Láska k zvieratám a živým tvorom je prirodzenou súčasťou veľkej väčšiny populácie a práve to je jedným z dôvodov, pre ktoré v ostatnom období vznikajú takzvané „kontaktné ZOO“. Ide o miesta, kde je možné vidieť a priblížiť sa zvieratám, ktoré bežne nežijú v domácnostiach s ľuďmi. A jedna taká ZOO s názvom Arakovo našla miesto aj v Banskej Bystrici.

Nie, Arakovo nie je jedna z typických kontaktných ZOO, ktorých za poslednú dobu pribudlo na Slovensku ako húb po daždi. Je to úplne jedinečný a nezabudnuteľný zážitok. V Arakove sa totiž stretnete len so vzácnymi druhmi exotických vtákov. A nielenže sa stretnete, ale Vám aj sadnú na plece, na ruku, môžete ich kŕmiť či hladkať a samozrejme urobiť si s nimi krásne fotky. Hoci sa pýšia veľkým a silným zobákom k návštevníkom sú milé, prítulné a priateľské. Človek by až povedal, že sú do ľudí zamilované a určite aj Vám nezostane nič iné, ako im lásku vrátiť.

Každá Ara má svoje meno a na prekvapenie mnohých, svoju vlastnú povahu. Kým Lujza sa rada bozkáva, Terka má rada škrabkanie pri uchu, Hektora zase zaujímajú predovšetkým gombíky. Lora Vám zase položí hlavu na hrudník a miluje hladkanie po krídlach. Mnohí by ste možno neverili, ale taká Ara sa vie aj uraziť a vyžaduje ospravedlnenie. Jack Sparrow je však tichý pohoďák, ktorého málo čo urazí. A samozrejme ako každé zviera, aj Ary očakávajú, že máte pri sebe niečo dobré na zjedenie. Hneď pri vstupe Vás oslovia svojím typickým hlasovým prejavom. Častokrát v ňom začujete aj nejaký ten pozdrav, vyslovený takmer ľudskou kópiou hlasu.

Medzi pestrofarebnými obyvateľmi spomínanej kontaktnej ZOO sa nachádza Ara Ararauna, Ara Arakanga, Ara Zelenokrídla, Ara Vojenská, Ara Caninda, Ara Harlekýn jeden Kakadu Biely a majestátna Ara Hyacintová. Niektoré z týchto Ár patria medzi ohrozené druhy, kde napríklad z Ary Canindy žije voľne v prírode už len do 90 pohlavne dospelých vtákov.

Novinkou v kontaktnej ZOO v Pointe je Kakadu Palmový, ktorý je absolútnym unikátom na Slovensku. V žiadnej ZOO ho nenájdete ani len vystaveného v klietke. No a v Arakove v SC Point sa s ním môžete odfotiť a mať ho dokonca na rukách už tento piatok, 24. septembra. Tiež patrí medzi veľmi vzácne druhy.

Možno sa pýtate, ako vlastne mohol vzniknúť nápad kontaktnej ZOO, v ktorej bude len exotické vtáctvo. Pravdou je, že všetky Ary sú členmi rodín majiteľov kontaktnej ZOO a sú s nimi od malička. Prvé dve boli kúpené len ako darček a určite boli na mieste aj pochybnosti, ako to môže dopadnúť. Onedlho však z toho vznikla naozajstná vášnivá záľuba a počty sa rozrastali. Že sa jedná o záľubu na celý život potvrdzuje aj fakt, že Ara sa pri domácom chove dožíva aj viac ako 50 rokov. Jednoducho si človeka svojou povahou získa a koľko lásky dáte vy jej, toľko Vám naspäť vráti. Aj vďaka láske ich majiteľov sú také milé a prítulné k človeku.

Prvá kontaktná ZOO vznikla v Bojniciach pri Bojnickom Zámku a tá funguje doteraz, hoci už len cez víkendy a iba do konca septembra. Práve tam prišiel obrovský úspech podporený televíznymi reportážami. Ľudia sa do tejto ZOO doslova hrnuli a medzi návštevníkmi nechýbali rôzne známe tváre zo šoubiznisového prostredia. Nápad s nákupným centrom súvisí celkom určite aj s obrovským záujmom. Mnohým bolo ľúto, že v Bojniciach príde „koniec“. Ďalší dôvod je neoddeliť Ary od toho, čo majú najradšej, od pozornosti a obdivu ľudí.

O tom, že tento nápad má v sebe hlbší zmysel svedčia reakcie a nadšenie návštevníkov, ktorí často mávajú pocit, že vošli do iného sveta a odchádzajú doslova ako vymenení. Je to taký nevšedný druh relaxu a človek príde na úplne iné myšlienky. Takýto priamy kontakt s Arami možno nazvať aj rehabilitáciou ľudskej duše a ich návšteva sa dá s čistým svedomím odporučiť.

Kontaktnú ZOO nájdete v nákupnom centre POINT v Banskej Bystrici každý deň od 10:00 do 18:00 h.