Fotograf BBonline.sk Branislav Račko sa v 17-rokoch môže pochváliť, že jeho fotografiu videlo viac ako tri milióny čitateľov talianskeho denníka.

Originál fotografie, ktorá bola uverejnená v talianskom denníku Gazzeta dello Sport. Autor: Branislav Račko

Jeden z najväčších talianskych denníkov La Gazzetta dello Sport priniesol reportáž z banskobystrického výškarského mítingu ESC high jump so snímkou fotografa BBonline.sk Branislava Račka. Športové periodikum vychádza v dennom náklade 360 000 kusov a denne si ho prečíta viac ako tri milióny čitateľov. „Prišla za mnou slečna, ktorú som nepoznal a spýtala sa ma pre koho fotím. Vysvetlil som jej situáciu a ona ma poprosila, či by som nechcel publikovať fotografie talianskych atlétov v denníku La Gazzetta dello Sport. Bola to pre mňa veľká výzva, tak som jej povedal, že fotografie poskytnúť môžem. Bolo na Talianoch, či fotky vyberú,“ vysvetľuje Branislav Račko ako sa všetko začalo.

Vzhľadom k tomu, že medzi ženami bola najúspešnejšia Antonietta Di Martinová, ktorá prekonala taliansky národný rekord, venovala Gazzetta banskobystrickému mítingu celú stranu štvrtkového vydania. Aj s Branislavovou fotkou skákajúcej Di Martinovej.

Branislav Račko osobne. Zdroj: Wlado Poliak

„Keď som prišiel z akcie domov povedal som, čo sa stalo šéfovi, ktorý je súčasne mojim dobrým kamarátom. Keďže sa jeho sestra  nachádza v Miláne, tak mi noviny kúpila. Následne mi poslal odfotenú stranu, kde bola publikovaná moja fotografia Antonietty Di Martinovej. Veľmi som sa potešil, že niečo, čo som odfotil, vyšlo v Taliansku v náklade 360 tisíc kusov. Potom som však zistil, že bola publikovaná bez uvedenia môjho mena, čo ma už tak nepotešilo,“ opisuje 17-ročný fotograf ako sa dozvedel o svojom úspechu. Každopádne túto epizódu berie iba ako začiatok: „Z minulosti sa žiť nedá. Treba sa neustále posúvať vpred a hľadať možnosti ako sa zlepšiť. Tento úspech je pre mňa nádej, že sa môžem dostať stále ďalej a ďalej. Neuspokojím sa s tým, čo mám. Je to správna motiváciu do mojej práce, ktorej sa venujem.“

Radosť z celej udalosti mal aj šéfredaktor BBonline.sk Filip Roháček. „Som hrdý na to, že kvalita práce našich ľudí rastie z mesiaca na mesiac a všímajú si to už aj ľudia z vonku. Zvlášť si to vážim v období, kedy musíme fungovať na čiastočne dobrovoľnej báze. Ide to v súlade s jedným z našich hlavných cieľov, ktorým je dávať priestor na realizáciu a rast mladým ľuďom, ktorých aj takýmto spôsobom môžeme posunúť ďalej. Verím, že budeme stále nachádzať nové a nové talenty,“ povedal Roháček, ktorý s mladým fotografom spolupracuje už niekoľko rokov.

Fotografie Branislava Račka budete môcť vidieť aj na banskobystrickom festivale Yní víkend, ktorý sa uskutoční 17. júna. Komu sa nechce čakať, tak môže pravidelne nájsť jeho snímky na stránkach BBonline.sk.