Futsalisti MIBA Banská Bystrica majú za sebou svoj historicky prvý domáci finálový zápas, v ktorom pred návštevou sezóny opäť nestačili na úradujúceho majstra Mimel Lučenec. Z druhého stretnutia finálovej série najvyššej slovenskej futsalovej súťaže vám prinášame aj pozápasové vyjadrenia a fotogalériu.

Podľa oficiálneho zápisu prišlo bystrických futsalistov na ich najväčší zápas sezóny podporiť približne 250 divákov – najviac spomedzi domácich zápasov v rámci celej sezóny. V stretnutí, ktoré si nenechal ujsť ani Marek Hamšík, sa ujali vedenia hostia, keď už v 2. minúte zahrali úspešne signál z rohového kopu z pravej strany s presnou koncovkou Brazílčana Marcilia na zadnej tyči do odkrytej brány – 0:1. MIBA odpovedala už v 3. minúte, keď Belaník našiel kolmou prihrávkou pred bránou voľného Matúša Kyjovského, ktorý usmernil loptu do odkrytej brány – 1:1. V 6. minúte vyšla hosťom kombinácia na jeden dotyk, v ktorej si Marcilio pred domácou bránou narazil loptu so Serbinom a našiel vpravo presne zakončujúceho Róberta Greška – 1:2.

Aj na druhý gól súpera dokázali Bystričania zareagovať. V 10. minúte totiž vypálil po palubovke z diaľky Marek Belaník a lopta zapadla k pravej tyči Kušnírovej brány – 2:2. Lučenčania sa dostali do vedenia aj po tretíkrát, a to ešte pred polčasovou prestávkou. V 17. minúte sa o to postaral Peter Serbin, ktorý sa zbavil domáceho hráča na osi ihriska, vytvoril si palebnú pozíciu a skóroval strelou od pravej tyče Mičudovej brány – 2:3. Hostia vstúpili do druhého polčasu aktívnejšie, čo korunovali gólom v 23. minúte, kedy na 2:4 zvýšil z dorážky po Marciliovej strele Anton Brunovský. Hráči MIBY sa s plným nasadením snažili o obrat, no cez dobre organizovanú obranu Lučenca sa presadzovali do vyložených príležitostí len ťažko. Hostia po celý priebeh zápasu trpezlivo čakali na svoje šance, v ktorých ukázali nespornú kvalitu. V 31. minúte sa však Bystričanom predsa len podarilo znížiť na 3:4 zásluhou Patrika Krištofíka, ktorý sa presadil strelou pod brvno z predbránkového priestoru.

Mimel však pribrzdil snahu domácich o vyrovnanie už v 33. minúte veľmi dôležitým gólom na 3:5. Postaral sa oň brazílsky futsalista Ramada, ktorý si výborne nabehol na prihrávku Směřičku a obhodil brankára MIBY Mičudu. Zverenci trénera Martina Majlinga sa ešte pokúšali o zdramatizovanie zápasu v hre bez brankára. Prázdnu bránu ale v poslednej minúte stretnutia trafil cez celé ihrisko brankár Mimelu Marek Kušnír – 3:6. Na konečných 3:7 ešte stihol upraviť pred domácou bránou voľný Martin Směřička. Lučenec si tak vybojoval majstrovský mečbal, ktorý môže premeniť na titul už v piatok 27. mája od 19.00 h na domácej palubovke.

Martin Majling, tréner MIBA Banská Bystrica pre TV ESO: „Dnes sa hral opäť kvalitný futsal. Bolo tam veľké nasadenie, možno až priveľmi tvrdá hra, ktorá bola púšťaná, ale o to to malo väčší spád. Dnes hral Lučenec ešte lepšie ako doma v prvom zápase. My sme sa snažili. Trošku ma to mrzí kvôli divákom, že sme prehrali až takým vysokým rozdielom. Do poslednej minúty sme ale boli v hre. Keby nám padnú góly ku koncu zápasu a v bráne súpera nie je Kušnír, tak sme pokojne mohli vidieť ešte aj predĺženie. Chceli sme aspoň jeden zápas vyhrať, či už kvôli divákom, alebo samotným chalanom. Za stavu 3:4 sme v to verili, otočili sme už zápasy aj proti Košiciam a Prievidzi, ale Lučenec je ešte o niečo lepší. Mali dnes aj Kušníra v bráne, čo v posledných štyroch – piatich minútach rozhodlo. Chalanov môžem len pochváliť, dali zo seba maximum. Nedá sa to porovnávať s Lučencom, či už počtom tréningov, financiami, realizačným tímom… Tam sa musí prejaviť rozdiel a napriek tomu ten rozdiel nie je taký, aký by mal byť, takže naši chalani tou bojovnosťou a chcením rozdiel zmenšujú, za čo im veľmi pekne ďakujem.“

Marek Belaník, autor druhého gólu MIBY pre BBonline.sk: „Myslím si, že na finále to splnilo parametre. Prvý polčas sme prehrali o gól, mali sme tam dosť šancí, ktoré sme ešte nepremenili. V druhom polčase nám Lučenec trošku šťastným gólom odskočil na dva góly, aj keď sa nám potom podarilo ešte skorigovať, ale Lučenec má skúsené mužstvo. Majú tam reprezentantov – Brunovský, Směřička, Peťo Serbin… Tam sa ukázali tie rozhodujúce skúsenosti a už si to nepustili z rúk. Vzhľadom na priebeh hry je to nakoniec krutý výsledok, ale vyhrali zaslúžene, boli lepší. Pôjdeme ešte do Lučenca pokúsiť sa o taký malý zázrak, že by sme sa ešte vrátili na Štiavničky. Dáme do toho všetko, ale myslím si, že sme už cieľ na tento rok splnili. Takže posledný zápas si pôjdeme užiť a pokúsime sa o zázrak.“

Marián Berky, tréner Mimel Lučenec pre TV ESO: „Bol to ťažký zápas, lebo sme vedeli, že máme zranených hráčov, išli sme do zápasu s užším kádrom. Zahrali sme ale dobre. V druhom polčase sme mali dobrú defenzívu, lebo v prvom polčase to nebolo až také dobré. Myslím si, že sme zápas aj kondične vydržali, súper už ku koncu možno nevedel naštartovať to tempo. My sme ešte vládali a power-play, ktorú hrali, sme ubránili. Vďaka tomu sme dotiahli zápas do víťazstva s takým výsledkom. Myslím si, že zápas sa zlomil, keď sme dali piaty gól. Tam som už veril, že zápas zlomíme, pôjdu do power-play a tam dáme ďalšie góly. Určite by sme chceli oslavovať titul doma a v čo najkratšom čase, ale v prvom rade sa musíme dobre pripraviť, zregenerovať a nastaviť hlavy hráčom tak, aby tretí zápas odbojovali a mohli sa radovať doma. Určite to ale nebude také jednoduché, lebo Bystrica príde s tým, že je to pre nich posledná šanca. My sa na to musíme pripraviť.“

1. SLF – finále play-off – 2. zápas – utorok 24.05.2022 – ŠH Dukla na Štiavničkách

MIBA Banská Bystrica – Mimel Lučenec 3:7 (2:3)

Góly: 3. Kyjovský, 10. Belaník, 31. Krištofík – 2. Marcilio, 6. Greško, 17. Serbin, 23. Brunovský, 33. Ramada, 40. Kušnír, 40. Směřička. ŽK: 29. Kyjovský, 32. Krištofík – 31. Greško. Rozhodovali: Budáč – Botka, Bublávek. Diváci: 250. Stav série: 0:2 (na 3 víťazné zápasy)

Zostava MIBA Banská Bystrica: Mičuda (Pecho) – Belaník, Krištofík, Kršák, Hudek, Vajda, Kyjovský, Kaľavský, Lukáč, Rafanides (C), Čief, Tužinský. Tréner: M. Majling

Zostava Mimel Lučenec: Kušnír (Woslley, Mikuš) – Serbin, Fehérvári (C), Ramada, Ostrák, Petterson, Greško, Marcilio, Brunovský, Směřička, Čeřovský. Tréner: M. Berky