Organizátori hovoria, že v mužskej kategórii bude tento rok na tradičnom atletickom podujatí skákať najlepšie obsadenie v histórii Slovenska.

Banskobystrická latka
Do Banskej Bystrice zavíta výškarská elita. Organizátori Alfonz Juck (vľavo) a Róbert Kurčík (vpravo) sú spokojní. Foto: Matej Kapusta

Po ročnej prestávke spôsobenej nedostatkom sponzorov sa Banskobystrická latka vracia vo veľkom štýle. „Prvý raz po dlhej dobe môžeme povedať, že nám nič nechýba. Máme zabezpečených najlepších výškarov, ktorí sú v halovej sezóne k dispozícii,“ povedal za organizátorov Alfonz Juck. Banskobystrická latka 2015 sa môže pochváliť účasťou štyroch najlepších výškarov na svete, ktorí sa stretnú tento rok iba v Banskej Bystrici.

Najlepší osobný výkon má Mutaz Baršim (243 centimetrov) z Kataru, ktorý má bronz z OH 2012 v Londýne a zlato z halových majstrovstiev sveta 2014. Príde aj olympijský víťaz Ivan Uchov (242 cm) z Ruska a jeho krajan Aleksej Dmitrik (240 cm). Štvoricu doplní strieborný medailista z majstrovstiev Európy 2014 Andrij Procenko (240 cm).

Elitná zostava automaticky otvára otázku prekonania rekordov. Juck prezradil, že zatiaľ ešte nieje ustálená výška odmien za prípadne prekonanie rekordov, nastaviť by ich chceli v troch úrovniach. Prekonanie rekordu podujatia (238 cm), prekonanie hranice 240 cm a prekonanie svetového rekordu (243 cm). Všetko sa bude odvíjať od financií, organizátori uvažujú aj nad zmluvou s poisťovňou, ktorá by prípadné prekonanie rekordu poistila.

Súpiska ešte nie je uzavretá v ženskej kategórii. V prípade, že sa podarí zohnať sponzora je možnosť účasti majsterky Európy Ruth Beitiovej zo Španielska. Účasť však potvrdila majsterka sveta Svetlana Školinová z Ruska, jej krajanka Maria Kučinová, Ana Šimičová z Chorvátska a Alessia Trostová z Talianska.

Rozpočet podujatia sa bude blížiť ku sume 100-tisíc eur. „Dúfam, že to nezakríknem, ale z hľadiska organizácie prebieha zatiaľ všetko hladko,“ povedal Róbert Kurčík z VŠC Dukla. Vstupenky na podujatie sú už v predpredaji. K dispozícii bude live stream, záznam z mítingu odvysiela RTVS.