Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica vstúpili do nedeľňajšieho duelu so Slovanom výborne a v závere sa ešte vrátili do hry, ale v dvanásťgólovej prestrelke ťahali za kratší koniec.

Barani hneď v úvode zatlačili súpera v jeho obrannom pásme a svojou aktivitou si vypýtali prvú presilovku. V nej však ako prví pohrozili hostia, keď sa po chybe Filipa Belányiho v rozohrávke ocitol pred ním sám Miroslav Preisinger, ale ani na dvakrát neuspel. Hráči HC ’05 následne pokračovali v tlaku, ktorý si udržali aj po konci presilovej hry. Matt Wilkins ešte trafil zblízka žŕdku, ale v polovici 5. minúty už otvoril skóre duelu obranca Patrik Luža, ktorého strela od modrej letiaca tesne nad ľadom skončila v bráne Slovana – 1:0. Belasí mohli vyrovnať v 7. minúte po prečíslení troch proti dvom, ale Belányi sa stihol presunúť k svojej ľavej žŕdke a zastaviť strelu Adama Lukošika z pravej strany.

Hokej sa musel divákom páčiť a nasledujúce minúty ponúkli ďalšie zaujímavé momenty. V 9. minúte vystihol Ján Petriska v obrannom pásme prihrávku súpera a vyštartoval do brejku, ale tiesnený trafil gólmana Denisa Godlu. Krátko nato ostal pred bránkoviskom ležať puk, ktorý vyčíhal Roman Faith, ale ten v tutovke minul. Domácich to však mrzieť nemuselo, keďže už o pár sekúnd neskôr poslal Frank Hora od modrej puk pred bránu, kde sa gólovým tečom prezentoval Andrej Bíreš – 0:2. Slovanistom sa podarilo znížiť na 2:1 v ich prvej početnej prevahe. Liam Pecararo si vypýtal prihrávku do medzikružia a prestrelil Belányiho. Neprešla ani minúta a Pecararo svojím druhým gólom vyrovnal, keď sa šikovne uvoľnil v útočnom pásme a zľava vystrelil presne – 2:2. Hostia dokonali obrat ešte v prvej tretine. V 18. minúte vystrelil po buly z vrcholu kruhu bývalý hráč baranov Roman Žitný a Belányimu prešiel zdanlivo nenáročný puk pomedzi nohy až za bránkovú čiaru – 2:3.

Zverenci Petra Oremusa v úvode druhej tretiny odskočili na 2:4. V 23. minúte potrestali zaváhanie baranov v ich obrannom pásme a Timotej Šille zblízka prestrelil Belányiho. Banskobystrický tím však vzápätí znížil späť na rozdiel jediného gólu. Carter Turnbull ešte pred bránou trafil žŕdku, ale odrazený puk našiel pod Godlom Marcus Vela, ktorý ho už zasunul za bránkovú čiaru – 3:4. V ďalšom priebehu prostrednej časti mali zverenci Raima Helminena k dispozícii dve presilové hry, a hoci si v nich vytvorili tlak aj strelecké príležitosti, vyrovnať sa im nepodarilo. Medzitým v hre päť na päť, v 30. minúte, mal šancu po zaváhaní hostí v okolí bránkoviska Patrik Bačik, lenže zblízka ho výborným zákrokom vychytal Godla.

Mužstvo z hlavného mesta bolo efektívnejšie a v 37. minúte pridalo svoj piaty gól. Emile Poirier sa cez pravú stranu dostal do nebezpečného priestoru a pri pravej žŕdke dostal príliš veľa priestoru, keď sa otočkou zbavil Ivana Ďatelinku a namieril presne po Belányiho ľavici – 3:5. Ďalší náročný moment pre domácich nastal v závere 39. minúty. Wilkins narazil v útočnom pásme Ladislava Romančíka a arbitri tento zákrok po preskúmaní videa ohodnotili trestom na 5 minút plus do konca zápasu. Andrej Golian oplácal krosčekom, a tak hrali obe mužstvá prvé dve minúty z Wilkinsovho trestu vo štvorici.

Slovanisti hneď v prvej minúte tretej dvacky skórovali po šiestykrát. Poirier vystrelil z ľavej strany útočného pásma na Belányiho, gólman HC ’05 puk neudržal a Poirier z dorážky zvýšil na 3:6. Následne hrali hostia 3-minútovú presilovku, v ktorej sa do zaujímavej príležitosti dostal po zisku puku Bíreš, avšak tiesnený zblízka tesne minul. Domácim dal v 46. minúte nádej na návrat do zápasu Tomáš Török, ktorý za bránou Banskej Bystrice trafil lakťom do hlavy Davida Stránského, vďaka čomu mali barani k dispozícii 5-minútovú presilovku. Jej poslednú minútu a 45 sekúnd dohrávali Helminenovi zverenci dokonca v početnej prevahe o dvoch mužov, ale ani to im zatiaľ na strelenie štvrtého gólu nestačilo.

V 55. minúte sa však situácia zmenila. Turnbull získal puk v ľavom rohu útočného pásma, dostal sa pred bránu a na dvakrát prekonal Godlu – 4:6. Krátko po tomto góle sa barani dostali do útočného pásma, Hora vystrelil a odrazený puk dopravil za bránkovú čiaru Tomáš Matoušek – 5:6. V závere to tak banskobystrický tím skúsil v šestici, ale skóroval už len Samuel Takáč, ktorý doviedol puk do prázdnej brány – 5:7. Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica tak prehrali po druhýkrát v rade. V posledných piatich kolách zvíťazili len raz.

Povedali po zápase

Raimo Helminen, tréner baranov: „V prvom rade musím pogratulovať Slovanu, výborný tím, hrajú výborný hokej. Nemôžeme však inkasovať toľko gólov, ak chceme vyhrať zápas. Naša defenzíva bola dnes slabá, ale v útoku sme si toho veľa vytvorili. S našou snahou a nasadením nemôžem byť nespokojný, ale samozrejme, na konci dňa iba víťazstvá niečo znamenajú. V obrane sme urobili chyby, ktoré súper veľmi ľahko potrestal, ale taký je hokej. Neviem, či zháňame alebo sa budeme pozerať po posile do brány. Gašper Krošelj je momentálne zranený, ale uvidíme, keď sa vráti. Nie je to však len o brankárovi, ale o celom tíme. Ako celý tím musíme brániť lepšie každú situáciu.“

Patrik Luža, obranca baranov, prvý gól v sezóne: „Začali sme určite lepšie, mali sme tam tlak. Miesto toho, aby sme v tom pokračovali, sme začali hrať trošku profesorsky v našej tretine, s tou rozohrávkou to trošku začalo kafrovať. Slovan vycítil tú šancu, začal nás aktívnejšie napádať. Škoda, že sme upustili s toho herného štýlu, ktorý sme mali na začiatku prvých desať-pätnásť minút. Keď dostanete sedem gólov, ťažko vyhrať. Boli tam smolné góly, ale na to sa nemôžeme pozerať. Keď ich nepustíme do tretiny a k strelám, tak nepadnú ani tie škaredé góly. Máme tu dosť skúsený tím, takže sme si po prvej tretine v šatni hovorili, že jednoducho dobre, dostali sme nejaké góly, ale ten obraz hry bol niekde úplne inde. Vybehli sme na nich, hrali sme dobre a ani neviem, čo sa stalo. Či oni to o toľko zlepšili, alebo my sme sa o toľko zhoršili. My sme potom mali problémy, na modrých čiarach sme strácali puky. Neviem, či nás tie tri góly v prvej tretine zaskočili, lebo sme si povedali, že ak budeme hrať tak ďalej, tak sa nemáme čoho báť, ale asi to ostalo v kabíne.“

Andrej Kmeč, asistent trénera HC Slovan: „Super tri body. Tých gólov bolo moc. Pre nás zlý začiatok, potom sa tá hra stabilizovala a opäť zlý koniec. Ale tých posledných päť minút fajn, nepustili sme Bystricu do nejakého výraznejšieho tlaku. Super ubránené oslabovky, boli sme dnes efektívni, prinieslo to tri body a sme spokojní. Košice sme nezvládli podľa predstáv, súper bol v tom danom zápase lepší. Dnes sme sem prišli s cieľom získať tri body, to sa podarilo. Samozrejme, boli tam veci, ktoré nechceme vidieť, tých gólov bolo veľa. Tieto začiatky sa nesmú stávať. Pri lepšej produktivite Bystrice mohlo byť po zápase po prvej tretine. Nezľakli sme sa toho, len sme chceli skočiť do toho zápasu. Samozrejme, pomohol nám ten kontaktný gól a potom sme už boli lepší, ale ten začiatok bol z našej strany zlý.“

Roman Žitný, autor tretieho gólu Slovana, bývalý hráč HC ’05: „Tešíme sa z výhry, to je to podstatné, že sme vyhrali za tri body. Zápas proti Košiciam sa prehral, tak je dobré, že sme dnes vyhrali. Gól proti Bystrici beriem ako každý iný, beriem to normálne. Padlo to tam so šťastím, každý gól sa počíta, čiže som rád. Bystrica začala v prvej tretine lepšie, my sme to našťastie obrátili. Potom sa na nás doťahovali, ale v posledných minútach sme si to ustrážili.“

Tipos extraliga – 36. kolo – nedeľa 14.01.2024, 16.00 h – Tipsport aréna – B. Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HC Slovan Bratislava 5:7 (2:3, 1:2, 2:2)

Góly a asistencie: 5. Luža (Ďatelinka, Matoušek), 10. Bíreš (Hora, Gašpar), 24. Vela, 55. Turnbull, 55. Matoušek – 16. Pecararo (Ranford, Mahbod), 16. Pecararo (Ranford), 18. Žitný (Šille), 23. Šille (Mahbod, Takáč), 38. Poirier (Pecararo, Maier), 41. Poirier (Takáč), 60. Takáč (Preisinger, Sersen). Rozhodovali: Kalina, Žák – Knižka, Bogdaň. Diváci: 2 424.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Bernát) – Bačik, Šenkeřík, Hora, D. Stránský, Ďatelinka (C), Luža, Žabka – Wilkins, Vela, Turnbull – Gašpar, Bíreš (A), Matoušek (A) – Petriska, Faith, Výhonský – Macek, A. Stránský, Plančár.
Tréner: R. Helminen.

Zostava HC Slovan Bratislava: Godla (Baroš) – Beňo, Korenčik, Golian, Romančík, Sersen (C), Maier – Ranford (A), Findlay, Pecararo – Takáč (A), Poirier, Mahbod – Žitný, Šille, Fominykh – Lukošik, Preisinger, Török.

12 HC 19 Humenné 36 10 1 4 21 88:135 36

Nasledujúci zápas odohrajú barani v piatok 19. januára od 17.30 h, a to opäť na domácom ľade, kde privítajú v derby HKM Zvolen.