Banskobystrický UMB Hockey Team privítal vo štvrtok v rámci 1. kola EUHL v Žiari nad Hronom rumunské mužstvo Sapientia U23. Hokejisti UMB síce po prvej tretine viedli, no hostia zvládli na výbornú prostrednú časť hry, v ktorej prakticky rozhodli o svojom víťazstve. Z tohto duelu vám prinášame aj bohatú fotogalériu.

Hostia sa ujali vedenia v 4. minúte, kedy vstrelil od modrej čiary Karda, puk sa odrazil pred bránku k Lászlovi Antalovi, a ten bekhendovým zakončením prekonal brankára UMB Guštafíka. Odpoveď domácich prišla v 14. minúte, kedy sa Martin Jendroľ v presilovke uvoľnil na modrej čiare, dostal sa až do priestoru pravého kruhu, odkiaľ vyrovnal na 1:1. V 17. minúte mali Bystričania k dispozícii trestné strieľanie, ktoré zakončením pomedzi betóny brankára hostí premenil kapitán domácich Richard Novodomec. Po prvej tretine tak platil stav 2:1.

Druhá tretina ale patrila tímu Sapientia U23. V 22. minúte najprv vyrovnal na 2:2 Salamon, ktorý sa dostal spoza bránky do zakončenia a prestrelil Guštafíka. V 31. minúte sa zas po prihrávke cez celé klzisko dostal s pukom do priestoru pravého kruhu Hunor Antal, ktorý poslal hostí do vedenia 2:3. Krátko na to viedol mladý výber Sapientie už o dva góly, keď v prečíslení prihral Norbert Benedek pred bránkou Salamonovi, a ten poľahky po druhýkrát v zápase rozvlnil sieť. Po tom, čo sa v 36. minúte ujala aj Kardova strela z pravého kruhu, viedlo rumunské mužstvo už 2:5.

Hokejistov UMB tak v tretej tretine čakala ťažká úloha. Iskierku nádeje na obrat vykresal v 48. minúte Martin Chamula, keď v presilovke z predbránkového priestoru znížil na 3:5. V 50. minúte však prinavrátil rumunskému tímu trojgólové vedenie Galusynak, ktorý dostal v presilovej hre prihrávku na ľavý kruh a presnou strelou švihom prekonal Guštafíka. V 53. minúte videli diváci v Žiari nad Hronom ďalší gól domácich v početnej prevahe, keď Jendroľovu strelu usmernil do bránky Chamula, ktorý tak pridal svoj druhý presný zásah v zápase. To bolo však zo strany UMB všetko, a tri body tak poputovali na stranu rumunského tímu Sapientia U23.

Jens Brändström, tréner Sapientia U23: „Nevedel som, čo môžem od tohto zápasu očakávať, pretože proti tímu UMB sme nejaký ten čas nehrali a v poslednom vzájomnom zápase som ešte nebol na lavičke. Ale očakával som dobrého súpera, a preto som spokojný s našim výkonom. Myslím si, že výhru sme si zaslúžili. Po väčšinu zápasu sme hrali solídne, aj keď nás super zatlačil, tak sme boli v obrane silní. V druhej tretine sme využili medzery v obrane súpera.“

Lukáš Opáth, tréner UMB Hockey Team: „Nebol to od nás úplne zlý výkon. Prvá polovica zápasu nebola dobrá, ale tá druhá ukázala, že tá sila v tom novom kádri je, aj bude. Hlavne noví chlapci si musia uvedomiť, že prišli do tímu, ktorý si za sedem rokov vybudoval skvelé meno. Stále sme obhajcovia titulu, takže to si musia chlapci uvedomiť, že my ten proces berieme vážne, a že keď niečo robíme, tak to robíme naplno. Nemali sme tam taký zápal a veľa hráčov, ktorí prišli, si asi mysleli, že to bude jednoduchšie. Toto už je taký juniorsko-seniorský hokej a nedá sa to uhrať len takým juniorským hokejom. Musíme na tom zapracovať. Bolo tam veľa chýb, ale aj veľa vynikajúcich vecí. Nás čaká tvrdá práca a ideme od zápasu k zápasu ďalej.“

Richard Novodomec, kapitán UMB Hockey Team: „Myslím si, že po tej pauze sa na tento zápas všetci tešili. To nám možno zviazalo ruky. V prvej tretine sme boli zaskočení. Potom sme sa snažili rozbehnúť, ale súper dal pár gólov a už sa to ťažko otáčalo. Mali sme tam šance, ale my sme sa nadreli na jeden gól desať minút, oni dali z dvoch striel dva, čiže dnes to bohužiaľ nevyšlo. Sme na začiatku, máme veľa nových hráčov. Snažíme sa nájsť tie správne formácie. Bolo vidno, že to je prvý zápas. Každý sa ešte hľadal, ale máme teraz desať dní do ďalšieho zápasu, čiže dúfam, že sa to podarí dať dokopy lepšie ako v dnešnom zápase.“

EUHL – 1. kolo – štvrtok 21. 10. 2021 – Žiar nad Hronom

UMB Hockey Team – Sapientia U23 4:6 (2:1, 0:4, 2:1)

Góly: 14. M. Jendroľ (M. Chamula), 17. Novodomec, 48. M. Chamula (Novodomec, Sapar), 53. M. Chamula (M. Jendroľ, Novodomec)  – 4. L. Antal (Karda, T. Benedek), 22. Salamon, 30. H. Antal (Gal), 32. Salamon (N. Benedek, Marton), 36. Karda (Becze, Kosza), 50. Galusynak (Martin, Gal)