DSC_0454Po štyroch rokoch majú obyvatelia Slovenska možnosť ovplyvniť život v ich mestách a obciach. O siedmej hodine ráno sa otvorili volebné miestnosti. V Banskej Bystrici vyberáme z 15-tich kandidátov na primátora a 223 kandidátov na poslancov zastupiteľstva.

Účasť voličov v ranných hodinách bola pomerne vysoká najmä v okrskoch, ktoré sídlia v blízkosti obchodov a predajní potravín, a tak si svoje občianske povinnosti prišli tradične už od siedmej plniť najmä starší ľudia, či tí, ktorí dnes musia ísť do práce. V okrskoch, ktoré sú ale mimo hlavných ciest chodcov bola účasť v prvých troch hodinách volieb len malá. Problémy zaznamenali v centre mesta, keď obyvatelia Záhradnej ulice oficiálne zapísanej v okrsku číslo 2 na SPŠ J. Murgaša údajne nie sú reálne zaradení v tomto okrsku a členovia komisií ich posielali aj do ďalších volebných okrskov napríklad do budovy EF UMB, kde však voliť takisto nemohli.

Volí sa do 20-tej hodiny. Zoznamy kandidátov a všetky podstatné informácie nájdete na tejto podstránke…

Priebeh volieb bude portál BBonline.sk bližšie monitorovať po 19-tej hodine v textovom prenose. Reportéri budú navyše priamo účastní v štáboch troch zo štvorice najväčších favoritov, ktorí vstup novinárom umožnili. Odtiaľ vám sprostredkujeme aktuálne reakcie i atmosféru. Do skorých ranných hodín vám prenosu budeme prinášať všetky podstatné informácie a výsledky.

DSC_0468Navyše, portál BBonline.sk realizuje počas dňa pred vybranými okrskovými miestnosťami takzvaný exit poll – povolebnú anketu pre primátorské voľby. Pri výbere objektov, v ktorých vestibuloch budeme môcť počas dňa anketárov stretnúť, hral rolu počet zapísaných voličov v nich, ale napríklad aj porovnanie výsledkov z uplynulých volieb v daných okrskoch s celomestskými. Anketári prieskum voličom, ktorí už vychádzajú z volebných miestností, predstavia a tí už následne anonymne na tablete vyplnia jednoduchý dotazník, v ktorom sa pýtame na pohlavie, vekovú kategóriu a koho respondent volil za primátora mesta. K dispozícii je ale napríklad aj možnosť, že volil len poslancov a primátora si nevybral. Výsledky exkluzívneho exit pollu realizovaného ráno od otvorenia volebných miestností až do približne pol siedmej večer budú k dispozícii krátko po 20-tej na BBonline.sk.

amicomp-partner-volebneho-spravodajstva