Pred týždňom avizovaná stávka primátora Banskej Bystrica a úspešného hokejistu Vladimíra Országha sa v sobotu spečatila symbolickým podaním rúk.

V sobotu sa stalo Námestie Štefana Moysesa miestom štartu propagačného behu, ktorý možno považovať za zrod Banskobystrického maratónu. Ten začne písať svoju históriu prvým ročníkom už o rok, v septembri 2012.

Spraví toto podanie rúk z Vladimíra Országha novú cyklistickú hviezdu, alebo z primátora Gogolu čašníka? Uvidíme o rok. (foto: Anton Vik)

Jeho priamym účastníkom pritom bude aj samotný primátor mesta, ktorý uzavrel stávku s bývalým banskobystrickým hokejistom, dnes asistentom trénera, Vladimírom Orzsághom. Jej podmienky sú jednoduché. Prvá možnosť vykresľuje úspešného maratónca Petra Gogolu, ktorý pretne cieľovú pásku a následne bude sledovať, ako celú trať absolvuje na bicykli Országh, a to hneď dvakrát (spolu 84,39 km). Druhý prípad opisuje zmoreného Prvého muža Banskej Bystrice, ktorý trať nezvládne a následne bude v penzióne bývalého hokejistu robiť jeden deň čašníka.  Samotný primátor komentuje svoju stávku nasledovne:

,,Mám dobrú motiváciu. Verím, že to zvládnem. Musím najskôr ísť s váhou dolu, aby som príliš nenamáhal svoje kĺby. Je predo mnou celý rok na to, aby som ladil formu, povedal  s úsmevom Peter Gogola a dodal: Opäť vyzývam všetkých, aby sa pridali ku krásnej myšlienke medzinárodného športového sviatku v našom meste. Banská Bystrica si takéto prestížne podujatie zaslúži. Verím, že Banskobystrickým  maratónom 2012 založíme tradíciu, ktorá získa  dobré meno doma i v zahraničí.“ Primátorovi teraz neostáva nič iné, len trénovať, aby mohol stáť na čele nášho mesta so všetkou cťou stáť aj po budúcoročnom maratóne.

Okrem uzatvorenia stávky, podpísal dnes primátor Peter Gogola aj Memorandum, ktorým oficiálne preberá záštitu nad Banskobystrickým maratónom 2012. Na záver odštartoval bežcov, ktorí v uliciach mesta  absolvovali nenáročnú trasu. Jedinou podmienkou účasti na behu bolo, že ho záujemca musel absolvovať v tričku s logom budúcoročného maratónu.  Na Námestí Š.Moysesa nechýbali ani  súťaže a atrakcie pre deti. Viac o pripravovanom maratóne nájdete na internetovej stránke www.marathonbb.com.