Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica na svoje prvé body v roku 2024 čakajú aj po derby vo Zvolene. V prvý tohtoročný piatok dovolili domácim rytierom gólov odskočiť a manko už zmazať nedokázali.

Skóre stretnutia otvorili domáci. Na začiatku 6. minúty im vyšlo prečíslenie troch proti dvom, keď na konci peknej kombinácie zakončoval skóroval pri ľavej žŕdke Karol Csányi – 1:0. Hokejisti Zvolena pridali o tri minúty neskôr druhý gól, a to zásluhou Mareka Hecla, ktorý zakončil presne prečíslenie dvoch proti jednému po prihrávke Mitcha Hultsa – 2:0. V 11. minúte boli rytieri v početnej prevahe blízko k tretiemu gólu, keď Peter Zuzin trafil pravú žŕdku brány HC ’05.

Hosťom sa napokon podarilo znížiť ešte v prvej tretine, a to 35 sekúnd pred jej koncom. Ján Petriska si z ľavej strany útočného pásma vylepšil streleckú pozíciu potiahnutím puku na os klziska. Jake Kupsky síce zasiahol, ale z dorážky poslal puk do odkrytej bránky Alex Výhonský. Banskobystrický tím ešte takmer stihol vo zvyšných sekundách prvej časti vyrovnať, keď sa po zaváhaní Zvolenčanov ich v obrannom pásme ocitol sám pred brankárom Matt Wilkins, ten ale netrafil bránu.

Rytieri si ale v úvode druhej tretiny prinavrátili dvojgólové vedenie. Martin Jakúbek v 23. minúte vydoloval puk zo súboja pri ľavom mantineli a prihral pred bránu voľnému Jakubovi Koleničovi, ktorý upratal puk do ľavého horného rohu Krošeljovej svätyne – 3:1. O vyše tri minúty neskôr sa domáci priaznivci radovali po štvrtýkrát, keď Zvolenčania dostali puk pred bránu a gólovú dorážku bekhendom si našiel Viktor Fekiač – 4:1.

Barani si vykresali iskierku nádeje na bodový zisk v 33. minúte, keď Marcus Vela v oslabení potiahol protiútok a prihral sprava medzi kruhy Frankovi Horovi, ktorý švihom prekonal Kupskyho – 4:2. Zverenci trénera Norberta Javorčíka si ale zakrátko prinavrátili trojgólové vedenie. Marek Hecl predviedol parádnu prihrávku z pravej strany cez celé útočné pásmo na Mitcha Hultsa, ktorý presnou strelou z ľavého kruhu vyhnal Krošelja z brány – 5:2. Po dvoch tretinách sa tak zdalo byť rozhodnuté.

Hráčom HC ’05 sa však opäť podarilo znížiť na rozdiel dvoch gólov. Roman Faith predviedol v 43. minúte parádne sólo, keď sa z vlastného obranného pásma natlačil cez ľavú stranu až pred bránku domácich a bekhendom zasunul puk za Kupskyho chrbát – 5:3. Mužstvo HKM mohlo opäť odskočiť na tri góly v 51. minúte po šikovnom Fekiačovom teči, no puk sa obtrel o ľavú žŕdku Belányiho brány. V úvode 56. minúty to na zvolenskom zimnom štadióne zazvonilo opäť, tentokrát zásluhou Hecla, ktorý v brejku zľava trafil pravú žŕdku brány baranov.

Krátko nato mohol zápas zavrieť aj Zuzin, ktorý si už položil Belányiho, ale prestrelil odkrytú bránu. Tím fínskeho trénera Raima Helminena to v závere skúsil v šestici a po zlom striedaní domácich v úvode poslednej minúty mal k dispozícii aj presilovú hru. Skóre duelu sa už ale nemenilo, a tak sa hokejisti Zvolena radovali z tretej výhry v piatom tohtosezónnom pohronskom derby, čím zároveň ukončili 3-zápasovú sériu prehier.

Povedali po zápase pre prítomných zástupcov médií (zdroj: hc05.sk, hkmzvolen.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Musím povedať, že Zvolen zahral veľmi dobre, nedokázali sme sa im rýchlostne vyrovnať a celkovo sme vlastne zaostali asi vo všetkom. Musím im zablahoželať, hrali výborne a dali pekné góly. Nemám viac čo k tomu povedať, jednoducho sme dnes výrazne ťahali za kratší koniec.“

Boris Žabka, obranca baranov: „Mrzí nás prehra, chceli sme určite vyhrať. Stalo sa a už sa sústredíme na nedeľu. Tréneri mi dali dôveru v prvej formácii, mal som dva dni voľno a cítil som sa dobre, ale žiaľ, dva góly išli cezo mňa. Sklamanie z vypadnutia s reprezentáciou tam určite ešte je, ale už sa sústredím len na Banskú Bystricu.“

Alex Výhonský, útočník, autor prvého gólu baranov: „Druhý zápas po sebe nám ušiel štart, začali sme trochu vláčne. Musíme dať naspäť hlavy dokopy a vrátiť sa k našej hre, ktorá nás zdobila posledné zápasy, teda zodpovednosť v obrane a bojovnosť. Atmosféra bola dnes super, ale nemôže sa nám stávať, že dostaneme v derby päť gólov už pred treťou tretinou. Musíme si tieto veci ustrážiť. Čo sa týka vstupov do úvodných dvoch tretín, je to v hlavách. Niekedy sa to deje. Treba uznať, že liga je vyrovnaná. Treba začať od začiatku, spoločne ako jeden tím.“

Norbert Javorčík, tréner HKM Zvolen: „Mali sme celkom dobré vstupy do tretín, hrali sme s dostatočnou energiou, dodržiavali malé dobré veci. To bolo to, čo charakterizovalo náš dnešný výkon. Bystrica má svoju kvalitu, majú rýchle protiútoky a tri im dnes vyšli. Ostatné sa nám podarilo pokryť, na tieto situácie sme sa pripravovali.“

Tipos extraliga – 33. kolo – piatok 05.01.2024, 18.00 h – Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 5:3 (2:1, 3:1, 0:1)

Góly a asistencie: 6. Csányi (Mucha, K. Gabor), 9. Hecl (M. Hults, R. Bondra), 23. Kolenič (Jakúbek, V. Fekiač), 26. V. Fekiač (Jakúbek, Mudrák), 35. M. Hults (Hecl, Mudrák) – 20. Výhonský (Petriska), 33. Hora (Vela), 43. Faith (Ďatelinka). Rozhodovali: Baluška, Snášel – M. Orolin, Ordzovenský. Diváci: 3 573.

Zostava HKM Zvolen: Kupsky (Trenčan) – C. Hults, Mudrák, Rauhauser, Kubka (A), Sládok, Hain, Čulík – R. Bondra, M. Hults, Hecl – Zuzin (C), Langkgow (A), Marcinek – Jakúbek, V. Fekiač, Kolenič – Mucha, K. Gabor, Csányi.
Tréner: N. Javorčík.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (35. Belányi) – Bačik (A), Žabka, Hora, D. Stránský, Ďatelinka (C), Luža, Pavúk – Wilkins, Vela, Turnbull – Petriska, Faith, Výhonský – Gašpar, Bíreš, Macek – Matoušek (A), A. Stránský, Štrauch.

12 HC 19 Humenné 33 9 1 3 20 82:129 32

Nasledujúci zápas odohrajú hokejisti HC ’05 Banská Bystrica v nedeľu 7. januára od 16.30 h, keď v domácej Tipsport aréne privítajú HK 32 Liptovský Mikuláš.