V sobotu 5. marca odštartovali boje v play-off volejbalovej Niké Extraligy žien. Brusnianske Pirane privítali o 17.00 h v Slovenskej Ľupči družstvo VKP Bratislava. Z prvého štvrťfinálového stretnutia, v ktorom sa tímy postarali o 5-setovú drámu, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

V prvom sete sa od začiatku držali vo vedení Bratislavčanky, ktoré po dvoch domácich time-outoch vyhrávali 11 – 16. Ďalší bod patril Piraňám, no hráčky VKP následne odskočili už na 12 – 18 a 6-bodovým rozdielom aj prvý set získali. Brusnianky od druhého setu zlepšili svoj výkon a postupne sa dostali do vedenia 18 – 10. Bratislavčanky však 4-bodovou sériou znížili na 4 body a v ďalšom priebehu druhého dejstva skresali náskok domácich na jediný bod (21 – 20). Po domácom time-oute sa na smeči presadila Venezuelčanka Johenlis Belisario a po tejto dôležitej lopte už Pirane dotiahli zdramatizovaný druhý set do víťazného konca (25 – 23).

V treťom sete zas malo spočiatku navrch hosťujúce družstvo. Za stavu 10 – 14 si bulharský tréner Kristian Michailov zobral time-out, po ktorom sa na smeči dvakrát presadila Michaela Kánová, úspešne pálila aj Lenka Kvasnová a po chybe súpera a dvoch esách Kolumbijčanky Melissy Montero dokonali volejbalistky Brusna obrat na 16 – 14. Ďalšia výmena patrila hostkám, ale „Jojo“ Belisario dvomi smečmi a esom zvýšila na 19 – 15 a Pirane už koncovku setu zvládli (25 – 18). Domáci tím vyhrával po úvode štvrtej sady už 11 – 5 a zdalo sa, že zápas dotiahne v tejto časti do víťazného konca. Bratislavčanky však postupne zo straty ukrajovali a pred záverom setu dokonali obrat na 19 – 20. Aj vďaka dvom úspešným útokom a esu Alexandry Vajdovej, najviac bodujúcej hráčky VKP, vyrovnali hostky stav setov na 2:2.

Na rad tak prišiel rozhodujúci piaty set hraný do 15 bodov. V jeho úvode darovali Bratislavčanky vlastnými chybami domácim vedenie 4 – 0. Pirane po time-oute súpera a smečoch Kvasnovej a Belisario zvýšili na 7 – 2. Hráčky VKP síce 4-bodovou sériou zdramatizovali tajbrejk (8 – 6), ale Brusnianky už výhru nepustili a po premenenom mečbale v podaní Kvasnovej získali v štvrťfinálovej sérii vedenie 1:0.

Na domácej strane bola za hráčku zápasu vyhlásená Johenlis Belisario, ktorá získala pre svoj tím 19 bodov. Zápas bodovo vyšiel aj Lenke Kvasnovej, ktorá si pripísala 16 bodov. Na poste liberky sa dobrým príjmom prezentovala Tímea Sujová. Pirane sa dokázali popasovať aj s absenciou liberky Emy Tomkovej a smečiarky Sáry Dlhošovej. Domáce hráčky aj tréner vyzdvihovali v pozápasových vyjadreniach najmä to, že Brusnianky hrali súdržne, ako jeden tím.

Povedali po zápase pre BBonline.sk:

Kristian Michailov, tréner VK Pirane Brusno: „Každý očakával, že to bude poriadne náročný zápas. Nezačali sme úplne najlepšie. V prvom sete sme boli možno ešte pod tlakom nepriaznivých výsledkov z posledných zápasov. Som šťastný, že od druhého setu sme boli viac koncentrovaní, hrali s väčšou voľnosťou. Ukázali sme dobré veci, ale stále sme urobili veľa tímových aj individuálnych chýb. Keby ich nebolo toľko veľa, zápas by bol pre nás ľahší.“

Johenlis Belisario, smečiarka a hráčka zápasu VK Pirane Brusno: „Dnes sme dobre spolupracovali, podporovali sa, a preto sme vyhrali. Dúfam, že v odvete budeme hrať ešte lepšie. Ak sa nám to podarí, určite vyhráme. Na dnešnej výhre sa podieľala každá hráčka. Dnes sme ukázali, že môžeme dokázať čokoľvek a získať medailu. Ďakujeme fanúšikom za to, že nás prišli podporiť. Atmosféra bola výborná a dúfam, že ak sa nám náhodou nepodarí ukončiť sériu v stredu, tak nás prídu fanúšikovia podporiť aj na rozhodujúci tretí zápas.“

Lenka Kvasnová, univerzálka VK Pirane Brusno: „Pocity sú výborné, po dlhej dobe sme konečne vyhrali. Išli sme do toho naplno s tým, že táto séria je pre nás finále, čo nám pred zápasom povedal aj tréner. Zápas sme vyhrali vďaka sile kolektívu a koncentrácii. Súper nás potrápil dobrým podaním a blokmi. Atmosféra bola výborná, hrá sa oveľa lepšie, keď môžu byť na zápasoch diváci. Na stredajší zápas v Bratislave sme pripravené. Dúfam, že to tam potvrdíme a postúpime. Náš dnešný výkon nás veľmi motivuje, ale zatiaľ to nič neznamená, musíme to potvrdiť v Bratislave.“

Tereza Podhradská, blokárka VK Pirane Brusno: „Po celý zápas to bola dráma. Aj keď sme sa dostali do vedenia, súper nás dobehol. Potom sme museli náskok opäť získať. Naozaj to bol vyrovnaný zápas až do konca. Musím baby pochváliť za obrovskú bojovnosť. Možno zo začiatku bol na nás badať stres, ktorý však opadol, keď sme sa začali tešiť z každej lopty. Bojovali sme až do konca. Takáto výhra po dlhej dobe naozaj zahreje. Každá hráčka je už vyčerpaná, ale s tým sme počítali a snažili sme sa pripraviť čo najlepšie, po fyzickej aj mentálnej stránke. Zranenia nás trochu pribrzdili, ale tým, že sme držali spolu, sme odohrali naozaj dobrý zápas. Keďže to bol prvý zápas play-off, atmosféra bola nabitá energiou ešte viac, čo nám zo začiatku možno zväzovalo ruky, ale som rada, že sa to zlomilo a začali sme si zápas v niektorých pasážach naozaj užívať.“

Michaela Kánová, smečiarka VK Pirane Brusno: „V setoch, ktoré sme vyhrali, sme začali byť oveľa agresívnejšie, hlavne v útoku. To nám v minulých zápasoch nešlo. Začalo sa nám dariť aj na bloku, aj príjem sa zlepšil. Máme toho teraz veľa na programe, čo je náročné, ale dobre sme sa s tým popasovali. Teraz však treba zabrať, pretože to bude už len náročnejšie. Prvý set bol ešte taký zahrievací, ale potom už panovala výborná atmosféra, na ihrisku aj v hľadisku.“

Niké Extraliga ženy – štvrťfinále play-off – 1. zápas – sobota 05.03.2022 – S. Ľupča

VK Pirane Brusno – VKP Bratislava 3:2

Sety: 19 – 25, 25 – 23, 25 – 18, 21 – 25, 15 – 11. Stav série: 1:0. Rozhodovali: Mokrý a Porvazník. Diváci: 200

Zostava VK Pirane Brusno a body: Kvasnová 16, Kánová 7, Nikić 9, Montero 4, Belisario 19, Podhradská 5, liberka: Sujová (T. Dlhošová 0). Tréner: K. Michailov

Zostava VKP Bratislava a body: Kohútová 2, A. Vajdová 14, Boledovičová 6, Z. Písečná 11, Fartelová 8, Smiešková 7, liberka: Mattová (Snopková 1, V. Kováčová 2, Návratová 3). Tréner: J. Hančák.

Hráčky zápasu: Johenlis Belisario (VK Pirane Brusno) – Anna Kohútová (VKP Bratislava)

Druhý zápas štvrťfinálovej série (na 2 víťazné zápasy) medzi VK Pirane Brusno a VKP Bratislava sa odohrá v stredu 9. marca od 17.00 h v hlavnom meste.