Počas soboty 14. augusta sa na korčuliarskom okruhu v Parku pod pamätníkom SNP podarilo vytvoriť nový slovenský rekord. Túto snahu podporili okrem nadšencov inline korčulovania aj známi športovci, či viceprimátor a primátor mesta Banská Bystrica.

Na vytvorenie nového rekordu mali Banskobystričanky a Banskobystričania dvanásť hodín, začiatok bol naplánovaný na 7:00 h, končilo sa tak vo večerných hodinách, a to presne o 19. hodine. Medzi prvými sa na trati objavila najúspešnejšia slovenská olympionička Nasťa Kuzminová, ktorá neváhala odjazdiť počas 17 minút celkovo 14 kôl.

Najmladšou účastníčkou bola len štvorročná Dorotka, naopak najstarším účastníkom bol vo veku 66 rokov Vladimír Dobrík. V poradí stý účastník sa ocitol na trati zhruba pred 17. hodinou. Každý zo zúčastnených dostal pamätný diplom a menšiu pozornosť od organizačného tímu, chýbať nesmelo v horúcom letnom počasí občerstvenie.

V závere sa na trati objavil Pavol Dzurák, aktuálny majster Slovenska v rýchlokorčuľovaní. Za svoje extrémne rýchle kolo si vyslúžil veľký potlesk a ako sám následne priznal, jeho rýchlosť sa mohla pohybovať medzi 35 – 40 km za hodinu.

Medzi predposlednými účastníkmi sa objavil viceprimátor Jakub Gajdošík, ktorého o pár minút na to nasledoval aj primátor mesta, Ján Nosko. Ten bol symbolicky posledným účastníkom, ktorý prevzal štafetu, aby sa k nemu následne pridali viacerí účastníci a spoločne odjazdili niekoľko kôl. V poslednom kole prevzal od organizátorov vlajku s nápisom slovenské rekordy, čím Banská Bystrica prevzala od Turzovky štatút mesta rekordov.


Celkovo sa tak do štafety zapojilo 145 účastníkov, ktorí odjazdili 397 kôl, čo v súčte činilo 178 kilometrov a 650 metrov. Ustanovujúci rekord tak bol na svete a celú iniciatívu ocenil aj samotný Ján Nosko. „Ukázalo sa, že Banskobystričania majú šport v srdci, naše mesto je mestom športu. Dnešný ustanovujúci rekord je však aj výzvou, aby sa nám ho podarilo niekedy v budúcnosti ešte prekonať, potenciál na to je,“ konštatoval pri preberaní certifikátu slovenského rekordu primátor mesta, ktorý sa následne poďakoval účastníkom aj organizátorom podujatia.

Tí v závere ešte odovzdali Jánovi Noskovi zbierku nápadov na vytvorenie ďalších rekordov, o ktoré by sa mohli v budúcnosti obyvatelia Banskej Bystrice pokúsiť. Viac z vytvorenia nového rekordu si môžete pozrieť v našej fotogalérii.