Basketbalistky banskobystrickej Slávie v prvý novembrový deň vo svojom poslednom domácom eurocupovom vystúpení v sezóne podľahli favoritovi z Istanbulu vysokým rozdielom. Bystrické pumy bojovali až do konca, za čo ich päťsto divákov odmenilo vytrvalým fandením a potleskom. Hráčky Besiktasu však boli so svojou úspešnosťou streľby inde.

Slávia nastúpila opäť v oklieštenom zložení, hoci so sebazaprením sa do zostavy vrátila pivotka Patricia Bura. Na maródke je stále Žofia Hruščáková, Lucia Striešová, Vanda Kozáková, Nina Janštová, Liana Užovičová a po novom aj kapitánka Sabína Šimonovičová. Hráčky Besiktasu trafili hneď v úvode tri trojky a trénerka Zuzana Žirková siahla za stavu 2:13 po prvom time-oute. Slávistky po 14-bodovej šnúre hostiek nakrátko zlepšili obranu a pridali ďalšie koše, ale už po prvej štvrtine prehrávali celkom jednoznačne – 8:26.

Družstvo z Turecka vstúpilo do druhej 10-minútovky 12-bodovou šnúrou, ktorú zastavila v polovici 25. minúty prvou presnou trojkou bystrických púm Natália Martišková. V druhej časti dominovali hráčky Besiktasu o čosi menej, ale po polčase mali komfortné, 28-bodové vedenie (17:45). V prvej polovici zápasu sa hostky prezentovali úžasnou, 63-percentnou úspešnosťou streľby za tri body.

Pumy po zmene strán zlepšili svoj výkon aj úspešnosť streľby a v treťom dejstve spočiatku dokázali reagovať na koše súperiek. Tím, ktorý v kvalifikácii nepostúpil do Euroligy, však potom opäť navyšoval svoj náskok a po 30-tich minútach viedol už o 34 bodov (32:66). Tretia štvrtina bola ale najvyrovnanejšia, keď v nej Žirkovej zverenkyne zaostali len o 6 bodov.

Napriek jednoznačnému stavu stretnutia išli obe družstvá naplno až do konca. Slávistky chceli dopriať početnej kulise čo najviac príležitostí na potlesk, ktorý si napokon vyslúžili aj po zápase, hoci ten skončil 44-bodovým rozdielom v prospech Besiktasu. Hostky nepoľavili ani v závere a poslednú štvrtinu vyhrali o 10 bodov.

Hráčky Besiktasu si vypracovali menej streleckých pokusov ako slávistky, ale pálili ostrými, keď ich úspešnosť streľby za tri body činila po záverečnej siréne skvelých 59 percent. Zároveň premenili polovicu svojich dvojkových pokusov. Pumy sa cez súperky presadzovali len ťažko, zakončovali z náročných pozícii, a tak mali len 27-percentnú úspešnosť streľby z poľa. Žirkovej zverenkyne však stratili loptu len 14-krát, zatiaľ čo hostky spáchali až 26 strát. Tím z Turecka však výrazne dominoval v doskokoch (18 – 56).

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Čakala som s tým až do tohto zápasu, takže začnem s jednou vecou. Ani Besiktas, ani žiadny euroligový alebo eurocupový tím sa na nás nepozerá, pozerá sa len sám na seba. Tak, ako sme sa teraz pozerali, ako hráme my, tak by sme si každý mali nastaviť sami sebe svoje zrkadlo. My potrebujeme vždy hrať zápasy naplno, či je to slovenská liga alebo Eurocup. V sobotu sme hrali celoplošný pressing a aj dnes sme sa snažili tlačiť, takže hráme bez ohľadu na súpera, aj keď výsledok je proti Besiktasu samozrejme iný. Týmto by som chcela ukončiť rôzne témy, ktoré boli veľmi veľa a často sprostredkované voči môjmu tímu a mojej osobe.

Teraz k tomuto zápasu, gratulujem mojim dievčatám, čo predviedli, pretože sme donútili súpera našou obranou k 26-tim stratám. To, že mali 60-percentnú úspešnosť za tri body, je to tak vyspelý a silný tím, že tomuto sme nemohli konkurovať. Žiaľ, nám chýba také to americké sebavedomie, aby sme si viac verili, pretože si myslím, že by bol zápas oveľa kvalitnejší. Som hrdá, že sme sa nevzdali. Stále som do dievčat búšila, že musíme hrať naplno za akýchkoľvek podmienok. Hralo nás sedem, verím tomu, že sa to už nezopakuje. Mali sme dobrú rotáciu, každá išla za tú druhú. To, že chyby sa robia, je to normálne. Som vďačná aj za kulisu, ktorá dnes prišla. Bodaj by takýchto divákov bolo na Slovensku oveľa viacej.“

Kristýna Brabencová, krídelníčka Slávie, 7 bodov v zápase: „Mrzí nás to, ale myslím si, že sme bojovali statočne vzhľadom na to, že nás bolo menej ako sme dúfali a očakávali. Škoda, že sme sa nechytili strelecky na začiatku, to nás mrzí, ale bojovali sme. Je to pre nás škola, určite nás takéto zápasy posunú. V Eurocupe je pre nás ťažšie dostať sa do pozícií, do ktorých sa dostávame v slovenskej lige. Sme pod väčším tlakom, hrá sa rýchlejšie a povedala by som, že sa aj skôr unavíme. Fanúšikovia boli super, sme rady, že prišli. Snáď sa na to dalo pozerať a užili si aspoň to, že sme bojovali do konca.“

Carlota Sofia da Cruz, 16-ročná rozohrávačka Slávie: „Som hrdá na náš tím. Aj napriek zdravotným problémom sme bojovali aj za chýbajúce hráčky. Napriek výsledku si myslím, že sme ukázali divákom dobrý basketbal. Veru, je to frustrujúce, keď sa snažíme, máme aj dobré pozície, a nepadá nám to. Im padalo všetko, ale nevzdali sme sa, bojovali sme v obrane, a potom sme už hrali lepšie aj v útoku. Je to pre mňa obrovská skúsenosť, som rada za každú minútu.“

FIBA EuroCup – skupina E – 4. kolo – streda 01.11.2023, 18.00 h – ŠH Dukla – B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Besiktas Istanbul 43:87 (8:26, 17:45, 32:66)

Štvrtiny: 8:26, 9:19, 15:21, 11:21. Rozhodovali: Tomić (CRO), Mjeda (CRO), Pipan (SLO). Diváci: 501.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Bogićević 14, Martišková 9, Mujović (C) 8, Bura 3, Holíková 2 (Brabencová 7, da Cruz 0).
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Besiktas Istanbul a body: Nogić 22/4 trojky, Li 14/10 doskokov, Evans 12, Lazić 11/7 asistencií, Bayram (C) 2 (Sonmez 9, Krivačević 8, Uzunoglu 4, Bekar 3, Kaplan 2).
Tréner: A. Akkaya.

TH: 4/6 – 10/12, trojky: 3/18 – 13/22, fauly: 15 – 11, doskoky: 18 – 56, asistencie: 11 – 24, zisky: 18 – 9, straty: 14 – 26, bloky: 2 – 1, streľba z poľa: 18/66 (27%) – 32/60 (53%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

235 347 -112 58.8 86.8 4

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky Slávie už v piatok 3. novembra od 18.30 h, keď sa v banskobystrickom derby stretnú v telocvični KTVŠ UMB na Tajovského 40 s domácim družstvom BK ŠK UMB.