Sovičky sa konečne dočkali. Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica vo štvrtok porazili bratislavský Slovan, hoci prehrávali v prvom polčase o 13 bodov, a radujú sa tak z prvej výhry v sezóne. Z duelu, ktorý priniesol drámu až do posledných sekúnd, vám prinášame aj veľkú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

V úvode podvečerného stretnutia 13. kola Niké Extraligy žien sa obe družstvá prestriedali vo vedení, no hráčky UMB faulovali po piatykrát už v 6. minúte, a slovanistky tak vďaka trestným hodom aj úspešnej trojke Viktórie Hrušovskej vyhrali prvú štvrtinu o 7 bodov. V úvode druhej štvrtiny sa sovičkám podarilo znížiť na rozdiel troch bodov. Tím z hlavného mesta si však opäť pomohol úspešnými pokusmi za tri body, pričom domáce hráčky opäť nazbierali 5 faulov pomerne rýchlo.

Slovan viedol minútu pred polčasovou prestávkou už o 13 bodov a zdalo sa tak, že má nakročené k druhému víťazstvu nad UMB v sezóne. Tesne pred polčasom však domácim pomohli trestné hody, pričom trénerka Andrea Izáková si len pár sekúnd pre prestávkou zobrala oddychový čas, aby svojim zverenkyniam ukázala, ako majú získať loptu a pokúsiť sa ešte o jeden kôš. Tento plán domácim vyšiel a družstvo UMB tak do druhého polčasu vstupovalo len s 9-bodovým mankom.

Sovičkám vyšiel vstup do druhého polčasu na výbornú, keď spolu so záverom druhej štvrtiny strelili 13 bodov v rade, čím vyrovnali na 35:35, pričom spoza trojkového oblúka sa trafila Klára Paulechová aj Anna Kaliuzhna. Paulechová, ktorá dala dovtedy 9 bodov, sa však v 24. minúte vyfaulovala. Nasledujúci priebeh tretej 10-minútovky bol pomerne vyrovnaný a slovanistky sa držali nad vodou najmä ďalšími trojkami. Do poslednej štvrtiny vstupovali družstvá za stavu 45-49, a tak sa očakávala dráma do posledných sekúnd.

Slovan v štvrtej štvrtine naďalej viedol, no tím UMB sa držal na kontakt, až v 39. minúte dvomi košmi Rebeky Chovancovej otočil na 64:62. Medzitým sa v 37. minúte vyfaulovala aj Klaudia Háberová. Hosťujúce hráčky ešte dokázali v poslednej minúte vyrovnať, no Chovancová sa 18 sekúnd pred záverečným klaksónom postarala o rozhodujúci kôš, sovičky si vedenie postrážili dobrou obranou a v tábore UMB vypukla obrovská nefalšovaná radosť z prvého víťazstva v sezóne.

Na domácej strane sa v ofenzíve opäť najviac darilo Anne Kaliuzhnej, ktorá si pripísala 15 bodov a 9 doskokov. S 13 bodmi jej sekundovala Rebeka Chovancová. Najvýraznejšou postavou spomedzi hráčok Slovana bola Bulharka Anna-Maria Angelova-Kolyandrova, ktorá strávila na palubovke necelých 37 minút, nastrieľala 19 bodov, z toho sa trikrát presadila spoza trojkového oblúka. Tromi trojkami sa prezentovala aj kapitánka hostí Lucia Lüttmerdingová, ktorá si pripísala 15 bodov. Slovanistky dali celkovo až 10 trojok, zatiaľ čo domáce hráčky len tri. V úspešnosti streľby za dva body však mali navrch basketbalistky UMB (51% – 32%). Sovičky dokázali zvíťaziť napriek tomu, že vo vedení boli necelých 5 minút, zatiaľ čo slovanistky vyše 30 minút.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Som spokojná, ale dievčatám som na úvod povedala, že o mojej spokojnosti rozhodne to, aký to bude zápas, nie výsledok. Veľmi sme sa tešili, chceli sme a bojovali sme celých 40 minút, čo sa nám podarilo po prvýkrát v sezóne. Donútili sme súpera k chybám a stratám lôpt zlepšenou, agresívnejšou obranou. My sme však mali tiež veľa strát, čoho sa musíme vyvarovať, ale podarilo sa nám docieliť to, aby mal súper v rozhodujúcom úseku viac strát. Potom sa nám zadarilo aj v útoku. Dnes to bol výkon, na ktorom sa dá stavať v sobotu v Poprade, a potom aj v nadstavbe.“

Rebeka Chovancová, hráčka BK ŠK UMB: „Pocity sú úžasné, konečne sme pocítili výhru. Dali sme do toho všetko, čo bolo asi aj vidno. Lavička aj celý tím sme makali. Mám teraz v sebe veľa emócií, som veľmi šťastná ja, aj celý tím. Zabojovali sme. Obrana a rýchle protiútoky boli vecami, ktoré nám pomohli tento zápas vyhrať. Na tomto výkone sa dá stavať. Výhra je pre nás niečím novým, takže sa budeme snažiť takto pokračovať aj ďalej a dúfam, že tých výhier bude stále viac a viac, a že sme už prestrihli tú zlú šnúru.“

Anna Kaliuzhna, hráčka BK ŠK UMB: „Nastúpili sme na ihrisko s veľkou energiou a bojovnosťou. Chceli sme vyhrať, chceli sme ukázať súperovi, že máme na to. Išli sme po každej lopte, snažili sme sa ich získať čo najviac, a keďže sme makali dobre v obrane, tak nám to aj išlo. Dnes nám trošku nevychádzala streľba z diaľky, tak sme sa snažili robiť rýchle prieniky do koša. Dnešnú energiu sa budeme snažiť preniesť do sobotného zápasu v Poprade. Myslím si, že pomaličky nám to už celkom ide, zohrávame sa čím ďalej tým lepšie.“

Nenad Milošević, tréner BK Slovan Bratislava: „Gratulujem Banskej Bystrici k prvému víťazstvu. Zápas vybojovali, doslova nás, v basketbalovom zmysle, zbili. Za to im patrí veľká gratulácia, lebo chceli, išli do toho naplno, dobre sa pripravili na tento zápas. Myslím si, že sme po väčšinu zápasu mali veľkú kontrolu, ale… Nechcem povedať, že sme mladý tím, lebo všetci na Slovensku hovoria, že sme mladý tím. Môžem povedať, že sme „sprostý“ tím a jednoducho, nechali sme sa uniesť, nevedeli sme štyrikrát preniesť loptu cez polku na začiatku tretej, alebo štvrtej štvrtiny. Našimi chybami sme prehrali zápas, čím v žiadnom prípade neznižujem kvalitu Banskej Bystrice, ale myslím si, že sme boli dobre rozbehnutí a sami sme si to prehrali. Ešte raz by som chcel pogratulovať súperovi.“

Niké Extraliga žien – 13. kolo – štvrtok 16.12.2021 – Telocvičňa FF UMB – B. Bystrica

BK ŠK UMB Banská Bystrica – BK Slovan Bratislava 66:64 (26:35)

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kaliuzhna 15, Chovancová 13, Paulechová 9, Turčanová (C) 7, Piperková 5 (Háberová 8, Vyšná 6, Šunová 3, Mrváňová 0, Slavíková, Pistikidis, Žilinská), vyfaulované: 24. Paulechová, 37. Háberová. Trénerka: A. Izáková

Zostava BK Slovan Bratislava a body: Angelova-Kolyandrova 19, Lüttmerdingová (C) 15, Kovalenko 8, Laššáková 3, Dohňanská 2 (Puzderová 12, Hrušovská 5, Sobôtková 0, Vrbjarová 0, Kobzová, Hanúsková, Mikulová). Tréner: N. Milošević

Štvrtiny: 15:22, 11:13, 19:14, 21:15. TH: 11/13 – 12/15. Trojky: 3/16 – 10/26. Fauly: 21 – 17. Rozhodovali: Doušek, Kurpaš, Donovalová. Stretnutie sa odohralo bez prítomnosti divákov.

8 BK ŠK UMB Banská Bystrica 539:1008 1/6 (14,29%) 0/6 (0,00%) 1/12 7,69%

Basketbalistky UMB zakončia základnú časť v sobotu 18. decembra, kedy o 17.30 h nastúpia na stretnutie 14. kola Niké Extraligy žien na palubovke BAM Poprad.