Súboj 26. kola Tipos extraligy na banskobystrickom zimnom štadióne proti sebe postavil tabuľkových susedov zo šiesteho, respektíve piateho miesta. Banskobystrickí hokejisti pod Helminenovym vedením zjavne pookriali a do domáceho súboja s tabuľkovo lepšie postaveným Popradom vstupovali s cieľom nadviazať na víťaznú sériu.

Barani svojho súpera zatlačili hneď od úvodu, ale príležitosť v presilovej hre, ktorá sa dokonca v piatej minúte znásobila na hru piatich na troch, nedokázali pretaviť do otváracieho gólu. Aj to pomohlo súperovi, ktorý sa postupne začal dostávať do zápasu a razom museli domáci čeliť aj vlastnému oslabeniu, ktoré však bez ujmy ustáli. Na oboch stranách sa potom v pozitívnom svetle ukázali gólmani. Tak Krošelj  ako aj Vay ukázali svoje majstrovstvo, aj keď na ich bránku nesmerovali žiadne tutovky. Na oboch stranách sa potom v pozitívnom svetle ukázali gólmani. Tak Krošelj, ako aj Vay ukázali svoje majstrovstvo, aj keď na ich bránku nesmerovali žiadne tutovky. To sa zmenilo až v záverečných minútach tretiny, keď hostia dokázali znásobiť svoj tlak a hneď dvakrát poriadne zavariť domácej obrane. Na konci druhej takejto vypätej situácie pred domácou bránkou v 18. minúte, sa najlepšie zorientoval Kotvan, ktorý svojou strelou otvoril skóre zápasu – 0:1.

Aj keď úvodná vážnejšia akcia druhej tretiny patrila Popradu, rýchlo prebrali iniciatívu na svoje hokejky domáci hokejisti. Aktivitou dotlačili súpera aj k ďalšiemu nedovolenému zákroku a na začiatku 24. minúty dokázal využiť presilovku Šenkeřík efektnou strelou od modrej – 1:1. Kamzíkov to nezlomilo a hra zo strany na stranu pokračovala naďalej, lenže viac dôrazu v útoku mali Helminenovi zverenci. Stále zamestnaný Vay neudržal v 35. minúte puk vo svojej moci po jednom z ďalších útokov a Petriska bol v správny čas na správnom mieste – 2:1. Ubehlo len pár minút hry a Šenkeřík našiel pred Vayom dobre postaveného Wilkinsa a v 38. minúte bolo už 3:1.

Bol to však práve Wilkins, ktorý za zdržiavanie hry v úvode tretej tretiny putoval na trestnú lavicu a to pomohlo ráznemu rozbehnutiu súpera do poslednej časti hry. Barani mali od úvodu záverečnej dvadsaťminútovky čo robiť, aby uchránili svoju bránku a aj po skončení oslabenia sa nedokázali výraznejšie vymaniť spod tlaku Popradu. Po zaváhaní Krošelja v 48. minúte sa im navyše podarilo znížiť na 3:2, keď Dmowskeho gól musel posúdiť až videorozhodca. Zníženie zo strany súpera výraznejšie prebralo k aktivite baranov. Gól z nej síce nevyťažili, ale po väčšinu času udržiavali puk ďaleko od nebezpečnej zóny a zaknihovali piatu výhru v rade.

Povedali o zápase (zdroj hc05.sk)

Raimo Helminen, tréner baranov: „Bol to ťažký zápas. Poprad je dobrý tím, silný a veľmi dobre korčuľujú, hrajú jednoduchý hokej. Prvá tretina bola dobrá, hoci súper dal jeden gól, no bol som spokojný s výkonom. V prostrednej časti sme mali s nimi trochu problémy, párkát sa udržali v našom pásme na dlhší čas a spôsobovali nám ťažkosti. Dobre sme však bránili, s čím môžeme byť spokojní. Počas celého zápasu sme tvrdo dreli, a hoci to bolo viacmenej o jednom góle, sme radi, že berieme tri body práve my.“

Petr Šenkeřík, obranca, prvý gól za HC ’05 a asistencia: „Myslím, že to bol vyrovnaný zápas, hralo sa hore-dole a v druhej tretine sme boli trošku lepším tímom. Pracovali sme celých 60 minút, a vrátilo sa nám to tromi bodmi. Je príjemné dať gól, no dôležitejšie sú tímové body. Keď tím hrá dobre, body sa zbierajú jednoduchšie. Pokiaľ ide o prihrávku na Wilkinsa, videl som, že si tam nabieha z druhej strany a videl som, že ide na mňa nejaký ich veľký obranca, takže som sa to snažil prihrať čo najrýchlejšie, nech ma tam úplne nezničí. Matt to trafil pekne, nebolo to ľahké, pretože som dával prudkú prihrávku cez celé klzisko. Som rád, že vyhrávame, začali sme plniť veci, ktoré od nás tréner chce – jednoducho posúvať puky, veľmi ich nedržať v okolí modrých čiar. Vracia sa nám to, máme päť výhier v rade a verím, že to bude pokračovať. Začiatok bol pre mňa ťažký, deväť mesiacov som nehral zápas a trochu som sa hľadal. Dúfam, že už to bude lepšie a budem môcť pomáhať tímu dobrou defenzívnou hrou, v presilovkách a peknými prihrávkami. Je to iná súťaž ako v Česku, hrá sa tu veľmi hore-dole. Ťažko to s niečím porovnať, no je to rýchla súťaž, zvykám si.“

Gašper Krošelj, brankár baranov: „Vedeli sme, že Poprad je dobrý tím, ktorý hrá dobre vonku a doma ešte lepšie. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, no aj my máme formu. Po výhre nad Humenným, kde sme sa trochu trápili, sme dnes išli od prvej minúty a hrali sme lepšie, mali sme dosť príležitosti. Oni dali gól po odraze, no druhá tretina už bola naša. Mali aj oni také šance, no obrancovia mi pomohli, boli sme v tom spolu. Vedeli sme, že v tretej tretine zaberú, no dobre sme ich držali super. Bola tam odo mňa chyba, neporozmeli sme si s obrancami, stane sa. Bol to zaujímavý zápas až do poslednej sekundy. Slovinských fanúšikov som nepoznal, no počul som, že sú to nejakí to nejakí vojaci, ktorí tu pôsobia na nejakej misii alebo niečo podobné. Bolo pekné, že sa prišli pozrieť a boli tak hlasní. Naša päťzápasová séria je pozitívna, no aj keď nás čaká prestávka, musíme si v hlavách zrovnať, že nás čaká do konca ešte veľa zápasov.“

Tipos extraliga – 26. kolo – nedeľa 10.12.2023, 16.30 h – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Poprad 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)

Góly: 24. Šenkeřík (Wilkins, Adam), 35. Petriska (Adam, Stránsky), 38. Wilkins (Šenkeřík, Vela) – 18. Kotvan (Brejčák, Calof), 48. Dmowski (Mcfadden). Rozhodovali: Korba, Hronský – Ordzovenský, Konc – Číž. Diváci: 1 994 divákov.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Krošelj – Bačík, Šenkeřík, Wilkins, Vela, Turnbull – Hora, D. Stránsky, Petriska, Adam, Výhonský – Ďatelinka, Luža, Gašpar, Bíreš, Macek – Žabka, Plančár, A. Stránsky, Štrauch.

Zostava HK Poprad: Vay – Mcfadden, Turan, Dmowski, Coulter, Svitana – Kotvan, Brincko, Záborský, Urbánek, Calof – D. Brejčák, J. Brejčák, Šotek, Suchý, Kukuča – Lavička, Bodnár, Mlynarovič, Paločko.

12 HC 19 Humenné 26 7 1 2 16 67:103 25

Hokejistov HC ’05 čaká ďalší ligový zápas až po reprezentačnej prestávke, keď sa 20. decembra predstavia v Nových Zámkoch.