Na Štiavničkách sa v piatok 7. septembra konal prvý ročník Memoriálu Petra Dzúrika. Na programe boli dva zápasy, na ktoré si našlo cestu 500 ľudí a všetko odštartoval od 15:30 h prípravný zápas banskobystrickej Dukly s tímom FC Baník Ostrava. Pár minút po skončení prvého duelu si mohli diváci vychutnať zápas medzi Starými pánmi FK Dukla a Tímom priateľov Petra Dzúrika.

Medzi zápasmi si prítomní pripomenuli život a športovú kariéru bývalého hráča, trénera a funkcionára Dukly, ktorý predčasne opustil našu futbalovú rodinu pred dvomi rokmi. Na konci prejavu venovanému Petrovi Dzúrikovi zaznel tribúnami niekoľkokrát potlesk smerovaný do nebies. Za účelom pomoci Onkologickej klinike SZU FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici počas celej doby memoriálu prebiehala zbierka a v prestávke druhého zápasu sa uskutočnila dražba dresu slovenského reprezentanta Martina Jakubka. Na ten istý účel poputoval aj celkový výťažok zo vstupného. Celkovo sa podarilo organizátorom zbierky vyzbierať sumu 4 183 eur, pričom prispeli hráči A-tímu slovenskej reprezentácie, hráči reprezentácie do 21 rokov a taktiež hráči A-tímu banskobystrickej Dukly.

FK Dukla Banská Bystrica – FC Baník Ostrava 1:3 (0:0)
Góly: 67. Laksík – 77. Vomáčka, 82. Kapralík, 83. Kukec.

[youtube 1qVDXQFT8hs 590 360]

Dukla využila možnosť v rámci krátkej skúšky preveriť v zápase schopnosti ofenzívneho Ukrajinca Viktora Sakhniuka a Petra Rybanského. Diváci mali možnosť sledovať súboj, v ktorom sa hra prelievala z jednej strany na druhú. Prvý polčas bola hra mimoriadne vyrovnaná, aj keď v závere mohol streliť gól do šatne stopér Podstavek po priťuknutí od Turňu. Jeho ranu brankár Barta ale dokázal zlikvidovať.

Druhý polčas začal o niečo opatrnejšie než prvý a bol poprepletaný mnohými striedaniami. Hŕstka fanúšikov Dukly dali o sebe vedieť prostredníctvom pyrotechniky a pripraveného spomienkového chorea na Petra Dzúrika. Pomohli tým ale aj hráčom na ihrisku. V 67. minúte Rybanského ľahučký center dopravil do siete hlavou Lukáš Laksík. Hostia začali dobre kombinovať a snaha niečo urobiť zo zápasom bola zjavná. Napokon sa im to aj podarilo. V 77. minúte sa po mele v v blízkosti brány dostal k lopte Kapralík a prihral Benjamínovi Vomáčkovi, ktorý prekonal brankára Belica a vyroval na 1:1. Dukla sa ani nestihla spamätať a prišiel ďalší úder. V 82. minúte namieril presne k žrdi Zdenko Kapralík. Už o minútku prišlo definitívne rozhodnutie. O zápase rozhodol Davor Kukec, ktorý sa ocitol pred bránou a neomylne poslal loptu do za chrbát bezmocného Belica. Baník v záverečných minútach kontroloval hru. Napriek tomu prišla ešte jedna šanca Bystričanov. Ocitol sa v nej Jozef Rejdovian spoločne s Viktorom Sakhniukom. Rejdovian sa neulakomil a prihral spoluhráčovi, no tomu strážca svätyne ostravského klubu nedovolil znížiť stav stretnutia. Oba celky si vytvorili dostatok šancí, ale efektívnejší boli hostia. Zaujímavosťou je, že všetky 4 góly padli v druhom polčase a to v priebehu 16-tich minút. Baník teda vďaka expresne rýchlemu obratu zdolal Duklu dvojgólovým rozdielom 1:3.

Starí páni FK Dukla – Tím priateľov Petra Dzúrika 1:4 (0:3)
Góly: 46. Penksa – 5., 8. a 21. Obšitník, 32. Pecko.

[youtube 5zVEWvSeUSw 590 360]

Druhé stretnutie malo na pláne dva 25-minútové polčasy a odohrávalo sa v priateľskom duchu a v miernom tempe. Aj keď niektorým hráčom sa povaha bojovníka nezaprie, hralo sa čisto bez tvrdších zákrokov. Už v 5. minúte skóroval Martin Obšitník, ktorý sa presadil prízemnou strelou a zariadil Tímu priateľov Petra Dzúrika rýchle vedenie. Ten istý hráč prekonal za tri minúty  brankára Dvorského po druhýkrát. Starí páni sa dostali do šance v 12. minúte, avšak Ľubomír Faktor nedokázal z hranice šestnástky prekonať Vojina Proleho. Hetrik nenechal na seba dlho čakať a aktívny Obšitník v 21. minúte zaznamenal už svoj tretí zásah. Druhý polčas odštartoval pokus Mareka Bažíka, ktorý preveril Proleho pozornosť. 32. minúta priniesla ďalší gól v sieti Starých pánov. Po Majorošovom sóle, doťukol loptu do prázdnej brány Ladislav Pecko. Z čestného zásahu sa v 40. minúte už radoval Martin Svintek, ale radovať sa nemohol, keďže v tom čase už bola zdvihnutá zástavka čiarového rozhodcu. Chvíľa Starých pánov Dukly predsa prišla gólom z kopačky Mareka Penksu v 46. minúte a zápas sa skončil výsledkom 1:4 v prospech Tímu priateľov Petra Dzúrika.

V zápase sa v oboch tímoch predstavilo mnoho známych mien slovenského futbalu. Za všetky možno spomenúť Kociana, Nemca, Pecka, Semeníka, Majoroša, Soviča, Praženicu, Faktora či Záteka.