Po sobotňajšom víťazstve baranov v pomere 6:3 sa dnes očakával iný duel. Hokejisti Martina chceli spod Urpína vyťažiť jednu výhru, domáci favorit ale zabral na plné obrátky a s nepríjemným súperom si dokázal poradiť.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MHC Martin 5:1 (1:0, 2:1, 2:0) – Stav série 2:0

Góly: 18. Higgs (Surový, Buc), 23. Skalický (Wishart), 40. Sedlák (Surový, Buc), 48. Buc (Surový, Higgs), 59. Skalický (Sersen) – 35. Surovka (Galamboš, Dlouhý). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané).

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Rosandič, Wishart, Sersen, Kubka, Mihalik, Carlsson, Sedlák – Hickmott, Surový, Buc – Trukhno, Zigo, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Matoušek, Bortňák, Lamper – Belluš

Zostava MHC Martin: Corbeil – Kozák, Pulli, Bačík, Salija, König, Brňák, Rusina, Pacalaj – Korostin, Galamboš, Varga – Markovič, Heizer, Koyš – Rapáč, Dlouhý, Surovka – Rzavský, Pokrivčák, Jurášek

Aktívny nástup z oboch strán znamenal, že príležitosti sa rodili na jednej aj druhej strane. Prvú vážnejšiu mal už v tretej minúte Higgs, ktorý najskôr tesne minul bránu a potom sa dostal k niekoľkým zakončeniam spred brány, lenže Corbeil puk cez seba nepustil. O minútu a pol odpovedal Markovič, ktorý spoza brány naviezol puk a Bacashihua si musel dávať veľký pozor. Nakoniec útočník MHC trafil Američanov betón. Zatiaľ čo presilovky Martinu nešli, domáci si v nich vytvárali šance. Handzuš v jednej zahodil dve veľké. Prvo volejovým zakončením spred brány tesne minul žrď a následne bol na konci krásnej biliardovej akcii, lenže Corbeil bol včas na svojom mieste. Gólu sa tak domáce tribúny dočkali až v závere tretiny, keď Surový bekhendom krásne prehodil puk na Higgsa, ten si počkal na pohyb gólmana a následne zavesil pod brvno.

Druhé dejstvo začali domáce exportne a už po troch minútach sa tešili z gólu. Higgs ešte vo veľkej šanci neuspel, ale aktivita Skalického priniesla ovocie. Martin dokázal zareagovať, keď o niekoľko minút neskôr ušiel do kontry Galamboš, pripravil pozíciu pre Surovku a ten znížil na 1:2. Všetkému však predchádzala veľká možnosť Ziga. Ten ťažil z chyby defenzívy súpera, avšak prázdnu časť brány minul, opečiatkoval tyčku. Druhýkrát sa do kabín predsa len išlo za dvojgólového rozdielu, nakoľko od modrej vypálil Adam Sedlák a Corbeil puk kvôli zaclonenému výhľadu nedokázal v ceste do siete zastaviť.

Tretia tretina bola viacej o emóciách, ako o hokeji. Bystričania si víťazstvo postrážili a navyše ho ešte zveľadili. Najskôr Surový ďalšou skvelou prihrávkou našiel voľného Buca pred bránkoviskom a tesne pred koncom využil odraz puku od zadného mantinelu na svoj štvrtý gól v tejto sérii Pavol Skalický. Zaujala však hlavne pästná výmena, kedy Belluš poriadne naložil Dlouhému a dostal trest do konca stretnutia. Rozhodcovia museli riešiť ešte niekoľko nepokojov na ľade, avšak na skóre sa už nezmenilo nič.

Povedali po zápase:

Vladimír Országh  (tréner B. Bystrice): „Martin hral veľmi dobre, hlavne druhú tretinu. Za stavu 2:0 sme mali niekoľko veľmi dobrých príležitostí, ktoré sme nepremenili. Mohli sme tam odskočiť, ale súper to ustál. Dal nám kontaktný gól. Zlomový moment bol tretí gól, ktorý nás upokojil a v tretej tretine sme si to ustrážili.“

Pavel Paukovček (tréner Martina): „Zlomový moment bol v druhej tretine, keď sme dostali tretí gól. Mrzí ma zranenie nášho kľúčového hráča, ktorého súper mlátil ešte aj na zemi.“

Adam Sedlák (obranca B. Bystrice, dnes 1+0): „Môj gól ma určite potešil a navyše v takomto dôležitom zápase play off. Hlavné je, že pomohol mužstvu. Každý zápas je iný. Aj keď sme znova dali veľa gólov, tak sa nedá hovoriť, že to bol podobný zápas ako včera. Musíme sa sústrediť na ďalší duel.“

Brock Higgs (útočník B. Bystrice, dnes 1+1): „Ako tím sme predviedli veľmi dobrý výkon a odohrali skvelý zápas. Výborne sme sa bránili počas oslabení a super zachytal „Cash“. Sme na správnej ceste a musíme v nej pokračovať.“

Semifinálová séria sa teraz presúva do Martina. Tretí a štvrtý zápas sa odohrá v stredu 5. a vo štvrtok 6. apríla so zhodným začiatkom o 18.00 hod.