Vo štvrtok 20. júla sa slovenská špička na Národnom atletickom štadióne v Banskej Bystrici postavila v priamych súbojoch popredným zahraničným atlétom. Štiavničky hostili podujatie so strieborným štatútom seriálu World Athletics Continental Tour. Publikum potešil najmä Ján Volko, Viktória Forster a Jakub Kubínec.

Legendárny a pôvodne bratislavský atletický míting P-T-S, ktorého názov je historicky odvodený od názvov partnerov (Pravda – Televízia – Slovnaft), sa po obnovení v roku 2016 organizoval pravidelne v modernom areáli v Šamoríne. Teraz sa premiérovo konal na Štiavničkách, išlo o 58. ročník.

Hlavný program, ktorý odštartoval o 18-tej hodine, priniesol osem mužských a sedem ženských disciplín. Hlavnej súťaži predchádzal od 15.15 h národný program, v ktorom sa predstavili domáci atléti v bežeckých a chodeckých disciplínach či diaľke.

Ako prvé odštartovali kladivárske súťaže. Medzi mužmi triumfoval s výkonom 78.62 Ukrajinec Mykhaylo Kokhan. Slovenský kladivár Marcel Lomnický predviedol svoje sezónne maximum 72.54, čo stačilo na 5. miesto. Ženskú súťaž ovládla Poľka Anita Wlodarczyk, ktorá sa prezentovala výkonom 74.81. Slovenské reprezentantky sa umiestnili za medailovými pozíciami, Martina Hrašnová (66.91) na štvrtom a Veronika Kaňuchová (66.80) na piatom mieste.

V mužskom behu na 400 m prekážok predviedol fantastický výkon Američan Kyron McMaster, ktorý s časom 47.26 vytvoril nový rekord mítingu P-T-S. Spomedzi Slovákov sa pod 50 sekúnd dostal Matej Baluch, ktorý dobehol na solídnom 4. mieste. Aj v ženskej súťaži sme sledovali rekord mítingu, o ktorý sa postarala Talianka Ayomide Folorunso a jeho hodnota činí 54.44. Slovenky obsadili posledné tri priečky, najlepšia z domácich pretekárok bola Daniela Ledecká (5. miesto – 57.41).

Volko vyhral stovku aj dvestovku, Forster pokorila 55-ročný národný rekord

Následne prišla na rad očakávaná stovka. Tú mužskú ovládol na veľkú radosť domácich priaznivcov Ján Volko, ktorý časom 10.21 zabehol svoje sezónne maximum. Jeho krajan, sparing partner a možno budúci nástupca Filip Federič dobehol štvrtý. „Štart nebol úplne ideálny, ale záver bol, a to je dôležité. Samozrejme, je to pre mňa veľká česť, vyhrať prvýkrát na P-T-S, už len vôbec tu bežať a odvďačiť sa publiku. Som celkom spokojný, prekonanie sezónneho maxima je tentokrát veľmi dobré,“ povedal po svojom triumfe na stovke Ján Volko.

V ženskej stovke triumfovala Jamajčanka Sashalee Forbes (11.10). Ovácie tribún však patrili najmä reprezentantke VŠC Dukla Viktórii Forster, ktorá skončila tretia, keď zabehla čas 11.26, čím prekonala 55-ročný národný rekord, ktorý zabehla na olympiáde v Mexiku v roku 1986 Eva Glesková a mal hodnotu 11.29. „Z rekordu a tak skvelého času sa naozaj veľmi teším. Už na rozcvičke som sa cítila dobre, je tu naozaj super atmosféra. Vrelo to vo mne a už som sa nevedela dočkať, kedy započujem výstrel a môžem bežať. Je pravda, že sme sa tento rok sústredili viac na prekážky, ale stovka bude pre mňa vždy špeciálna. Keďže sme na domácej pôde, chcela som tú atmosféru zažiť dvakrát, a preto som išla aj do hladkej stovky,“ vyjadrila sa po ženskej stovke Viktória Forster.

Viktória Forster zabodovala aj v stovke cez prekážky, keď vyrovnala svoj národný rekord 12.82, vďaka čomu pridala ďalšie pódiové umiestnenie na banskobystrickom P-T-S mítingu, tentokrát 2. miesto. Pred ňou dobehla len Američanka Amber Hughes s osobným rekordom 12.68. „Je to úžasné. Možno som sa tohto dňa trošku bála, že ako to zvládnem, ale išla som sem s tým, že mám na to, viem behať, čo som dnes potvrdila. Dva slovenské rekordy – je to pre mňa neuveriteľné,“ tešila sa po stovke cez prekážky Viktória Forster.

Na záver programu 58. ročníka mítingu P-T-S sledovali diváci na Štiavničkách ďalší triumf Jána Volka. Najrýchlejší Slovák histórie vyhral aj dvojstovku, a to s časom 20.58. „Som veľmi rád, že sa to podarilo, a to najmä vďaka celému tímu a ľuďom, ktorí ma hnali dopredu. Veril som si na dobré časy, ale vyšlo to ešte lepšie. Taký tím, aký mám ja, by si zaslúžil naozaj každý atlét, ktorý tomu dáva všetko. O týždeň ma čakajú Majstrovstvá Slovenska na tejto istej pôde a potom v pondelok odlietam na svetovú univerziádu. Vrátim sa dva týždne pred Majstrovstvami sveta a verím, že tam podám dobré výkony,“ povedal po triumfe na dvojstovke Ján Volko.

Okrem Volka a Forster to na pódiové umiestnenie dotiahol aj oštepár, reprezentant VŠC Dukla Jakub Kubínec, keď si s výkonom 79.71 vytvoril osobné maximum a obsadil 2. priečku.

V behu žien na 800 m sa spomedzi Sloveniek umiestnila najvyššie Gabriela Gajanová (4. miesto – 2:00.53). V súťaži guliarov hodil nový rekord mítingu 22.11 Američan Payton Otterdahl. Okrem toho hostil Národný atletický štadión aj súťaže žrď, diaľka a beh na 400 m. Kompletné výsledky nájdete na tomto linku.

„Výkony a skvelá atmosféra sú tou najlepšou vizitkou. Ďakujem všetkým, ktorí sa o to pričinili, najmä teda Slovenskému atletickému zväzu, ktorému sme sa snažili vytvoriť čo najlepšie podmienky a myslím si, že to vypálilo veľmi dobre. Aj mne sa tu páči, som šťastný a je to skvelé, mať takéto podujatie tu v Banskej Bystrici. Veľmi sa teším z výkonov našich pretekárov, takmer každých päť minút som mal možnosť z niečoho sa tešiť, takže im gratulujem k fantastickým výsledkom. Takýto štadión nie je len o tréningoch, ale aj o takýchto podujatiach. Je to aj naša úloha, aby sme prispievali k takýmto podujatiam. Ukazuje sa, či už ide o EYOF, dnešnú P-T-S-ku, alebo o iné podujatia, že ten kolektív tu je naozaj schopný organizovať aj takéto veľké podujatia. Už teraz sa teším na Majstrovstvá Európy do 18 rokov, ktoré sa tu budú konať o rok,“ zhodnotil riaditeľ VŠC Dukla Matej Tóth.