Nechýbalo tomu nič. Ľudové tradície, šikovnosť cechových majstrov, ale aj šermiari, žongléri, tanečníci, hudobníci či dídžej. A potom, samozrejme, zábava až do noci. Hlavný otvárací program 355. Radvanského jarmoku – Slávnosť remeselných cechov, navodila na banskobystrickom Námestí SNP jedinečnú atmosféru.

[youtube kATEJAyGRSc 590 360]

Sprievod baníkov od Dolnej ulice odštartoval tohtoročný hlavný kultúrny program jarmočných osláv v Banskej Bystrici. Celý piatkový večerný program sa niesol najmä v duchu hudby, tanca a zábavy, ale prepojenej s tradíciami a minulosťou nielen Radvane a Banskej Bystrice. V predstavovaní jednotlivých remesiel sa snúbila šikovnosť remeselníkov a ľudových tvorcov so súčasnosťou. Na pódiu ste tak v jednej chvíli mohli vidieť i hrnčiarku a dídžeja, ktorí rovnako krútia platňu, na ktorej tvoria, no každý niečo iné.

Ovácie publika si vyslúžila už world music formácia Banda. Následne v programe zaujali Všetečníci. Jedinečná skupina tanečného humoru, ktorá vychádza z nášho folklóru a predvádza úžasné tanečné kúsky, ale najmä nimi rozosmieva divákov. Hneď po nich už vystúpilo hlavné lákadlo piatkového večera – svetoznáma maďarská rómska kapela Parno Graszt, v preklade biely kôň, ktorá roztancovala prítomných a energia, ktorá sršala z ich vystúpenia ešte dlho do noci hnala zabávajúcich sa jarmočníkov.

V rytme pravej ľudovej zábavy pritom bude program 355. Radvanského jarmoku pokračovať aj v sobotu, kedy hlavný večerný program o 19.00 h odštartuje tunajšia ethno folková kapela Družina, po nej sa opäť môžete tešiť na rómsky temperament v podaní Gypsy music Alexandra Daška a večer uzavrie v súčasnosti najuznávanejšie slovenské folklórne predstavenie FOLKLOVE Vysokoškolského umeleckého súboru Technik z Bratislavy.

Tip: Pozrite si fotogalériu z popoludňajšieho programu a jarmočnej atmosféry…