Univerzitný hokejový výber sa vo svojej prvej sezóne dostal hneď do finále medzinárodnej ligy EUHL. Tam vyzvali minuloročného obhajcu prvenstva Karlovu Univerzitu Praha.

UMB hockey team – Karlova Univerzita Praha 3:5 (0:4, 2:1, 1:0)

Góly: 33. Majling (Indrych, Ferleťjak), 37. Indrych (Ferleťjak), 48. Primus (Ferleťjak) – 2. Gremlica (Bicha), 6. Novák (Bartoš), 18. Hucko (Baláž), 20. Baláž (Hucko, Novák), 34. Slánsky (Herr)
Diváci: 1000

Zostava UMB: Juraštík (od 20. minúty Bezek) – Prandorfy, Kandra, Knechta, Knut, Janečko, Studený, Kasanický, Michalčík – Indrych, Majling, Plešavský, Primus, Akantis, Kováčik, Šándor, Ferleťjak, Maliňák.

UMB-Praha-fináleHráči oboch celkov mali motiváciu priamo pred očami. Sekeráš Trophy bola vystavená vo VIP lóži zimného štadióna a pripomínala hráčom, o čo vo finále EUHL bojujú. Domácemu celku sa však nepodarilo zachytiť úvod stretnutia a už v 2. minúte inkasovali z hokejky Gremlicu. Prešli tri minúty a po góle Nováka bolo už 0:2. Praha pozorne bránila a nedala UMB šancu na rýchlu odpoveď. Šancu na kontaktný gól mali hráči Banskej Bystrice v presilovke od 11. minúty. Najprv odkrytú bránu netrafil Indrych. O chvíľu na to sa v šanci ocitol Majling, ale kľačiaceho brankára Vokatého neprekonal. Hostia v útoku aj naďalej hrozili, v 15. minúte vyslali niekoľko nebezpečných striel, ktoré domáci brankár Juraštík vykryl. UMB nepoľavila v snažení a v 16. minúte vznikla skrumáž pred bránou hostí, puk sa však za chrbát brankára Vokatého nepodarilo pretlačiť. Chladná sprcha prišla v 17. minúte. Strelu Hucka (UKP) jeden z domácich obrancov stečoval a puk sa predral pomedzi betóny Juraštíka. Šanca na zníženie prišla minútu pred koncom v podobe presilovky UMB. Paradoxne sa však domáci hráči nechali od početne oslabeného súpera zatlačiť vo vlastnej tretine a po sérií chýb v krátkom časovom úseku dával na 0:4 Baláž.

UMB-Praha-finále_31Pred druhou tretinou došlo v bráne UMB ku výmene a Juraštíka nahradil Bezek. To sa neskôr ukázalo ako dobrý taktický ťah, lebo Bezek od úvodu predvádzal dobré zákroky. V 24. minúte sa pred ním počas presilovky Prahy viackrát ocitol Sommer, ale k zmene stavu nedošlo. Tímu Karlovej Univerzity presilové hry išli dobre a dokázali domáci celok na dlhšie zatlačiť ich obrannej tretine. V 26. minúte predviedol dobrú individuálnu akciu Prandorfy. Pretlačil sa po krídle, prekorčuľoval protihráčov a v situácii dvaja na jedného prihrával pred bránu Plešavskému. Ten však dostal puk na korčule a nepodarilo sa mu v kľude zakončiť. Prandorfy bol ale faulovaný a krátko na to sa hostia dopustili ďalšieho nedovoleného zákroku, čo znamenalo presilovku piatich proti trom. UMB si počas nej vypracovalo viacero vyložených šancí, dokonca raz zazvonila tyčka Vokatého brány, ale gól nepadol. Prelom prišiel v 33. minúte, keď Indrych z rohu klziska prihrával pred bránu Majlingovi a ten otvoril domáce skóre. Bohužiaľ radosť domáceho publika netrvala dlho a o pol minúty zvyšoval na 1:5 Slánsky. V 37. minúte sa individuálne presadil Ferleťjak, jeho zakončenie brankár iba vyrazil, puk sa dostal k Indrichovy a ten znížil stav na 2:5. Tím UMB následne ožil a zatlačil hokejistov Karlovej univerzity. Vo veľkej šanci sa ocitol opäť Prandorfy, ktorý prihrával Kováčikovi. Snaženie bolo na záver utlmené vylúčením Plešavského a presilovkou Prahy, ktorá ju opäť zahrala veľmi dobre a zamkla UMB v ich obrannom pásme.

UMB-Praha-finále_46V poslednej tretine zápasu sa hráči UMB mohli spoľahnúť aj na podporu početného kotla fanúšikov HC´05, ktorí mali v tom čase v priestoroch štadióna rozlúčku s vicemajstrovskou sezónou. Prvú veľkú šancu mala v 46. minúte Praha, keď brankárovi Bezekovi vypadol puk z lapačky, ale nebezpečnú situáciu sa podarilo zahnať. Naopak, udrelo na opačnej strane. V 47. minúte sa dostal do brejku Primus a sám zoči voči brankárovi Vokatému blafákom premenil nájazd. Nasledovala dlhá pasáž hry prakticky bez prerušenia, počas ktorej sa korčuľovalo z jednej strany na druhú, ale obrany obidvoch tímov pracovali pozorne. Jedna z posledných šancí na obrat v skóre stretnutia prišla v 56. minúte v podobe presilovky UMB, ale k výraznému tlaku domáceho mužstva nedošlo. V 58. minúte vyslal nebezpečnú strelu spomedzi kruhov Hucko, ale domáci brankár Bezek chytal vo forme. UMB sa ešte 42 sekúnd pred koncom pokúsilo o hru bez brankára, hostia si však stav ustrážili a z banskobystrického ľadu si vezú dôležitú výhru.

Finálová séria sa hrá na dva zápasy. V stredu budú musieť hokejisti UMB na pražskom ľade vyhrať, v prípade vyrovnania odohrajú tretí, rozhodujúci, duel opäť na ľade Karlovej Univerzity v Prahe.

Tréner Opáth: Chýbala nám ľahkosť na hokejkách

Hlavný tréner UMB Lukáš Opáth hovoril po zápase o tom, ktorý moment bol podľa neho kľúčový v zápase a ako sa pripravia na ďalší zápas.
Zrejme rozhodla prvá tretina, kde si súper vybudoval štvorgólový náskok. V čom ste videli hlavný problém? V nedostatočnej obrane alebo v neefektívnom útoku?Nenazval by som to problém, skrátka, na začiatok sme urobili dve zakázané uvoľnenia, ktoré nás nejako pribrzdili a pôsobili sme trošku nervózne, čo sa prejavilo na hre a súper úplne zadarmo išiel do štvorgólového vedenia. Najviac ma mrzel štvrtý gól, pretože ten ja osobne považujem za rozhodujúci.

UMB-Praha-finále_39Bolo proti tak kvalitnému súperovi reálne otočiť zápas? Čo bolo k tomu potrebné?
Bolo to reálne, a to sme aj ukázali v ďalších štyridsiatich minútach, kde sa hral veľmi vyrovnaný a kvalitný hokej. Ja som chlapcom veril a nemôžem im nič vyčítať, dali do toho všetko a pri troške šťastia to mohlo byť inak. Potrebné bolo dať gól v presilovke päť proti trom, kde sme mali šance do prázdnej bránky, avšak dnes nám chýbala ľahkosť na hokejkách.

Kľúčový bude druhý zápas v Prahe. Dôjde k nejakej zásadnej zmene taktiky?
Samozrejme nás už čakajú len kľúčové zápasy. V zásadnej zmene určite nie. Akurát musíme mať trošku väčšiu ľahkosť na hokejkách. Určite sa nevzdávame a ideme ešte zabojovať, je to na zápasy 1:0 a my už sme myšlienkami v druhom finálovom zápase.