Najväčšie slovenské letecké dni sa tento rok zaradili medzi najväčšie v Európe. Divákov lákali svetoznáme letecké akrobatické skupiny, ale aj špičkové stíhacie lietadlá či sóloví akrobati. SIAF 2015 aj vďaka svojmu výnimočnému programu prekonal doterajšie rekordy v návštevnosti.

Letecke dni SIAF 2015, Sliac | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Počas víkendu videli diváci celkom 107 lietadiel v rámci 49 leteckých a ďalších statických úkážok predvádzaných účastníkmi zo štrnástich krajín. Divácky zaujímavé vystúpenie po troch rokoch zopakovali na Sliači talianski Frecce Tricolori, v nedeľu zaujali aj francúzski Patrouille de France, ale zaujímavé ukážky predviedli aj ďalší. Hlavnú cenu leteckých dní Best display Smik Trophy získal švajčiarsky PC 7 Team spolu s lietadlom F/A – 18, ktoré sa prezentovali zvlášť, ale zároveň aj v rámci spoločnej ukážky. V rámci ďalších ocenení vyberali víťaza jednej aj diváci, ktorí hodnotili najlepšie statické ukážky a svoje hlasy dali vystavenému domácemu stíhaciemu lietadlu MiG-29.

V nedeľu sa na ploche sliačskeho letiska zišlo ešte viac ľudí než v sobotu, kedy podľa organizátorov prišlo na SIAF takmer 60-tisíc návštevníkov. Po definitívnom sčítaní tak podľa organizátorov bol prekonaný 120-tisícový rekord z roku 2012, keď na Sliač zavítalo až zhruba 140-tisíc ľudí. Tí prišli na Sliač aj z okolitých krajín.

„Som rád, že 14 krajín Európy a sveta prezentovalo na sliačskom letisku to najlepšie z letectva. Takmer 140-tisíc spokojných návštevníkov, to je pre organizátorov SIAF 2015 tá najlepšia odmena. Ďakujem všetkým, ktorí sa pričinili o úspešný priebeh tohto významného leteckého sviatku a tešíme sa na ďalší ročník,“ uviedol riaditeľ MLD SIAF 2015 Hubert Štoksa.

Tohtoročné letecké dni sprevádzala čistá obloha a s ňou i vysoké teploty. Práve s nimi súviseli aj viaceré nutné zásahy záchranárov, ktorí riešili celkom 150 prípadov, a to najmä kolapsov z tepla či uštipnutí hmyzom. Oproti sobote zabezpečili preto v nedeľu organizátori kropenie vodou z hasičských striekačiek.

Fotogalériu zo sobotňajšieho programu nájdete tu…