Aj tento rok sa konali Krňačkové preteky v Tureckej o cenu Krížnej. Podujatie bolo 43. ročníkom pretekov a zároveň 10. ročníkom Majstrovstiev Slovenska. Zasúťažiť si tak mohlo prísť viac než 25 dvojíc z Tureckej a okolia.

Druhý februárový víkend priniesol veľmi dobré snehové podmienky pre podujatie. Preteky navštívilo približne tisíc divákov, ktorí sa nachádzali v priestoroch cieľa na Salaškách. Atmosféra bola vynikajúca, každý kto prišiel bol veľmi nadšený. Dostupnosť pretekov bola veľmi dobrá. Organizátorom sa podarilo vyriešiť dopravu, keďže v Tureckej posledné dni veľmi snežilo.

Na pretekoch štartovalo 27 dvojíc z nadmorskej výšky približne 1000 m.n.m. Na prvom mieste sa umiestnili domáce dvojice z Tureckej. V mužskej kategórii to bol Matej Cisárik a Branislav Rýs. V ženskej kategórii sa umiestnili na prvom mieste Mariana Cisáriková a Eva Hojčková. Pretekov sa zúčastnilo aj zahranične duo zo Švajčiarska, ktoré si odnieslo dobrý pocit z akcie. Skonštatovali, že takýchto podujatí by sa mohlo konať aj viac, keďže vo Švajčiarsku využívajú potenciál kopcov hlavne pre cestovný ruch.

“Môžem konštatovať, že podujatie vyšlo tak ako každý rok nad očakávania. Som rád, že sme zvládli pripraviť dobré podmienky, ľudia boli spokojní. Ich ohlasy boli veľmi pozitívne a hlavne, akcia prebehla bez zranení. Z môjho pohľadu bola akcia zvládnutá na jednotku. Ide tu hlavne o tradíciu, ktorá sa u nás vyvinula a jej udržanie,“ povedal starosta obce Turecká Ivan Janovec.

„Podujatie sa nám organizuje veľmi ťažko, keďže nemáme také zabezpečenie tratí, alebo inú pomoc, ktorú vidíme v iných centrách. My musíme vyjsť sami so saňami do výšky 1000 m.n.m, keďže nám chýbajú pomôcky ako skútre. Trať upravujeme stále rovnako, ako pred šesťdesiatimi rokmi. Tento ročník bol zároveň 10. ročníkom Majstrovstiev Slovenska, pretože máme zaregistrovaný názov krňačky. U nás v Tureckej boli krňačky založené a ostali vo forme tradície. Aj keď rôzne podujatia využívajú názov krňačky, popravde by nemali, keďže nás to okráda o výnimočnosť a tradíciu,“ doplnil.