V sobotu 9. októbra sa od 18.00 h v Športovej hale Dukla na Štiavničkách odohralo prvé mestské basketbalové derby v aktuálnej sezóne Niké extraligy žien. Podľa očakávania uspeli bystrické pumy, no sovičky z UMB v prvej a tretej štvrtine favorizovaného súpera potrápili. Atmosféru duelu BK ŠKP 08 – BK ŠK UMB vám priblíži aj naša fotogaléria a pozápasové vyjadrenia.

Prvá štvrtina priniesla vyrovnaný priebeh. Basketbalistky UMB v nej dokonca vyhrávali 9:11. Pumy si následne vypracovali vedenie o 6 bodov, no sovičky dokázali do prvej prestávky znížiť na 21:18. V druhej 10-minútovke už hráčky BK ŠKP 08 potvrdzovali rolu favorita a do polčasu si vypracovali 21-bodový náskok.

V tretej štvrtine sa hra opäť vyrovnala, keď družstvo UMB zaostalo v tejto časti hry len o jeden bod. V záverečnej 10-minútovke už mali opäť navrch bystrické pumy, ktoré mali už výrazný náskok, a do hry sa tak dostali aj mladšie hráčky širšieho kádra. Prvé mestské derby sezóny 2021/2022 sa tak skončilo očakávanou výhrou družstva BK ŠKP 08, aj keď sovičky v dvoch štvrtinách pumy potrápili.

Na strane púm to najviac strieľalo podkošovej hráčke Nine Janštovej, ktorá zaznamenala 23 bodov. Ďalšie štyri hráčky BK ŠKP 08 si pripísali zhodne po 9 bodov, medzi nimi aj kapitánka Lucia Striešová, ktorá zápas nedohrala, keďže sa zranila po súboji so súperkou. Prvý extraligový bod si pripísala Frederika Rausová.

Spomedzi sovičiek nastrieľala dvojciferný počet bodov len 10-bodová Klára Paulechová. S 8 bodmi jej sekundovala bývalá hráčka púm Klaudia Háberová. Basketbalistky UMB nasmerovali do koša 41 percent dvojkových pokusov, zatiaľ čo bystrické pumy presnú polovicu. V hale bolo prítomných 151 divákov, ktorí videli len 5 úspešných pokusov spoza trojkového oblúka. O jednu trojku viac strelil domáci tím.

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08: „Nezačali sme dobre, ale nedá sa povedať, že by sme práve my nezačali dobre, no súper mal šťastie a vysokú úspešnosť streľby. My sme sa snažili tú obranu eliminovať. Dostali sme v prvej štvrtine 18 bodov. Ani proti Košiciam sme nedostali 18 bodov za štvrtinu, čiže tam bol nejaký problém, ale od druhej štvrtiny sme už v obrane plnili, čo máme plniť. Takže tá druhá štvrtina len potvrdila, že obranný koncept je nastavený dobre.

Čo ma viac mrzí, je možno že niekedy až prehnaná…. ja by som nepovedal ani agresivita, neviem to ani vysvetliť, ale jednoducho, prišli sme o ďalšiu hráčku v dolnom postavení, takže teraz už asi začneme čarovať. Taký je život, musíme sa s tým vysporiadať, a hrať v tej zostave, ktorú momentálne máme. Som rád, že sa zapojili všetky hráčky. Vyskúšali sme si nejaké varianty obrany, ktoré možno v ďalších zápasoch použijeme. Som spokojný s výsledkom, ale mrzí ma zranenie Lucie Striešovej.“

Nina Janštová, hráčka BK ŠKP 08: „Do zápasu sme nastúpili s takým menším stresom, ale potom sme sa už viac dostali do zápasu, začali nám padať koše a urobili sme si náskok. Som spokojná, niektoré koše z podkošového priestoru mi mohli padnúť, ale bolo to v pohode. So súperom sa dalo hrať.“

Michaela Grigerová, hráčka BK ŠKP 08: „Vedeli sme, že to bude jednoduchší súper, ako tí predtým. Veľmi sme sa na tento zápas tešili, keďže to malo byť vyrovnané bystrické derby. To sa odzrkadlilo aj v prvej štvrtine, kedy nám ušla obrana a dovolili sme dať súperovi veľa bodov. Po polčase sme sa viac sústredili na tú obranu, čo sa odzrkadlilo aj na výsledku.“

Frederika Rausová, hráčka BK ŠKP 08, prvý bod v extralige: „Na to, že to bol môj druhý zápas, som rada, že som dostala takýto priestor. Veľmi sa teším z premiérového bodu, budem piecť koláč. Spoluhráčky mali tiež veľkú radosť. Do zápasu sme nastúpili mierne nekoncentrované, čo sa ukázalo aj na prvej štvrtine. V druhej štvrtine sme zlepšili obranu, čo sa ukázalo aj na bodovom stave. Do tretej štvrtiny sme tiež nastúpili mierne nekoncentrované, ale potom sme opäť zlepšili obranu, narastal bodový náskok a mohli sme nastúpiť aj my mladšie hráčky.“

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Mali sme dobrý vstup do zápasu. Okrem koncentrácie sme mali aj sebavedomie. Pomohlo nám pár strelených košov po sebe. To nás určite nakoplo, ale ako sa začali kopiť straty a chyby, tak nám to sebavedomie odchádzalo, prestali sme hrať agresívne. Úvod druhej štvrtiny nám zlomil zápas po prvýkrát.

Potom sme sa zase trošku nakopli. Následne prišla opäť hluchá fáza. Mali sme problém najmä s prechodom na polovicu súpera. Tam nás tlačí topánka od začiatku súťaže. Pracujeme na tom, ale chce to určite oveľa viac času. Čo sa týka zlepšenia, ťažko to porovnávať s predošlými súpermi, pretože Ružomberok a Piešťany nám oveľa viac vecí nedovolili urobiť. Som rada, že sme nešli do zápasu s tým že „nevieme“, ale že „môžeme“. Ak budeme hrať celých štyridsať minút, ale nie len prvých desať, alebo dvadsať z celého zápasu, tak tie výkony môžu mať gradáciu v pozitívnom smere.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB: „Prvú štvrtinu sme odohrali solídne, bol to vyrovnaný zápas, čo bolo vidieť aj na výsledku. Potom si myslím, že nám odišla kondička a bojovnosť. Možno sme sa trošku zľakli toho, že na nás pritlačili. Potom sme sa to snažili dotiahnuť, myslím si, že kondička odišla potom aj im. Trošku poľavili, aj my sme nasadili zónovú obranu a oni nevedeli, čo majú do toho hrať.

Zase sme pohoreli na stratených loptách. Horíme na tom už tretí zápas, takže na tom musíme pracovať. Už som proti bývalým spoluhráčkam hrala, takže to nebolo pre mňa nič nové. Tie baby poznám, ale nemám rada to označenie „derby“. Je to pre mňa zápas, ako každý iný, aj keď som bola v družstve púm dlho. Zlepšenie na našej strane je vidieť, ale ako som povedala, asi vydržíme iba prvú štvrtinu.“

Niké Extraliga žien – 3. kolo – sobota 9. 10. 2021 – ŠH Dukla – Banská Bystrica

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK ŠK UMB Banská Bystrica 72:40 (21:18, 22:4, 11:10, 18:8)

Zostava BK ŠKP 08 a body: Janštová 23, Matejčíková 9, Grigerová 9, Striešová 9, van Dalen 9, Kollárová 6, Neuschlová 4, Šimčíková 2, Rausová 1, Holíková, Bahledová

Zostava BK ŠK UMB a body: Paulechová 10, Háberová 8, Kaliuzhna 6, Šunová 4, Turčanová 4, Vyšná 4, Dobrotová 2, Slavíková 2, Mrváňová, Luptáková

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 86:269 0/2 (0,00%) 0/1 (0,00%) 0/3 0,00%

Bystrické pumy čaká najbližší zápas v stredu 13. októbra od 18.00 h, kedy sa v rámci 4. kola Niké extraligy žien predstavia v Poprade. Sovičky z UMB majú v stredu voľno, najbližší zápas odohrajú v sobotu 16. októbra od 18.00 h na palubovke Young Angels Košice.