štadióne bolo veľké teplo a ani ľad nebol kvalitný. Ja už tých gólov veľa nedávam, preto každý jeden zásah poteší. Dnes mi to tam padlo a som za to rád. Zajtra začíname ďalší mikrocyklus, potom máme cez víkend voľno, po ktorom príde tvrdá drina. To ale k príprave patrí.“

Andrej Košarišťan (brankár B. Bystrice): „Prvé zápasy sú vždy špecifické. Ťažšie sme sa dostávali do tempa, čo bolo cítiť hlavne v prvej tretine. Súper mal miestami prevahu, ale postupom času sme zlepšili hru a Krakov prakticky k ničomu nepustili. Takto by sme mali pokračovať. Dôležité boli rýchle odpovede na tie inkasované góly. Nám sa to dnes trikrát podarilo, čo je veľkým plusom. V nájazdoch som ani raz neinkasoval, čo mi zvýšilo psychiku. Na druhú stranu, hráčom sa na takomto ľade robia kľučky veľmi ťažko a preto sme my brankári mali  menšiu výhodu.“

Ďalši prípravný zápas odohrajú zverenci trénera Országha vo štvrtok 11. augusta. Na domácom ľade privítajú hokejistov Dukly Trenčín. Úvodné buly je naplánované na 17.30 hod.