Vo štvrtok 3. februára bola v telocvični Filozofickej fakulty UMB na programe dohrávka odloženého stretnutia 4. kola skupiny o 5. až 8. miesto v Niké Extralige žien. Zo stretnutia, v ktorom hráčky BK ŠK UMB Banská Bystrica v oklieštenej zostave podľahli favorizovanému Popradu, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Basketbalistkám UMB úvod zápasu nevyšiel, keď po prvej 5-minútovke prehrávali 1:9. Do konca prvej štvrtiny sa však sovičkám podarilo skresať náskok Popradu na 5 bodov (12:17). V druhej štvrtine si Popradčanky pomohli tromi trojkami. Na strane UMB sa za tri body presadila len Katarína Mrváňová. Hráčky Popradu nastrieľali v druhej 10-minútovke až 20 bodov, vďaka čomu viedli po polčase 24:37.

Tretia štvrtina bola bodovo najchudobnejšia a zároveň najvyrovnanejšia. Sovičkám sa v určitých momentoch zápasu podarilo znížiť na rozdiel 10 bodov, no hostky zakaždým zareagovali navýšením náskoku. Popradčanky následne vyhrali aj štvrtú štvrtinu a v Banskej Bystrici tak potvrdili rolu favorita, keď zvíťazili o presvedčivých 19 bodov.

Sovičkám sa nedarilo na trestných hodoch, keď z nich premenili len 58%. Domáce hráčky sa spoza trojkového oblúka presadili len raz. Až 3 zo 4 trojok Popradčaniek strelila kapitánka Patrícia Sojáková, ktorá bola so 14 bodmi najviac bodujúcou hráčkou hostiek. Na domácej strane sa už tradične najviac presadzovala pivotka Anna Kaliuzhna, ktorá sa postarala o 25 bodov.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica pre BBonline.sk: „Chcela by som byť optimistickejšia voči hráčkam, ktoré dnes dostali väčší priestor oproti minulým zápasom, keďže nám niektoré kľúčové hráčky pre chorobu chýbali, ale realita je taká aká je. Potrebujú aj ony viac priestoru, ale musia tú šancu uchopiť viac. Dnes to bolo z našej strany trošku rozhádzané, po prestriedaní už organizácia nebola dobrá. Keď sme nedokázali ubrániť hráčky jedna na jedna, tak súperky urobili rýchly protiútok. Snažíme sa pracovať na chybách, ale predsa sa nám to nedarí. Chýbal nám lepší návrat do obrany, lepšia koncentrácia. Aj keď stiahneme náskok súpera, tak sa nám to nepodarí udržať.“

Klaudia Háberová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica pre BBonline.sk: „Nastúpili sme v oklieštenej zostave, chýbali nám podkošové hráčky, hlavne Klára Paulechová, ktorá si pripisuje dosť bodov aj doskokov. Jej body nám dnes chýbali, nedokázali sme ju nahradiť. Robili sme veľa chýb. Nepretláčali sme to pod kôš, obstreľovali sme ho, čo nám v tejto súťaži momentálne nevychádza. Robili sme zbytočné chyby v obrane, súperky sa chytili strelami za tri body, potom to už išlo a nedokázali sme skresať ich náskok. Určite nám aj odchádzali sily, niektoré hráčky nastúpili po covide. Aj sa to vyhrotilo čo sa týka faulov, čo tiež berie silu. Robili sme veľa strát a keby sme boli koncentrovanejšie, disciplinovanejšie, tak to mohlo byť lepšie. Bohužiaľ, dnes sme to nezvládli.“

Gabriela Turčanová, kapitánka BK ŠK UMB Banská Bystrica pre BBonline.sk: „Myslím si, že aj fanúšikovia mohli vidieť, že nám kľúčové hráčky chýbali. Sme zvyknuté hrať vo väčšom počte. Je to pre mňa sklamanie, že sme ich nedokázali zastúpiť. Taktiež sme neplnili pokyny trénerky, čo nás stálo veľa síl a bodov súpera. Pozitívom je, že sa nám v istých momentoch darilo plniť veci, na ktorých sme počas týždňa pracovali. Treba hrať disciplinovanie a s hlavou na ihrisku celých 40 minút.“

Anna Kaliuzhna, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica pre exz.sk: „Každý zápas je pre nás dôležitý v tejto časti sezóny. Dnešný zápas sme odohrali v inom zložení. Som rada, že každá hráčka dostala príležitosť na ihrisku a mohla ukázať svoje schopnosti. Chýbala nám Klára Paulechová, s ktorou by zápas vyzeral inak. Poprad hral rýchly basketbal a my sme robili zbytočné chyby. Neboli sme príliš koncentrované, čo viedlo k veľkému rozdielu na konci zápasu.“

Katarína Mrváňová, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica pre exz.sk: „V dnešnom stretnutí sme sa museli vysporiadať s absenciou viacerých hráčok základnej zostavy. Určite by nám pomohli, ale vyhovárať na to sa nemôžeme. Dnešný zápas nám nevyšiel. Najväčší problém sme mali na obrannom doskoku. Súper takto ponúkané šance, kedy mohol opäť atakovať kôš, využíval. V útoku sme spravili viacero zbytočne zbrklých strát. Mňa osobne to dosť mrzí, pretože Poprad je súper, ktorého by sme mohli zdolať.“

Tibor Kmetoni, tréner BAM Poprad pre BBonline.sk: „Chceli sme potvrdiť rolu favorita, čo sa nám podarilo. Dôležité bolo to, že dievčatá boli od začiatku koncentrované a vybudovali si náskok, ktorý kontrolovali. V druhom polčase sa nám podarilo ten náskok ešte zvýšiť. Aj keď tam boli nejaké chyby, ktoré by sa nemali stávať hlavne v závere, kedy už dievčatá neboli koncentrované, tak náskok už bol taký vysoký, že to už nič neriešilo.“

Niké Extraliga žien – skupina o 5. až 8. miesto – 4. kolo – štvrtok 03.02.2022 – FF UMB

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BAM Poprad 45:64 (24:37)

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kaliuzhna 25, Háberová 5, Mrváňová 3, Chovancová 3, Turčanová (C) 2 (Šunová 3, Vyšná 2, Slavíková 2, Luptáková 0, Villányiová 0). Trénerka: A. Izáková

Zostava BAM Poprad a body: Kmetoniová 13, Vyšňová 10, Drobná 6, Tetemondová 6, Barillová 5 (Sojáková (C) 14, Taušová 6, Lysová 4). Tréner: T. Kmetoni

Štvrtiny: 12:17, 12:20, 8:10, 13:17. TH: 14/24 – 10/15. Trojky: 1/10 – 4/19. Fauly: 22 – 23. Rozhodovali: Bartoš, Macura, Sirocký. Diváci: 20

4 BK ŠK UMB Banská Bystrica 508:646 1/4 (20,00%) 0/5 (0,00%) 1/9 10,00%

Basketbalistky UMB sa najbližšie predstavia v Bratislave, kde v sobotu 19. februára o 18.00 h nastúpia na stretnutie 5. kola skupiny o 5. až 8. miesto Niké Extraligy žien proti domácemu Slovanu.