Basketbalistky banskobystrickej Slávie sa radujú z premiérovej medaily na Federálnom pohári. Dve a pol minúty pred koncom prehrávali s Levharticami Chomutov o osem bodov, ale po skvelom obrate v závere získali bronz.

Bystrické pumy v piatkovom štvrťfinále porazili KP TANY Brno a v sobotňajšom semifinále nestačili na domáce Piešťanské Čajky. V úvode nedeľňajšieho duelu o bronz si Levhartice Chomutov vypracovali mierne vedenie aj vďaka dvom trojkám Moniky Fúčíkovej, ale slávistky premieňali trestné hody a bodík po bodíku otočili na 20:19. V závere prvej štvrtiny si však piaty celok tabuľky českej najvyššej súťaže vypracoval dvojbodové vedenie (24:26).

Po krátkej šnúre si zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej v úvode druhej štvrtiny prinavrátili tesné vedenie, no súperky z Česka reagovali dvomi trojkami v rade. Levharticiam to o chvíľu padlo z diaľky opäť, ale pumy dokázali nachádzať odpovede a držali sa na kontakt, a to najmä vďaka naďalej vysokej úspešnosti šestiek (34:35). Hráčky Chomutova potom šnúrou odskočili na 9-bodový rozdiel, no banskobystrický tím stiahol stratu do veľkej prestávky na 41:45, keď dala prvú trojku Slávie Božica Mujović a s klaksónom skórovala Lindsey Pulliam.

Ženstvo Slávie vstúpilo do druhého polčasu výborne a po trojbodovej strele Snežany Bogićević otočilo na 48:47. Levhartice však po time-oute trafili tri trojky v krátkom slede, na konte ich mali v 25. minúte už osem. Vzápätí odpovedala na opačnej strane rovnakou mincou, a to hneď dvakrát, Kseniya Malashka, a Slávia tak opäť viedla o jeden bodík (57:56). Po trojkovom koncerte sa hra v tomto smere v druhej polovici tretej 10-minútovky upokojila a oba tímy sa striedali v tesnom vedení (66:68).

V úvode štvrtej časti síce otočila z diaľky na 69:68 Angelika Slamová, ale Levhartice sa v ďalšom priebehu postupne odpútali na rozdiel troch striel (71:79). Iskierku nádeje vykresala trojkou dve minúty pred koncom Erika Holíková a po koši s faulom v podaní Božice Mujović to bolo razom len o dva body (77:79). Mujović vzápätí skórovala opäť, následne premenila šestky Malashka a 12 sekúnd pred koncom platil stav 81:79. Loptu mali Levhartice, ale pumy už výbornou obranou veľké víťazstvo ubránili.

Fotogalériu nájdete pod článkom…

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Hrali sme v podstate bez pivotov, od začiatku sezóny nám stále chýba nejakých päť hráčok. Takže vďakabohu, že sme to dnes dali. Naozaj gratulujem, lebo bojovali sme do konca a všetky tie chyby, alebo čo sa dialo, ten záver v podstate vynuloval. Dievčatá sa nastavili dobre. Vedeli sme, že to bude ťažké, že to bude behavý súper a majú na rozohrávačke skúsenosti, čo dokázali využiť. Ale my sme sa s tým dokázali vysporiadať. Mali tam veľa miss-matchov, bojovali sme pod košom, čo stálo veľa fyzických síl, ale baby dostali odmenu na konci. V závere sa konečne chytila Erika (Holíková), potom Božica (Mujović) ako najskúsenejšia zobrala zodpovednosť na seba a tie šestky k tomu prišli. Každý chvíľku ťahal pílku, čo v tom závere naozaj platilo. Každé takéto víťazstvo je len plus. Z pozície mentálneho nastavenia je toto tretie miesto pre nás ako zlato. Po tom včerajšku stále potrebujeme urobiť nejaký krôčik, a možno aj toto nám k tomu pomôže.“

Kseniya Malashka, hráčka Slávie, 16 bodov a 12 doskokov: „Od začiatku to bol veľmi intenzívny zápas. Trošku sme začali strácať, ale štvrtá štvrtina bola pre nás veľmi úspešná. Tím Chomutova je veľmi fyzicky silný, musím im dať kredit. Po celý zápas to bol neustály boj, ktorý som si užila. Užila som si hru s mojimi spoluhráčkami a teraz si užívame víťazstvo.“

Angelika Slamová, hráčka Slávie: „Teším sa, že sa nám to podarilo. Mali sme málo času na prípravu, ale nejako sme sa dali ešte dokopy. Tretí zápas za tri dni už nebol úplne ľahký, ale som rada, že sa nám to podarilo a máme v tejto sezóne pohár (za 3. miesto). Som rada, že sme to zvládli aj bez zranených hráčok, vždy je to ťažké. V závere rozhodli detaily, možno aj trošku šťastie, ale Božica to zobrala na seba a proste to tam dočarovala. Ja som na Federálnom pohári prvýkrát a určite si to tretie miesto vážim. Myslím si, že je to super pre slovenský aj český basketbal, že sa takto stretávame a máme viac kvalitných zápasov.“

Federálny pohár – o 3. miesto – nedeľa 28.01.2024, 16.00 h – Diplomat aréna, Piešťany

Slávia Banská Bystrica – Levhartice Chomutov 81:79 (24:26, 41:45, 66:68)

Štvrtiny: 24:26, 17:19, 25:23, 15:11. Rozhodovali: Dombrovský, Uhrin, Scholzová. Diváci: 174.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Mujović (C) 23, Bogićević 17, Pulliam 15, Holíková 7, Brabencová 0 (Malashka 16/12 doskokov, Slamová 3, Striešová 0). Vyfaulovaná: 36. Striešová.
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Levhartice Chomutov a body: Fučíková 19, Kadlecová 17/3 trojky, Bartoňová 10, Kučerová (C) 9, Staňková 0 (Satoranská 12, Hibalová 8, Rylichová 4, Brejchová 0).
Tréner: P. Staněk.

TH: 23/25 – 13/17, trojky: 6/24 – 8/23, fauly: 19 – 20, doskoky: 35 – 39, asistencie: 13 – 18, zisky: 10 – 3, straty: 13 – 15, bloky: 1 – 1, streľba z poľa: 26/63 (41%) – 29/67 (43%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Zápasy o umiestnenie, finále – nedeľa 28. januára

ŠBK Šamorín – KP TANY Brno 44:63 (o 7. miesto)

MBK Ružomberok – Sokol Hradec Králové 65:77 (o 5. miesto)

Slávia Banská Bystrica – Levhartice Chomutov 81:79 (o 3. miesto)

Piešťanské Čajky – Žabiny Brno 64:85 (finále)

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotu 3. februára od 17.00 h na palubovke ŠBK Šamorín.