Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica natiahli víťaznú šnúru na štyri zápasy. V piatkovom súboji s posledným Humenným viedli v tretej tretine o dva góly, ale napokon vyhrali až po samostatných nájazdoch.

Barani vstúpili do zápasu aktívne a od úvodu zamestnávali gólmana hostí Patrika Kozela. Humenčania naopak čakali na okienka v obrane domácich a hrozili z protiútokov, pričom v 9. minúte mal gólovú príležitosť Adam Lapšanský, ale Gašper Krošelj spoľahlivo zasiahol a z dorážky sa nepresadil ani Dávid Šoltés. V nasledujúcich minútach mal viac práce gólman HC ’05, keď hráči Humenného prebrali iniciatívu. Odmenou im bol prvý gól duelu, keď v úvode poslednej minúty prvej tretiny Krošelj vyrazil nahodený puk a z dorážky sa presadil Hannu Kuru – 0:1.

Hostia v úvode prostrednej časti hry pokračovali v dobrom výkone a naďalej sa dostávali do zaujímavých streleckých príležitostí. Baranom sa však na konci 28. minúty podarilo vyrovnať, keď Marcus Vela zachytil puk pri mantineli na pravej strane útočného pásma a prihral vľavo Carterovi Turnbullovi, ktorý využil clonu pred Kozelom a strelou švihom vyrovnal na 1:1. Po tomto zásahu boli v ofenzíve aktívnejší domáci, ale ďalšia tutovka patrila nováčikovi, keď Lapšanský v 36. minúte netrafil odkrytú bránku. Oba celky boli disciplinované, keďže na prvé vylúčenie sa stále čakalo. Hoci diváci v Tipsport aréne sledovali svižný hokej, za 40 minút hry videli len dva góly.

V tretej tretine však už o góly núdza nebola. V 48. minúte sa postaral o obrat svojím druhým presným zásahom Turnbull, ktorý si našiel odrazený puk po strele Franka Horu a z vrcholu pravého kruhu vystrelil švihom presne – 2:1. V 53. minúte sa fanúšikovia HC ’05 radovali po tretíkrát. Patrik Bačik, ktorého čaká debut v reprezentácii, skóroval v druhom stretnutí po sebe, keď po prihrávke spoza bránky od Matta Wilkinsa vystrelil presne z medzikružia – 3:1. Hokejisti Humenného sa však nepoložili a do zápasu sa vrátili. V 56. minúte si po súboji pri mantineli našiel puk Dominik Borov, ktorý vypálil presne – 3:2. Hostia napokon dostali duel až do predĺženia, keďže v 58. minúte pridal svoj druhý gól Fín Kuru, ktorý po výbornej prihrávke od Lukáša Handlovského zakončil svoj samostatný únik úspešne – 3:3.

V predĺžení zvonila ľavá žŕdka Krošeljovej svätyne, ktorú trafil po Handlovského prihrávke Jakub Linet. Nevyužité ostali aj ďalšie šance v hre troch proti trom, a tak priniesli rozuzlenie až samostatné nájazdy. Hneď v prvej sérii skóroval popod Kozelov pravý betón Andrej Bíreš, a keďže Krošelj zatiahol roletu, zásah Velu do pravého horného rohu z jeho pohľadu v štvrtej sérii definitívne rozhodol o tom, že extra bod poputoval na konto banskobystrických hokejistov. Zaujímavosťou je, že arbitri napokon neposlali na trestnú lavicu ani jedného hráča.

Povedali o zápase (zdroj: hc05.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Prvá tretina a hneď prvé striedanie bolo z našej strany dobré, no vo zvyšku tejto časti nás prevyšovali. Súper tvrdo pracoval, zatiaľ čo na našej strane to nebolo až tak badať. V prostrednej časti to bolo veľmi podobné, strácali sme puky a hostia išli naplno, z čoho pramenili problémy. V tretej tretine to už bolo o niečom inom, začali sme sa snažiť, s pokorou a rozumom sme si priebeh zápasu priklonili na našu stranu. Za stavu 3:1 to už však z našej strany také rozumné nebolo, takže tak… Najdôležitejšie je, že sa nám podarilo potom zvítaziť a to je to, na čom záleží.“

Andrej Bíreš, autor víťazného gólu v nájazdoch: „Myslím si, že sme boli lepší tento zápas, mali sme viac šancí. Už v prvej tretine sme mohli dať góly, no do šatní sme išli za stavu 0:1. Potom sme vyhrávali 3:1 a nemôžeme takto stratiť bod v posledných piatich minútach, ako sme stratili. Za toho stavu prišla asi nekoncentrácia. Musíme sa z toho poučiť do budúcna, takéto chyby sa päť minút pred koncom nemôžu diať. Nájazd potešil, vedel som, čo budem robiť, čiže som rád za to. Vyhrali sme a ideme ďalej.“

Tipos extraliga – 25. kolo – piatok 08.12.2023, 17.30 h – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC 19 Humenné 4:3 sn (0:1, 1:0, 2:2 – 0:0, 2:0)

Góly a asistencie: 28. Turnbull (Vela), 48. Turnbull, 53. Bačík (Wilkins, Vela), rozh. náj. Bíreš – 20. Kuru (Lapšanský), 56. Borov (Glazkov), 58. Kuru (Handlovský). Rozhodovali: Fridrich, Baluška – Orolin, Pribula. Diváci: 1869.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj (Belányi) – Bačík, Šenkeřík, Wilkins, Vela, Turnbull – Hora, Stránsky, Petriska, Adam, Výhonský – Ďatelinka, Luža, Gašpar, Bíreš, Macek – Žabka, Plančár, Stránsky, Štrauch.
Tréner: R. Helminen.

Zostava HC 19 Humenné: Kozel (Boľo) – Glazkov, Novický, Lapšanský, Kuru, Šoltés – Meliško, Sergienko, Borov, Linet, Handlovský – Novota, Diakov, Horvát, Krajňák, Lačný – Fereta, Ragan, Thomka.

12 HC 19 Humenné 25 6 1 2 16 64:103 22

Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica odohrajú aj nasledujúci zápas na domácom ľade, kde v nedeľu 10. decembra o 16.30 h privítajú HK Poprad.