Basketbalistky banskobystrickej Slávie v nedeľňajšom šlágri deviateho kola extraligy podľahli domácemu Ružomberku. O výsledku sa rozhodlo v štvrtej štvrtine, v ktorej dali bystrické pumy len štyri body.

Po štvrtkovom eurocupovom vystúpení v Aténach čakal bystrické pumy ďalší náročný zápas na palubovke súpera, keďže v Ružomberku opäť panovala výborná atmosféra. Stredoslovenské derby otvorila dvomi trojkami Alexandra Buknová a po vyrovnaní tímu Slávie sa spoza perimetra trafila aj Andrea Andělová (9:6). Prvú štvrtinu však vyhrali o 6 bodov (13:19) zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej, keď zaznamenali 8-bodovú šnúru, Božica Mujović trafila dve strely z diaľky a 3-bodovú akciu predviedla po koši s faulom aj Lindsey Pulliam. Ružomberčanky však hneď v úvode druhej časti otočili priebežný stav 8-bodovou sériou (21:19). Slávistky reagovali a prinavrátili si náskok na úrovni dvoch košov, ale domáce mali v druhej štvrtine navrch a v jej samom závere vyrovnala na 40:40 trojkou Lucia Hadačová.

Tretia 10-minútovka bola najvyrovnanejšia. Obe družstvá sa v nej striedali vo vedení, ktoré nebolo ani na jednej strane vyššie ako 2-bodové. Súboj dvoch účastníkov Eurocupu tak sľuboval napínavý záver (55:56). Zverenkyne trénera Juraja Suju, hoci boli v zápase outsiderom, však jednoznačne ovládli posledné dejstvo. Pumy pri výbornej obrane domácich zakončovali len z náročných pozícii a veľmi nepresne, čoho výsledkom boli len 4 body Slávie v štvrtej štvrtine, všetky po trestných hodoch. Ružomberčanky tak posledných 10 minút nedostali kôš z hry a po záverečnej siréne sa radovali zo zaslúženého víťazstva o 12 bodov.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Dvadsaťtri útočných doskokov súpera a štrnásť bodov po stratách, teda všetko, čo sme vedeli, ale bohužiaľ, za našej strany žiadna bojovnosť, žiadny box-out, alebo že by sa niekto hodil po lopte. Všetky sa len vozili, nechávali sme zodpovednosť na dve hráčky, a tým pádom to dopadlo tak, ako to dopadlo. Čo sa stalo, keď sme vyhrávali? Stratili sme zase dve lopty a zase sme boli v tom istom. Samy dobre vieme, že keď ich necháme naštartovať sa, tak potom to už nejde. A na konci to presne už nešlo, už neboli sily, ony boli na koni, a potom už nešlo vlastne nič. My sme si ten zápas v podstate prehrali niekedy na začiatku druhého polčasu. Priznám sa, nedokázali sme udržať tempo s nimi. Ja im gratulujem za dnešný výkon, lebo si to jednoznačne zaslúžili. My sme si dnes nezaslúžili ani prísť na palubovku.“

Carlota Sofia da Cruz, 16-ročná hráčka Slávie: „Už v prvom polčase som mala pocit, že sme neboli úplne stopercentne koncentrované. V druhom polčase, keď už bol ten priebežný stav vyrovnaný, sme sa splašili. Mala som pocit, že sme prestali hrať kolektívne. Na tom to podľa mňa stojí, na tej kolektívnej obrane, z ktorej potom prichádzajú aj body v útoku. Najväčší problém nám robili doskoky. Aj keď sme si mysleli, že už tú loptu máme, tak nám ju zobrali, a tam sa ukázala tá ich bojovnosť. Súperky asi viacej bojovali, naozaj sa hádzali po každej lopte. Všetky sme boli pod tlakom, aj ja som bola v strese v takomto vyrovnanom zápase.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Gratulujem dievčatám k víťazstvu nad Banskou Bystricou. Bol to výborný zápas, naozaj výborný. Mal všetko, čo mal mať. Obidve družstvá makali, malo to aj dynamiku. Bystrica bola stále v miernom vedení, potom sme to začali otáčať, proste ten zápas bol pre mňa, na slovenské pomery, úžasný. Verím, že ľudia, ktorí tu boli, si prišli na svoje. Chcem poďakovať divákom, ktorí prišli v nedeľu do Koniarne, naozaj sme cítili ich podporu. Fanklub bol znova úžasný, im patrí tiež vďaka a verím, že sme ich potešili, že si toto víťazstvo takisto užijú. Dievčatá šliapali úplne do záveru, štvrtú štvrtinu sme vyhrali 17:4, takže super. To, čo si oddreli v lete, teraz našli. Mali sme 23 útočných doskokov, čo svedčí o obrovskej motivácii a snahe bojovať, zobrať to pre nás. Len 12 stratených lôpt, takže tieto parametre sú výborné pre nás.“

Andrea Andělová, hráčka MBK Ružomberok, 14 bodov v zápase: „Som veľmi spokojná, pretože sme víťazstvo nad Bystricou potrebovali, keďže je to ten silnejší tím v lige. Dodržiavali sme všetko, čo sme si povedali, boli sme disciplinované a hrali sme tímovo. Je to super a ideme ďalej, chceme byť nad nimi. Kľúčová bola určite naša obrana. V štvrtej štvrtine sme hrali ešte agresívnejšie a súperky sa nedostali k jednoduchým zakončeniam, čo bolo nakoniec kľúčové.“

Niké Extraliga žien – 9. kolo – nedeľa 26.11.2023, 17.00 h – ŠH Koniareň – Ružomberok

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 72:60 (13:19, 40:40, 55:56)

Štvrtiny: 13:19, 27:21, 15:16, 17:4. Rozhodovali: Kúkelčík, Karniš, Sirocký. Diváci: 528.

Zostava MBK Ružomberok a body: Yatskovets 18/11 doskokov, Andělová 14, Buknová (C) 8, Havranová 7, Hadačová 5 (Kaliuzhna 12, Mikovčáková 6, Jarošová 2, Štefančová 0)
Tréner: J. Suja.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović (C) 20, Bura 11/16 doskokov, Bogićević 10, Martišková 3, Brabencová 0 (Pulliam 16, Holíková 0, da Cruz 0, Striešová 0).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 22/32 – 14/16, trojky: 6/23 – 4/18, fauly: 17 – 25, doskoky: 46 – 37, asistencie: 12 – 6, zisky: 11 – 7, straty: 12 – 23, bloky: 0 – 3, streľba z poľa: 22/68 (32%) – 21/53 (39%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

8. BK ŠK UMB Banská Bystrica 9 9 0 9 0,0 % 383:792 -409

Basketbalistky banskobystrickej Slávie odohrajú nasledujúci zápas vo štvrtok 30. novembra od 20.00 h, keď zakončia svoje tohtosezónne účinkovanie v Eurocupe na palubovke belgického Mechelenu.