Počas uplynulého víkendu sa úbočie Krížnej nad obcou Turecká opäť zmenilo na raj vyznávačov skutočne neobvyklého, ale v našich končinách tradičného športu. Krňačkové preteky v Tureckej, ktorých história siaha až do roku 1957, si zapísali svoj 45. ročník. 

Krňačkové preteky o Cenu Krížnej komplikuje fakt, že už roky nefunguje miestne lyžiarske stredisko, a tak celá príprava stojí na dobrovoľníkoch a miestnych nadšencoch. Tí to mali tento rok mimoriadne náročné, keďže perinbaba na južný svah Krížnej naviala miestami skutočne veľké záveje snehu a pripraviť trať, ale aj podmienky pre divákov, tak bolo mimoriadne náročné.

Náročné prípravy však stáli za to. Nielen pretekári a pretekárky, ale aj stovky divákov si krňačkové preteky skutočne užili. Ich potlesk si napokon vyslúžilo domáce víťazne duo Braňo Rýs a Matej Cisárik z Tureckej.

V Tureckej na pretekárov čakala trať dlhá približne 1500 metrov s prevýšením približne 400 metrov. Priaznivci krňačkových pretekov si najbližšie prídu na svoje 25. februára južných svahoch Chopku – lyžiarskeho strediska Jasná Nízke Tatry. Tam sa uskutoční 4. ročník Veľkej ceny Jasnej, kde bude na pretekárov čakať až 2500 metrov dlhá trať. Štart pretekov bude v lokalite Kosodrevina a cieľová zóna v lokalite Krupová.

A mimochodom, v blízkej Tureckej sa tento rok, po pandemickej prestávke, opäť uskutoční aj populárna súťaž vo varení a jedení bryndzových halušiek. Halušky Fest Turecká je naplánovaný na 15. júla tohto roku.