Tragicky zosnulého banskobystrického rodáka, významného bojovníka proti totalitným režimom – Jána Langoša, od soboty pripomína pamätník umiestnený v parku Záhrady – Centra nezávislej kultúry.

IMG_4965S iniciatívou osadenia pamätníka prišiel ešte v roku 2007 mestský poslanec Vladimír Pirošík (BBA). Napriek súhlasu zastupiteľstva bolo neskôr problémom najmä nájdenie vhodného miesta pre jeho umiestnenie. Miesto sa našlo až teraz v priestoroch parku banskobystrickej Záhrady – centra nezávislej kultúry. Žulový pamätník, ktorý vytvorili Karol a Matej Rosmányovci, má podobu stola s umiestnenou hrou posúvajúcich kociek. „Žulové kocky taktiež skrývajú výrok, ktorý predstavuje prácu a pôsobenie Jána Langoša ako obhajcu demokracie a pamäti národa. Objekt je interaktívny a ponúka divákovi možnosť zložiť výrok postupným odkrývaním jednotlivých kociek, pričom pod každou z nich sa ukrýva jeden znak textu a neskôr aj iniciály Jána Langoša,“ priblížil svoje dielo pod názvom „Odkrývanie“ Matej Rosmány. Dielo odhalil spolu s primátorom Banskej Bystrice Petrom Gogolom, a to i za účasti vdovy po zakladateľovi Ústavu pamäti národa Gabriely Langošovej a tiež súčasného riaditeľa tejto inštitúcie Ondreja Krajňáka. Následnej diskusie za zúčastnili napríklad aj bývalý slovenský politik a sociológ Fedor Gál či banskobystrický aktivista a poslanec Milan Lichý. Hudobne podujatie doplnil svojim vystúpením spevák Peter Janků.

Ján Langoš sa narodil 2. augusta 1946 v Banskej Bystrici. Napriek tomu, že bol fyzikom, angažoval sa v disente a spolu s Jánom Čarnogurským sa podieľal na vydávaní samizdatových novín. Angažoval sa v hnutí Verejnosť proti násiliu. V rokoch 1990 až 1992 pôsobil ako minister vnútra ČSFR, pričom v tomto období inicioval už v Prahe vznik úradu na prešetrovanie zločinov bývalej Štátnej bezpečnosti. V ére samostatného Slovenska pôsobil až do roku 2002 ako poslanec Národnej rady, pričom bol predkladateľom Zákona o slobode informácií a Zákona o pamäti národa. V roku 2003 zakladal Ústav pamäti národa, kde pôsobil do svojej smrti. Zahynul 15. júna 2006 pri dopravnej nehode medzi obcami Turňa nad Bodvou a Drienovec v okrese Košice – okolie.