Derby medzi Zvolenom a Banskou Bystricou bolo jedným z najväčších lákadiel 12. kola hokejovej Tipsport extraligy. Víťazstvom nad Nitrou povzbudení hostia spod Urpína chceli vytvoriť víťaznú sériu, dobrý výkon a dvojnásobne vyššia početnosť streľby však opäť nepriniesli víťaznú bodku.

HKm Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Góly: 28. J. Mucha (Brabenec), 40. Bronilla (Škvaridlo) – 59. Tománek (Cuník, Jokila) divákov: 3 058

Zostavy:

HKm Zvolen: Škrečko – Mucha, Juraško, Vantroba, Ďaloga, Bronilla, Hraško, Ťavoda, Šiška – Leskovjanský, L. Jurík, Baláž – Slovák, Brabenec, Čurilla – Otčenáš, M. Jurík, Škvaridlo – Zuzin, Sikela, Méry.

HC ‘05 Banská Bystrica: Chorošun – Havrinen, Kolba, Cuník, Huba, Brňák, Cebák, Bambúch, Kubka – Tománek, Jokila, Sýkora – Kútny, Paľov, Kristoffersson – Hričina, Heizer, Marcinek – Kokavec, Kapuš, Bendík.

Viac ako prehra bolí strata Sýkoru, ktorý ľadovú plochu opustil na nosidlách.

Hneď v úvodnej minúte stretnutia mohol domácich zaskočiť rýchlym gólom Tománek, jeho prelet cez útočné pásmo však neslávil úspech. Následne sa Zvolenčania zobudili a začalo sa hrať tak, ako sa na správne derby patrí. Schuti si zachytali obaja brankári, Slovák pred Chorošunom rovnako ako Marcinek pred Škrečkom neuspel. Ruský legionár v bielo-červenom drese podržal svoj tím najmä v úvode 13. minúty, kedy zlikvidoval trestné strieľanie aktívneho Slováka. Vzápätí prišiel nepríjemný moment, kedy domáci Hraško zrazil na ľad Sýkoru. Mladý Banskobystričan opustil ľad na nosidlách a Zvolenčan šiel predčasne pod sprchu. Úvodný gól stretnutia nepriniesla ani pätminútová presilovka, čakať sa tak muselo do druhého dejstva.

To začalo podobne ako prvá tretina. Mucha spravil obrovskú hrubku a mohol ďakovať Škrečkovi, že Tománkov nájazd zlikvidoval. Banskobystričania boli aktívnejší a zastavila ich až presilová hra súpera, v ktorej si bohato zaplnený štadión zakričal gól. Od modrej čiary sa presadil Mucha. Aj v tomto zápase barani zahodili množstvo presilových hier, v niektorých sa Škrečko dokonca ani nemusel dotknúť puku. Zvolen však hral miestami ľahkovážne, a tak mal domáci brankár v plnom počte dostatok roboty. Zázračne zneškodnil napríklad tretiu gólovú šancu Tománka. Výsmechom do tváre snažiacich sa hostí bol druhý gól v ich sieti, strelu Bronillu zrazil za Chorošuna jeden z obrancov.

Banskobystričania, ktorí svojho súpera v prvých dvoch dejstvách prestrieľali v pomere 15:24 mali pred záverom stretnutia jasný cieľ. Škrečkovo čaro však neprelomili ani v ďalšej presilovej hre a brankár hostí pôsobil veľmi isto. Neprešla zaňho ani Kolbova delovka spomedzi kruhov. Následne sa zapotil aj Chorošun, Baláž, Bronilla i Škvaridlo však neuspeli. Aj naďalej to bol atraktívny hokej a šancí bolo mnoho. Hostia sa však mohli roztrhať, no puk do brány nie a nie prejsť. To sa im podarilo až v samom závere zásluhou Tománka. Powerplay však už nepomohla, a tak bol pohľad na výsledok atraktívneho derby príjemnejší pre Zvolenčanov.