Občianska platforma Nie v našom meste aj v uplynulý piatok pripojila Banskú Bystricu k celoslovenskej iniciatíve Za slušné Slovensko.

V pochode Za slušné Slovensko s podtitulom Nikam neodchádzame! prešlo v piatok večer z Námestia Slobody na Námestie SNP, so sviečkami či inými svetlami v rukách, okolo tristo účastníkov.

Organizátori tentokrát okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave či Košiciach účastníkov vyzvali, aby si priniesli rozličné svetlá či sviečky. „Svetlo vždy porazí tmu,“ odkázali. Zhromaždenie sa aj preto konalo netradične až vo večernom čase. Účastníci sa stretli na Námestí Slobody, odkiaľ postupne prešli na Námestie SNP. Už počas samotného pochodu skandovali viaceré heslá, ktoré sa nesú naprieč všetkými tohtoročnými protestami. Znelo „dosť bolo Smeru“ či „Kaliňák do basy“, avšak pochodujúci reagovali napríklad aj na aktuálnu kauzu okolo predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) a jeho nezverejnenej rigoróznej práce. Po príchode na Námestie SNP účastníci ešte zaspievali slovenskú hymnu.

Ďalšie protestné zhromaždenia sa konali práve v deň, kedy prokuratúra obvinila konkrétne osoby z vraždy a napomáhania pri vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej vo februári tohto roka v obci Veľká Mača. Podozrivé osoby polícia zadržala ešte vo štvrtok po niekoľkomesačnom medzinárodnom pátraní. O vzatí obvinených do väzby bude rozhodovať práve banskobystrický Špecializovaný trestný súd už v nedeľu.

Aj keď práve spomienke na zavraždených mladých ľudí bol venovaný aj piatkový pochod, zhromaždenia sa už od jari nesú najmä v duchu kritiky vlády a krokov štátnej moci pri viacerých kauzách. Po vlne protestov v marci 2018 rezignoval premiér Robert Fico, ale úprava vládnej koalície či niektorých pozícií ministrov časť protestujúcich v uliciach neupokojili. Naopak, poukazujú na ďalšie aktuálne medializované kauzy Ministerstva vnútra Slovenskej republiky či vlády, za ktoré by podľa nich mala byť vyvodená zodpovednosť.