Fotopasce slúžia v mnohých mestách a obciach na Slovensku, niekoľko mesiacov už aj v Banskej Bystrici, už po prvých dňoch prevádzky sa poradilo odhaliť niekoľko osôb vyvážajúcich odpad na čiernu skládku v blízkom okolí Banskej Bystrice.

fotopasce-clanok-obrazokPodobné skúsenosti majú v posledných rokoch mestá a obce po celom Slovensku. Čierne skládky sú veľký problém pre životné prostredie a často aj jednoducho z estetického hľadiska.

Uplatnenie fotopascí je široké, vhodné sú hlavne na použitie v exteriéri keďže sú vode odolné a nepotrebujú napojenie do elektrickej siete, navyše MMS modely dokážu vyhotovené snímky ihneď odoslať na mobil alebo e-mail čo je užitočné hlavne na stráženie objektov, prípadne na privolanie polície.

Fotopasce už využívajú napríklad v Michalovciach a aj v Bratislave.

Čo je fotopasca?

Fotopasca je v digitálny fotoaparát, ktorý sa aktivuje pohybom, to znamená, že nesníma non-stop ale odfotí všetko čo sa pohne v jej zornom poli. Pôvodne boli fotopasce vyvinuté pre poľovníkov a ochranárov na sledovanie divej zveri, preto fotopasciam nevadí sneh, dážď, mráz a v prevádzke vydržia aj niekoľko mesiacov bez akejkoľvek údržby. Vyhotovené zábery fotopasca ukladá na pamäťovú SD kartu. Modely s MMS funkciou (spoznáte podľa toho, že má anténu) fotky odošlú aj na mobil alebo e-mail, čo oceníte hlavne pokiaľ chcete strážiť svoj byt, chatu, auto, firmu…

Ukážkové zábery z fotopascí:

Fotopasca s funkciou MMS Welltar 7310: