Futbalisti banskobystrickej Dukly zakončili v nedeľu 28. novembra jesennú časť a anglický týždeň v anglickom počasí súbojom s Rohožníkom. Zverenci trénera Stanislava Vargu rozhodli o svojej výhre nad nováčikom prakticky už v prvom polčase a napokon zvíťazili rozdielom triedy. Z tohto duelu vám prinášame aj bohatú fotogalériu, štatistiky a pozápasové vyjadrenia.

Chladné a daždivé počasie výkon domácich v negatívnom smere nepoznačilo. Práve naopak, Dukla od úvodu stretnutia dominovala a skóre otvorila už v 9. minúte, kedy center Svena Jurčišina z pravej strany odvrátil stopér hostí Matúš Hitka na Martina Slaninku, ktorý z ľavej strany šestnástky vrátil loptu pred bránu, kde pohodlne zakončil Jakub Šulc – 1:0. Strelec úvodného gólu sa však v 12. minúte zranil a na jeho miesto prišiel stredopoliar Ľubomír Willwéber, ktorý si tak zahral netradične na hrote útoku.

Bystričania zvýšili na 2:0 v 18. minúte, kedy sa po Richtárechovej prihrávke z ľavej strany uvoľnil v šestnástke Róbert Polievka, ktorého prvú strelu ešte brankár hostí Jakub Trefil vyrazil, no z následnej dorážky sa už kapitán domácich nemýlil. V 29. minúte zas Polievka odcentroval po rohu na krátko z pravej strany do pokutového územia, kde presnou hlavičkou zvýšil na 3:0 stopér domácich Marian Pišoja, ktorý si tak pri návrate po treste za červenú kartu proti Skalici otvoril strelecký účet v tejto sezóne. V závere prvého polčasu ešte zaujala prudká strela z diaľky v podaní Lukáša Migaľu, ktorú brankár Rohožníka Trefil vyrazil nohou.

V úvode druhého dejstva to z diaľky skúšal aj stopér Dukly Patrik Prikryl, ktorého strela takmer zapadla pod brvno brány Trefila, ktorý musel loptu vyraziť na roh. V 52. minúte sa Rohožníku podarilo znížiť na 3:1, keď Stanislav Škuta odcentroval z pravej strany a loptu usmernil do domácej brány Miroslav Ščepka, ktorý naskočil do zápasu z lavičky po zmene strán. Domáci vstúpili do záverečnej polhodiny únikom Polievku, ktorého vysunul Branislav Ľupták, no kapitán Dukly bol tiesnený Alexom Holubom a nedostal sa tak k ideálnemu zakončeniu.

V 65. minúte zas pohrozil prudkou strelou zo strednej vzdialenosti Ľupták. Zverenci trénera Stanislava Vargu si prinavrátili trojgólové vedenie v 75. minúte, kedy po chybnej rozohrávke hostí vystrelil spoza šestnástky Richtárech a lopta zapadla za Trefilov chrbát – 4:1. Rohožník v 82. minúte takmer znížil z nenápadnej situácie, keď David Meliš vystrelil z uhla z pravej strany do konštrukcie brány Matúša Hrušku. V závere zápasu sa však už skóre stretnutia nemenilo. Banskobystrická Dukla tak po výhre 4:1 nad Rohožníkom zakončila jesennú časť na druhom mieste so 40 bodmi, o skóre za lídrom tabuľky II. ligy z Podbrezovej. Futbalisti spod Urpína neprehrali v rámci druhej najvyššej súťaže už 14 zápasov v rade.

Stanislav Varga, tréner MFK Dukla: „Do zápasu sme vstúpili dobre, viedli sme 3:0, mohli sme zvýšiť stav. V druhom polčase sme síce dostali trošku hlúpy gól, trošku sme privodili na seba tlak. Potom sme dali štvrtý gól a bolo po zápase. Som rád, že sme vyhrali, a že chlapci po tom nešťastnom zápase s Podbrezovou začali vyhrávať tie zápasy, ktoré sme mali vyhrať. Čo sa týka posledných troch zápasov, tie dva zápasy, ktoré sme mali vyhrať, sme vyhrali. So Skalicou sme neprehrali, čo je tiež plus. Bolo to po covide, takže bolo vidno na hráčoch, že mali slabšie nohy. Ale myslím si, že tie tri zápasy sme zvládli tak, ako sme mali.“

Róbert Polievka, kapitán a strelec druhého gólu MFK Dukla: „Cieľ sme splnili určite, chceli sme získať tri body a ukončiť jesennú časť víťazstvom, čo sa nám podarilo. Sme veľmi radi, že za prvých tridsať minút sme trikrát udreli, dali sme súpera pod tlak a mohli sme hrať našu hru, aj keď miestami to tak nevyzeralo. Ale nech si niektorí skúsia tri zápasy za osem dní a po covide, kedy vám to telo dá naozaj zabrať. Nie je to sranda. Dnešný cieľ bol získať tri body, bolo jedno, akým štýlom. Samozrejme, chceme vždy hrať ten najlepší futbal, ale musíme sa niekedy uspokojiť s tým, že potrebujeme získať tri body, aby sme išli v tabuľke čo najvyššie. Jednoducho, nedá sa každý zápas hrať na krásu, obzvlášť nie tretí zápas za týždeň. Čo sa týka trávnika, je vynikajúci. Nebolo na ňom vidieť známku toho, že by snežilo alebo pršalo. Bol naozaj výborne pripravený a myslím si, že aj to mohlo dnes rozhodnúť, pretože sa ľahšie kombinovalo a tie situácie sa aj za takého počasia ľahšie riešili.“

Dávid Richtárech, strelec štvrtého gólu MFK Dukla: „Rýchlo sme ich otvorili. To bolo najdôležitejšie, aby sme strelili rýchly gól, potom sme pridali ďalšie dva. Nedohrávalo sa to pokojne, zase sme zbytočne inkasovali, ale vyhrali sme, takže to je najdôležitejšie. Aj Rohožník má svoju kvalitu, nemali sme ich síce pustiť do gólu, ale tak stalo sa. Pri mojom góle mi stopér súpera nahral na nohu, ja som sa iba snažil trafiť bránu a brankár sa ani nehodil. Čo sa týka môjho výkonu, s Braňom Ľuptákom sa mi hrá v strede výborne, aj s Ľubom Willwéberom, keď nastúpi. Tam to funguje, aj v minulej sezóne sme spolu hrávali, takže sa mi hrá dobre.“

Szilárd Németh, tréner FC Rohožník: „Myslím si, že sme vstúpili do zápasu zle. Čo sa týka defenzívy, bolo to veľmi lacné, nepristupovali sme k hráčom, nepreberali sme si ich v šestnástke. Bystrica dala prakticky z prvých troch šancí tri góly a bolo po zápase. V druhom polčase sme sa to snažili trošku zmeniť, niečo obnoviť. To sa nám aj trošku podarilo, ale potom za stavu 3:1, keď si myslím, že sa dalo hrať lepšie, sme kazili rozohrávku. Neboli sme nebezpeční v tej finálnej fáze a zaslúžene sme prehrali.“

II. liga – dohrávka 15. kola – nedeľa 28.11.2021 – Štadión SNP na Štiavničkách – B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Rohožník 4:1 (3:0)

Góly: 9. Šulc, 18. Polievka, 29. Pišoja, 75. Richtárech – 52. Ščepka. ŽK: 62. Kupčík, 85. Migaľa – 65. Hitka. Rozhodovali: R. Jurenka – P. Kmec, M. Súkeníková. Stretnutie sa odohralo bez prítomnosti divákov.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Prikryl, Kupčík (87. Červeň), Pišoja – Slaninka (56. Kojnok), Richtárech (87. Uhrinčať), B. Ľupták (87. V. Tóth), Migaľa – Polievka (C), Šulc (12. Willwéber), Jurčišin (tréner – S. Varga)

Zostava FC Rohožník: Trefil – J. Kiss, Holub, Hitka, Škuta – Meliš, Žilinský (46. Herman), Horvát (46. Ščepka), Fila, Pittner (C) – Tomovič (tréner – S. Németh)