Pandémia koronavírusu spôsobila aj zrušenie alebo obmedzenie koncertov, osláv či veľkých hromadných podujatí. Protipandemickým opatreniam sa nevyhli ani oslavy Dňa svätého Patrika v Írsku. Klasické bujaré oslavy v uliciach sa v roku 2021 neuskutočnia. Írska ambasáda tak zorganizovala trochu netradičnú oslavu, do ktorej sa môžu zapojiť krajiny po celom svete, vrátane Slovenska.

Každoročne sa 17. marca po celom svete oslavuje Deň svätého Patrika, ktorý je považovaný za jedného z patrónov tejto krajiny. Deň, kedy bolo údajne do Írska privezené kresťanstvo oslavuje katolícka, anglikánska a pravoslávna cirkev, ale aj luteráni.

Počas tohto sviatku sa ulice zaplnia zelenými trojlístkami, pivom a v neposlednom rade ľuďmi. Tí bývajú zväčša odetí do zelených farieb a nosia veľké klobúky symbolizujúce svätého Patrika. Neoslavuje sa len 17. marca. Napríklad v Dubline sa oslavuje aj niekoľko dní a to je obrovským lákadlom nielen pre miestnych, ale aj pre davy turistov, ktorí budú musieť kvôli pandémii odložiť výlet minimálne na budúci rok.

Deň svätého Patrika už dávno nie je známy len v Írsku. Svoje dominanty každý rok vysvietia v zelených farbách budovy v Sydney alebo New Yorku. Chicago dokonca na počesť najobľúbenejšieho svätého zafarbí celú rieku, na čo spotrebujú hneď niekoľko ton farbiva.

Ako informovala ambasáda, svoju spolupatričnosť môžu ukázať vysvietením budov na zeleno všetky krajiny sveta. O zapojení Slovenska na svojom Twitteri informovala Írska ambasáda v Bratislave. Na Slovensku zelenou farbou zažiarilo viac ako 15 budov, vrátane Štátnej Opery a Múzea SNP v Banskej Bystrici. Fotografie si môžete pozrieť v našej fotogalérii.