Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica hostili v piatok 22. septembra od 17.30 h v rámci 3. kola Tipos extraligy nováčika HC 19 Humenné. V na góly bohatom meraní síl si pripísali prvé tri body v sezóne.

Po ubránenom oslabení v úvodných minútach si barani vypracovali prvú vážnejšiu šancu v 6. minúte, kedy sa pred bránkou ocitol s pukom Marcus Vela, ktorého ale vychytal Patrik Kozel. Domáci mali k dispozícii svoju prvú presilovku od polovice 9. minúty. V početnej prevahe pálil z medzikružia nepresne Andrej Bíreš, krátko na to neprekonal gólmana hostí z ľavého kruhu osamotený Matt Wilkins. Potom Bystričania čelili druhej presilovke Humenného, ktorú si ale hostia skrátili faulom. V skrátenej presilovej hre sa baranom podarilo otvoriť skóre, keď Roman Žitný vystrelil, Kozel puk vyrazil pred seba a z dorážky sa poľahky presadil Bíreš – 1:0.

Hlásateľ Lukáš Jazbec ledva dopovedal meno strelca gólu, a hostia už vyrovnali. Odrazený puk si našiel pred bránkou Kristián Horvát, ktorý sprava prepasíroval puk za bránkovú čiaru. Platnosť gólu na 1:1 ešte musel overiť videorozhodca. Vzápätí podržal domácich brankár Filip Belányi pri samostatnom úniku Denisa Parshina. Barani si prinavrátili vedenie v 16. minúte zásluhou Cartera Turnbulla, ktorý si nakorčuľoval pred bránku a pohotovo zakončil presne k žŕdke. Mužstvá tak odchádzali do šatní za stavu 2:1.

Hráčom HC ’05 vyšiel na výbornú vstup do druhej tretiny, keď na 3:1 zvýšili už v jej prvej minúte. O tento zásah sa nádhernou akciou postarali zámorskí legionári. Turnbull prihral z ľavej strany útočného pásma na os klziska Wilkinsovi, ten vrátil Turnbullovi, ktorý z prvej našiel pri vzdialenejšej žŕdke presne zakončujúceho Velu. V 29. minúte odskočili domáci na 4:1, keď Vela zachytil rozohrávku Humenčanov ešte v útočnom pásme a posunul puk zadovkou Wilkinsovi, ktorý z prvej vymietol ľavý horný roh Kozelovej svätyne.

Hráči Humenného sa však nezložili a do zápasu sa vrátili. Parshin nakorčuľoval v 32. minúte s pukom medzi kruhy a prestrelil Belányiho – 4:2. Hostia, povzbudení gólom, mali v nasledujúcich minútach prevahu a svojou aktivitou si vypracovali zníženie na 4:3, keď v 37. minúte pred odkrytou bránou nezaváhal Hannu Kuru.

Ani v tretej tretine nebola núdza o góly a zverencom kanadského trénera Douga Sheddena vyšiel aj vstup do záverečného dejstva. V 42. minúte zakončoval sprava Bíreš a z dorážky zvýšil na 5:3 Rastislav Gašpar. Následne mali barani k dispozícii presilovku, ktorú aj zakrátko využili, keď Bode Wilde nabil na vrch pravého kruhu Ivanovi Ďatelinkovi a kapitán HC ’05 prestrelil Kozela – 6:3.

Humenné si ešte vykresalo iskru nádeje. V 47. minúte znížil na 6:4 po rýchlom brejku Kuru, ktorý opäť zasunul puk do odkrytej bránky – 6:4. Bystričania v ďalšom priebehu kontrolovali dvojgólový náskok, ale v 56. minúte faulovali hneď dvakrát, a Humenčania tak mali ideálnu príležitosť na zdramatizovanie koncovky stretnutia. Barani ale obetavo ubránili oslabenie troch proti piatim. Poslednú polminútu duelu hral nováčik ďalšiu skrátenú presilovú hru, ale k odvolaniu brankára sa neodhodlal a hokejisti HC ’05 dotiahli zápas do víťazného konca. Zopár striedaní odohral za baranov ešte len 15-ročný útočník Michal Plančár, ktorý sa stal štvrtým najmladším hráčom v histórii slovenskej extraligy.

Povedali o zápase

Doug Shedden, tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Som šťastný, že sme vyhrali, to je jasné. Potešilo ma, že legionári okolo Turnbulla mali dnes vydarený večer. Aj hráči, ktorí na konci zápasu ubránili oslabenie piatich proti trom odviedli skvelú prácu. Stále máme pred sebou veľa práce, no v našej hre bolo aj viacero pozitív. Čo sa týka Plančára, nehodili sme ho do vody úplne, no aspoň mal možnosť pričuchnúť si k dianiu na ľade. Určite nepohorel. Stále však robíme chyby, no z celkového hľadiska sme mohli vidieť v porovnaní s prvými dvomi zápasmi väčšiu snahu. Musíme ešte niekoľko vecí doladiť, no je zjavné, že nemáme veľkú hĺbku, keďže máme zranených hráčov. Potrebujeme ich naspäť v zostave, pretože sezóna len začala a niektorých už teraz vyťažujeme viac, ako by sa patrilo.“

Michal Plančár, útočník baranov, štvrtý najmladší hráč v histórii extraligy: „Som šťastný, že som dostal priestor, užíval som si to a na konci som aj bol ďakovať fanúšikom. Užil som si to, chalani ma naučili niečo nové, takže paráda. Som šťastný, že sme vyhrali. Bolo tam veľa dobrých vecí, no som šťastný, že som mohol zažiť s áčkom zápas. Je úžasné, že som sa zaradil za mená ako sú Podkonický, Nemec, Dvorský a budem sa určite snažiť, aby som sa usadil v áčku natrvalo. Je to (v extralige) trochu iné, takže potrvá, než si zvyknem. Je to rýchlejšie, chlapi sú silnejší, je ťažké dávať pozor, že kto má čo robiť. O nominácii som sa dozvedel dnes ráno po rozkorčuľovaní, v tíme som od stredy.“

Rastislav Gašpar, útočník baranov, autor gólu na 5:3: „Prvé body v sezóne chutia super. Bolo to vydreté víťazstvo, vyhrávali sme 4:1, oni to doťahovali na 4:3, keď sme robili zbytočné chyby. Ale super, sme za body vďační. Dôležité bolo, že v tretej tretine sme dali gól my hneď v druhom striedaní, potom v presilovke Ďatel. Sme spokojní, tieto tri body sme potrebovali. Z našej strany to ešte nebol kvalitnejší výkon, pretože furt sa vyskytujú nejaké individuálne chyby – vyhadzovanie puku na tri, štyri razy z obranného pásma, to musíme zlepšiť. Čo sa týka Plančára, je to super, treba stavať na mladých chlapcoch, aby sa učili. Má pätnásť rokov, ja som v tom veku hral v doraste, čiže je to pre neho veľká škola. Má sa čo učiť a keď bude hrať hokej, ktorý má, tak bude platný do budúcna.“

Andrey Parfenov, tréner HC 19 Humenné: „Bol to pre nás náročný zápas. Máme hráčov, ktorí sa len dnes pripojili k nášmu mužstvu a začali s nami trénovať. Druhá tretina už vyzerala z našej strany lepšie. Mali sme šance, ale nedali sme viac gólov. Ideme ďalej, sme optimistickí. Vieme, kde sú naše problémy, budeme trénovať ďalej.“

Martin Kriška, útočník Humenného: „Opäť zbytočné chyby. Mali sme puk na hokejkách, darovali sme Bystričanom puk, a oni nám z toho dali gól. Žiaľ, my keď urobíme chybu, tak každá je trestaná, čiže dostávame veľa gólov. Musíme si na to dať pozor. Hovorí sa, že kto nedá gól v presilovke päť na tri, nemôže vyhrať zápas. Mali sme tam šance, ale „Belko“ ich dnes podržal, dobre chytal.“

Tipos extraliga – 3. kolo – piatok 22.09.2023, 17.30 h – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC 19 Humenné 6:4 (2:1, 2:2, 2:1)

Góly: 14. Bíreš (Žitný, Bačik), 16. Turnbull (Vela), 21. Vela (Wilkins, Turnbull), 29. Wilkins (Vela), 42. Gašpar (Bíreš, Wilde), 44. Ďatelinka (Wilde, Turnbull) – 15. Horvát (Borov), 32. Parshin (Pereskokov), 37. Kuru (Kriška), 47. Kuru (Pereskokov, Handlovský). Rozhodovali: Crman, Korba – Bogdaň, D. Konc ml.. Diváci: 1623.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Tervo) – Bačik, Hora, Ďatelinka, Wilde, Dame-Malka, Holenda, Žabka – Gašpar, Bíreš, Žitný – Wilkins, Vela, Turnbull – Matoušek, Sojka, Faith – Plančár, Stránský, Štrauch. Tréner: D. Shedden.

Zostava HC 19 Humenné: Kozel (Boľo) – Novota, Diakov, Meliško, Sergienko, Glazkov, Novický, Novák, Thomka – Handlovský, Pavlovs, Kriška – Pereskokov, Kuru, Parshin – Lapšanský, Linet, Lačný – Borov, Krajňák, Horvát. Tréner: A. Parfenov.

12 HC 19 Humenné 3 0 0 0 3 8:18 0

Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odohrajú nasledujúci zápas opäť na domácom ľade, keď v nedeľu 24. septembra o 16.30 h privítajú v rámci 4. kola Tipos extraligy HK Poprad.