Bez vône pečenej klobásky či punču, ale aj bez stánkov s medovníkmi, imelom či drevenými ozdobami. Druhý rok po sebe je v predsviatočnom čase banskobystrické námestie bez vianočných trhov.

Samospráva však aj tento rok vyzdobila centrum mesta svetelnou výzdobou, a aspoň za prechádzkou ho tak vyhľadáva množstvo obyvateľov Banskej Bystrice.

Sú to netradičné Banskobystrické Vianoce, ale v rámci povolených možností si ľudia môžu na viacerých miestach aspoň „okienkovou“ formou kúpiť do kelímkov punč či teplý čaj. A aj keď si ho len ťažko vychutnajú s partiou známych, zahreje ich aspoň popri prechádzke.

Pýchou Námestia SNP je aj tento rok centrálny vianočný strom. Ten priviezli na Námestie SNP tentokrát z jednej zo súkromných záhrad v Malachove. Tamojší obyvateľ svoj strom plánoval vypíliť a na tento úkon už mal aj právoplatné povolenie, ale ponúkol ho práve mestu za týmto účelom.

Strom vypílili a na Námestie SNP previezli ešte 23. novembra. Slávnostné rozsvietenie s Mikulášom sa síce tentokrát nekonalo, ale práve 6. decembra bol aj s ďalšou svetelnou výzdobou naplno rozsvietený.

Okrem stromčeka sú súčasťou výzdoby námestia aj tradičné obľúbené svetelné prvky, ako sú sviece či svetelná brána. Ani tento rok nechýba „Zvonička prianí“, sústredená uprostred námestia.

Kvôli platnému zákazu hromadných podujatí, bude chýbať aj slávnostné vítanie nového roka. Mesto nebude organizovať silvestrovský a ani novoročný ohňostroj. Zrušené boli aj viaceré adventné podujatia. Niektoré z nich sa však napokon konajú aspoň v online priestore.

Ďalšie fotografie z Námestia SNP a priľahlých ulíc z týchto dní, nájdete v našej fotogalérii.